hangi lpg

eray

0
Ynt: hangi lpg

[quote author=Wordls link=topic=369.msg12162#msg12162 date=1410557588]
İsik yakmasi sacma degilmi.
Bende hic yakmadi.
Performans opet bence.
Sehir disi ciktigimda her yerden aldim lpg. Kaliteli kalitesiz ucuz pahali. Hic isik yakmadi.

Ya su lpg bitmeye yakin bip bip sesini iptal edemiyormuyuz

Sent from my iPhone using Tapatalk
[/quote]
aynen katılıyorum....Opet beni hiç üzmedi performans da cabası :eek:k:

Luvi

0

Aslında olaya marka olarak değil katkılı ve katkısız LPG olarak bakmak lazım. Opet bilindiği gibi Aygaz marka LPG satışı yapıyor ve katkılı LPG satıyor. Önceden karışıma daha fazla katkı koyarken aldığı şikayetler üzerine katkı oranını azalttı diye biliyorum. Shell ve BP'nin ise katkısız sattığını biliyorum. Katkılı LPG'lerle ilgili detaylı ve güzel bir analiz aşağıda bulunuyor. Umarım yararlı olur.

Katkılı lpg araca zarar mı veriyor?
Ülkemizde şu sıralarda yaklaşık 2 milyon araçta LPG dönüşümü mevcut. Bu sayı her geçen gün daha da artıyor. İş böyle olunca LPG otogaz sektöründe de rekabet büyüyor. Artık her akaryakıt firmasının bir de LPG pompası bulunuyor. Akaryakıt rekabetinde katkılı benzin veya dizel tüketiciyi olumlu yönde etkileyince katkılı LPG de gündeme geldi. Ancak bu rekabete sadece Aygaz katkılı LPG otogaz ürünüyle girdi. Diğer firmaların benzer ürünlerine rastlanılmadı. Ancak bu ürün çıktığı günden itibaren özellikle forum sitelerinde tartışılır oldu. Bu ürünü kullanan ve aracında ciddi hasarlar olduğu iddia eden önemli bir grup ürünü yerden yere vuruyor. Şikayetleri dile getiriyor. Daha sonra bu üründen alınan bir numune ile alınan Petrol Ürünleri Analizleri Deney Raporunda ise “Numunenin Buharlaşma kalıntısı değeri TS EN 589 kriterine uygun değildir. Numunede yüzde 0,13 oranında bilinmeyen madde tesbit edilmiştir” raporunun alınması da bu şikeyetleri haklı çıkartmış durumda. Katkılı LPG konusundaki genel şikayetlere gelince: “Normalde filitre yüzeyinde biriken yağların reçineleşerek filitreyi gaz geçirmez haline getiriyor. Araçlarda 4000 deviri geçmeme silkeleme ve güç kaybı gibi sonuçlar doğuruyor. Daha da ileride ne zararlar vereceğini kimse bilmiyor. Katkılı LPG bu kadar yararlı da niye Avrupa’da hiçbir firma kullanmıyor.” Bu şikayetler uzayıp gidiyor. Gerek rapor sonuçları, gerek katkılı otogaz kullanan araçlardaki parçaların fotoğrafları durumun pek de iç acıcı olmadığını gösteriyor. İşin bir başka boyutu da katkılı LPG otogaz kullanan araçlarda meydana gelen arızaların garanti kapsamı dışına alınması. Bu çok büyük bir sorun. Aracına LPG taktıran ve her hangi bir sorunda firmasına giden tükecisi eğer katkılı LPG kullandıysa garantisi de yanabiliyor. İşte bu nedenlerle LPG’li araç kullanan tüketicilerin katkılı LPG konusunda çok hassas olması gerekiyor. Konuyu daha yakından takip etmek isteyen okuyucular için bu tartışmaların yapıldığı forum linkini paylaşmak istiyorum: http://www.2a-lpg.com/f...hread.php?threadid=4903

eray

0

Aygaz Genel Müdürü ve Dünya LPG Birliği 1. Başkan Yardımcısı Yağız Eyüboğlu, Birliğin Cartagena’da gerçekleşen “WLPGA Latin Amerika Bölgesel Zirvesi”nde Türkiye otogaz pazarının gelişimini ve başarı öyküsünü anlatımı sırasında Katkılı aygaz otogaz (OPET)hakkında soru işareti olan konulara değindi bunlardan bazıları
SORU:Katkılı otogazın filtreleri tıkadığı doğru mu ?

YANIT:daha önce alınan gazların (pis gaz) oluşturduğu pislik depoda birikiyor enjektörlerde tıkamaya sebep oluyor. sonra müşteri aygazdan almaya başladığında depoda biriken pislik katkı sayesinde temizleniyor haliyle pislik fitrelerde pis siyah yağlanma şekilde birikiyormuş bu sebepten dolayıda aygazdan aldım filtre tıkandı diyor müşteri. oysa aygazdan değil daha önceden alınan pis gazlardan dolayı tıkanma oluşuyormuş.
bunu önlemek içinse aygaza geçiş yapan müşteri 10bin bakımını beklemeden filtresini bir kereye mahsus erken değiştirmesi gerekliymiş. sonrasında öyle tıkanma vs sorunu olmuyormuş.sonuçta mantıklı o pisliğin bir şekilde atılması lazım. filtre değişmeyince de önce filtre doluyor tıkanıyor sonrada yağlanma enjektörlere kadar doluyor.

SORU : Araca lpg'yi Yeni takıldı Opet haricinde degaz alınmadı peki bu tıkanma oluşursa aygaza bu konuda yaptırım olabilir mi ?

YANIT : Sürekli aygazdan alındığıı ispat edilirse (opet kartımı ben bu yüzden kullanıyorum orada zaten hepsi görünüyor.) ve servisimden de böyle bir belge alınırsa lpgden kaynaklı araca yada kite zarar geldiğine dair aygazın garantisi altına girilir.

SORU : Katkı oranında bir değişiklik yapıldı mı ?

YANIT : katkı oranı yeniden düzenlenip azaltıldı. Bütün dağıtılan gazlar önce kontrolden geçirilir .

SONUÇ 7 SENEDİR SON KULLANICIYIM BU GÜNE KADAR BİR KERE SIKINTI YAŞAMADIM AYGAZDAN BU BAKIMDA ÇIKAN FİTREYİ RESİM OLARAK FORUMLA PAYLAŞACAĞIM
hepsini bir kenara bırak dağıttığı gazın hesabını veren başka firma yok gibi baksana ispatla benden aldığını diyor zararını tanzim ederim diyor.Bu yüzden opet kart kullanıyorum
DİP NOT: Koç grubu çalışanı veya Opet çalışanı değilim...sempati veya herhangi bir fanatikliğim yok
selamlar saygılar

[quote author=eray link=topic=369.msg12531#msg12531 date=1410985216]
Aygaz Genel Müdürü ve Dünya LPG Birliği 1. Başkan Yardımcısı Yağız Eyüboğlu, Birliğin Cartagena’da gerçekleşen “WLPGA Latin Amerika Bölgesel Zirvesi”nde Türkiye otogaz pazarının gelişimini ve başarı öyküsünü anlatımı sırasında Katkılı aygaz otogaz (OPET)hakkında soru işareti olan konulara değindi bunlardan bazıları
SORU:Katkılı otogazın filtreleri tıkadığı doğru mu ?

YANIT:daha önce alınan gazların (pis gaz) oluşturduğu pislik depoda birikiyor enjektörlerde tıkamaya sebep oluyor. sonra müşteri aygazdan almaya başladığında depoda biriken pislik katkı sayesinde temizleniyor haliyle pislik fitrelerde pis siyah yağlanma şekilde birikiyormuş bu sebepten dolayıda aygazdan aldım filtre tıkandı diyor müşteri. oysa aygazdan değil daha önceden alınan pis gazlardan dolayı tıkanma oluşuyormuş.
bunu önlemek içinse aygaza geçiş yapan müşteri 10bin bakımını beklemeden filtresini bir kereye mahsus erken değiştirmesi gerekliymiş. sonrasında öyle tıkanma vs sorunu olmuyormuş.sonuçta mantıklı o pisliğin bir şekilde atılması lazım. filtre değişmeyince de önce filtre doluyor tıkanıyor sonrada yağlanma enjektörlere kadar doluyor.

SORU : Araca lpg'yi Yeni takıldı Opet haricinde degaz alınmadı peki bu tıkanma oluşursa aygaza bu konuda yaptırım olabilir mi ?

YANIT : Sürekli aygazdan alındığıı ispat edilirse (opet kartımı ben bu yüzden kullanıyorum orada zaten hepsi görünüyor.) ve servisimden de böyle bir belge alınırsa lpgden kaynaklı araca yada kite zarar geldiğine dair aygazın garantisi altına girilir.

SORU : Katkı oranında bir değişiklik yapıldı mı ?

YANIT : katkı oranı yeniden düzenlenip azaltıldı. Bütün dağıtılan gazlar önce kontrolden geçirilir .

SONUÇ 7 SENEDİR SON KULLANICIYIM BU GÜNE KADAR BİR KERE SIKINTI YAŞAMADIM AYGAZDAN BU BAKIMDA ÇIKAN FİTREYİ RESİM OLARAK FORUMLA PAYLAŞACAĞIM
hepsini bir kenara bırak dağıttığı gazın hesabını veren başka firma yok gibi baksana ispatla benden aldığını diyor zararını tanzim ederim diyor.Bu yüzden opet kart kullanıyorum
DİP NOT: Koç grubu çalışanı veya Opet çalışanı değilim...sempati veya herhangi bir fanatikliğim yok
selamlar saygılar
[/quote]

Hay yaşa yerli malı yurdun malı Eray Abi bende de opet kart var benzini çok kaliteli Shell falan hikaye :)

Sürekli opetten alındığını opet kartlamı ıspatlayacaksınız. Ayda 2 defa opet kartla yakıt alsanız bile opet böyle bir durumda haftada 2 defada başka istasyondan lpg aldığınızı iddia ederse siz bunu nasıl ıspatlayacaksınız.çok samimi bi arkadaşımın aracı bu katkılı gaz yüzünden piston dağıttı. Öyle sanıldığı gibi opet gazının arkasında durmadı. dediğim gibi öyle bir durum yaşamanız durumunda arada sıradada olsa başka gaz kullanmışsınız diye iddia etse ne siz ne opet bunu ıspatlayamaz. Ama opeti suçlamak için siz, hiç başka gaz almadığınızı ıspatlamak zorunda kalırsınız ki bu imkansız.
Bu sözün şirketin kendini sağlama almak için sığındığı bahane olduğu oldukça açık. :)

Katkılı gazın başlıca 2 farkı var. Birincisi katkı maddesi yüzünden performansının yüksek olması. İkincisi lpg ile birlikte yanan katkı maddesi yüzünden oluşan sıcaklığın diğer lpg lerden daha fazla olması. Zaten lpg başlı başına benzinden daha yüksek sıcaklık oluşturuyor. Bu sıcaklık yüzünden lpg li araçlarda sipob ayarı daha çabuk bozuluyor. Birde katkı yüzünden daha fazla sıcaklık oluşması kaçınılmaz son. Belki ilk etapta bu olumsuz etkiyi görmüyor olabilirsiniz ama bikaçyüzbin km sonra (özellkle yüksek devirlerde kullanıyorsanız daha da çabuk olabilir.) motorunuza hasar verme olasılığı yüksektir. Yani filtre tıkanması olayı işin buzdağının görünen tarafı gibi önemsiz yönü. Sürekli katkılı kullanıyorsanız muhtemelen filtreniz tıkanmayacaktır. ama yüksek sıcaklığı ne yapıcaz?

[quote author=teachers71 link=topic=369.msg12538#msg12538 date=1410991439]
Sürekli opetten alındığını opet kartlamı ıspatlayacaksınız. Ayda 2 defa opet kartla yakıt alsanız bile opet böyle bir durumda haftada 2 defada başka istasyondan lpg aldığınızı iddia ederse siz bunu nasıl ıspatlayacaksınız.çok samimi bi arkadaşımın aracı bu katkılı gaz yüzünden piston dağıttı. Öyle sanıldığı gibi opet gazının arkasında durmadı. dediğim gibi öyle bir durum yaşamanız durumunda arada sıradada olsa başka gaz kullanmışsınız diye iddia etse ne siz ne opet bunu ıspatlayamaz. Ama opeti suçlamak için siz, hiç başka gaz almadığınızı ıspatlamak zorunda kalırsınız ki bu imkansız.
Bu sözün şirketin kendini sağlama almak için sığındığı bahane olduğu oldukça açık. :)
[/quote]

Sinan Hocam, Opet'in sahibi emekli öğretmenler bizden olduklari icin oradan alıyorum ama araç yıkatma yada wc lazım olunca da hemen Shell' e gidiyorum daha temiz olduğu icin :)

yiğit

0

[quote author=eray link=topic=369.msg12531#msg12531 date=1410985216][/quote]

Sn eray :

sizin yazınızdan sonra bende aracımı aldıgım günden beri kullandıgım aytemiz petrolün genel müdürlüğüne bir mail attım ve birkaç soru sordum aynı gün bana cevap maili geldi. mail aşağıdaki gibidir.

''Öncelikle şirketimize göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz.
Aytemiz istasyonlarından almış olduğunuz otogazda kesinlikle katkı maddesi yoktur. Bu konuda teknik veya yasal bir imkan da yoktur.
Bahsetmiş olduğunuz istasyon mülkü şirketimize ait olan ve firma tarafından işletilen bir istasyondur.
Şirketimiz tarafından işletildiği için kar marjı olarak bireysel olarak işletilen bir istasyondan daha avantajlı konumdadır (bayi kar marjını kaldırmış oluyoruz).
Bildiğiniz gibi son yıllarda sektördeki rekabet koşulları gereği firmalar/istasyonlar belirli oranlarda fiyat indirimine gitmektedir. Biz de bu avantajımızı rekabete yansıtarak dönem dönem fiyat indiriminde bulunuyoruz.

Bildiğiniz gibi Türkiye’deki tek rafineri şuan için Tüpraş. Tüpraş’tan alınan LPG depolarımızda herhangi bir işlem görmeden bayilere sevk edilir.
Sadece Aytemiz’in değil tüm dağıtım şirketlerinin tank ve stok hareketleri EPDK tarafından otomasyon sistemiyle anlık olarak izlenebilmektedir.

İlave olarak;
Herhangi bir ürüne katkı maddesi ekleyerek satışını yaptığınızda bu ürünü yasal olarak EPDK’ya bildirmek zorundasınız.
Örneğin performans ve tasarruf katkısı sadece motorinde bulunmaktadır. Motorinin katkılı olan bu çeşidi de optimum motorin ismiyle satılmaktadır.
Bu durumda iki çeşit motorin satmış oluyoruz. Ayrıca katkılı olan bu ürünün fiyatı normal motorinden 2 kuruş daha pahalıdır.

Bahsettiğiniz durum LPG’nin yanıcı madde olması dolayısıyla mevsimsel şartlara göre rafineride gördüğü işlemdir. Ürünün yanmasını/donmasını engellemek için yapılan bir işlemdir.
Bu dağıtım şirketlerinin yaptığı /yapabileceği bir işlem değildir. Tüpraş tarafından veya ürün yurt dışından geliyorsa yurt dışındaki rafineri de yapılan bir işlemdir.
Mart- Ekim ayları arasında (yaz döneminde) %30 propan + %70 bütan karışımı tüm Türkiye’de kullanılır. Ekim’den Mart’a kadar ise bahsettiğiniz ikinci karışım kullanılır.
Mevsimlere göre bu değişiklik yapılmazsa kış ayında LPG tanklarımızda veya aracınızın deposunda donabilir. Yaz aylarında ise yanıcı özelliğinden dolayı çok daha tehlikeli olabilir.
Ürün TSE standartlarını gösteren specti aşağıda yer almaktadır.
Saygılarımla,

80 - LPG (Otogaz)

Özellik Birim Değer Sınır Deney Yönetimi ASTM
Motor Oktan Sayısı, MOS 89 En az TS EN 589 Ek B
Toplam dien muhtevası (1.3 butadien dahil) % hacim 0,5 En fazla TS 6124 EN 27941
Hidrojen sülfür negatif TS 5255 EN ISO 8819
Toplam kükürt muhtevası mg/kg 50 En fazla TS 7472 EN 24260
Bakır şerit korozyonu (1 saat 40 °C’ta) No.1 En fazla TS 1299 EN ISO 6251
Buharlaşma kalıntısı mg/kg 60 En fazla TS EN 15470
TS EN 15471
Buhar basıncı,gösterge 40 °C’ta kPa 1550 En fazla TS 1298 EN ISO 4256
TS EN ISO 8973
Buhar basıncının,gösterge, En az 150 kPa olduğu sıcaklık Kış(1) °C -5 En fazla TS EN ISO 8973 ve TS EN 589 Ek C
Su muhtevası 0 °C’ta Yok TS EN 15469
Koku Alt parlama sınırının % 20’sinde ayırt edilebilen,değişik ve hoş olmayan TS EN 589 Ek A

(1) 1 Kasım-31 Mart ( ± 15 gün )
Yoğunluk gerektiği durumlarda, EN ISO 3993 veya ISO 8973 Test Metodları önerilmektedir. Bu ürün TS 2178 Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Standardına uygundur.

Gönül rahatlığıyla istasyonumuz kullanabilirsiniz. Gösterdiğiniz ilgi için tekrar teşekkür ederiz.

Saygılarımla,

Hızır YILMAZ
Bayilik Birim Uzmanı''

ama anlayamadığım konu şu. bu yetkili karışım yetkisininde tüpraşta oldugunu söylüyor. sizin yazınızda opet, shell ,bp, gibi firmaların sanki karışımı kendileri belirliyorlarmış gibi algıladım. acaba hangisi dogrudur bu karışım mevsim şartlarına göre tüpraş tarafındanmı yapılıyor yoksa her şirket kendisimi ayarlıyor.

Yazıyı anlamadım. Türkiyede hiçbir lpg de katkı maddesi yok diyor. Ama aygaz (opet) kendisi katkı maddesi olduğunu hatta şikayet üzerine son yıllarda katkı maddesini düşürdüklerini söylüyorlar. birileri millete fena halde yalan söylüyorlar. Bütün lpg ler aynı rafinetiden çıkıyorsa nasıl oluyorda bazı markalar kendi gazının daha performanslı olduğunu ve daha çok km yaptığını iddia edebilir. Motorinin dışında katkı maddesi koymak imkansız diyor ama yine bazı markaların benzinlerindede performans ve menzil arttırıcı özellik olduğunu iddia ediyor. Ben lukoilde istasyon sahibiyle ayaküstü konuştuğumda bana lukoilin rus gazı olduğunu ve işlenmiş olarak ithal ettiklerini söylemişti. Acaba opet te dışarıdan işlenmiş (içine katkı maddesi eklenmiş) olarakmı ithal ediyor.
Bilemiyorum Ama söylenenlerde tutarsızlıklar olduğu kesin.

yiğit

0

evet bende ilk mailin cevabında tutarsızlık gördügüm için ikinci bir mail attım. katkı maddesinden kastın bahsettiginiz performans arttırıcı oldugunu ve tüpraştan alınan gazların içine katılamadıgı ama direkt gazı ithal eden firmaların
( shell, bp v.s) dışarıdan alındıgı hali ile sattıgı için farklılık olabilecegini anladım.

benim onlara sormak istedigim katkı olayı aslında
1-%30 propan + %70 bütan karışımı.
2-%50 propan + %50 bütan karışımı.
olayı idi.
ama yetkili bunun katkı olmadıgı mevsim nedeni ile bir karışım oldugu ve bunuda tüpraşın ayarladıgını söyledi.
aygaz, opet, aytemiz,po bildigim kadarı ile yerli malı kullanıyor ve tamamen tüpraşın sattıgı aynı ürünü kullanıyor. shell,totoa,bp ( namı diger 7 kızkardeş) ise kendi gazını kendisi ithal ediyor.

ozaman aklıma şu geliyor aygaz, opet,po gazlarında farklılık olmaması gerekir. ozaman nasıl olurda aygaz otogaz aldım daha az km yaptım, çekişten düştü opetten aldım düzeldi yorumları geliyor ?

Geri