Civic FB7 Lastik Basınç Uyarısı

Arkadaslar sicagi sicagina yazayim dedim. Yazlik lastikleri taktirdim. Sol on lastigi az basmislar. Uyari verdi. Gittim hepsini 32 yaptim. Sensor kendini otomatik yenilemiyo. Menu-customize settings-deflation warning system-initalize-yes diyorsunuz o sekilde uyari sonuyo.

Benim anlamadigim sey ise direk lastik uyarisi veriyo. Mesela babamin megane 2 de hangi lastikse onu veriyo.

Ynt: Lastik Basınç Uyarısı

Honda dahil bir cok aracta uyari sistemi lastigin tur sayisina gore hesapliyor meganedeki sistem farkli olabilir :) resetlemedende uyari gitmiyo :(

Tapatalk

Arkadaslar standard olan lastik basinci 32 bar ya ben onu dort lastik icin 33 yada 34 bar yaptirsam en kotu ne olur yada ne olmaz uzun yola cikiyorum bayram sabahi Bodrum yapacam sizce bir sorun olur mu lastikler maalesef Continental Alaman hic guvenmiyorum bu lastiklere kalas gibi o nedenle soruyorum yoksa Michelin olsa 34 e kadar yolu var da o ayri :)

Attila hocam 1-2 bardan birşey olmaz. 32-33 yap yeterli gelir. Alman da olsa lastiklerimiz o kadar da kötü değil bence :)

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Hocam bir bahane ile isten ciktim lastikciye gittim otomatik olan hava kompresoru ile calisan cocuk hava basti her taktıgında ekranda 24 - 25 bar cikti meger benim lastikler inikmis tabi aylarca gitmeyince farkta etmiyor insan :) Daha buyukce olan calisan abi 32 yaziyorsa 32 basalim dedi ama ben 33 bar yaptirdim sirf denemek icin uzun yolda. İlk fark ettigim direksiyon biraz daha hafifledi malum ama fren mesafesi birazda artti gibi umarim lastikler patlamaz Bodrum yolunda :)

Hazir cikmisken isyerinden silecek suyunuda doldurayim dedim şansa tabanca su akıtan denk geldi bidonu doldurayim derken motorada sol ön farada su sicrattim umarim farin icine falan kacmamistir su sonra ugras dur xenonda pahalidir illa ki :(

Yok Attila hocam patlamaz lastikler.

Biraz fazla hava basınca direksiyon yumuşar ama araç çukur ve tümseklerden geçerken
daha çok gürültü yapar. Lub dub diye içeri gelen ses artar.

1 bar fren mesafeni fazla etkilemez diye düşünüyorum.

İyi yolculuklar bu arada. :driver:

Aracınız
Civic FB7 2012

Deflation Warning var diye tedbiri elden bırakmayın.
:aman:

Hafta sonunda sağ arka lastiği tamir ettirdim. Vida girmiş. Bir iki gün gözle gördüğüm eksikliği zaman bulamadığım için kontrol ettiremedim. Bu süre içinde hiç bir uyarı gelmedi. Ne zaman ki lastiği yaptırdım, o zaman uyarı verdi.
.duv.

Continental lastiklerin ne kötülüğünü gördünüz? Ben de bu yıl son defa kullanıyorum ve gelecek yaz değişmeleri gerekiyor. Hem yaştan, hem omuzlardaki aşınmadan dolayı. Performans olarak bir sorun yaşamadım. Bildiğim kadarıyla Alman lastikleri önceliklerini yağışlı, özellikle yağmurlu havalardaki performansa veriyorlar. Ben de kışlık GoodYear UG7 lastiklerle kızakladığım ıslak yerde Contilerle hiç bir sorun yaşamadan durma, patinaj ve manevra yaptırabiliyorum.

Continental lastikleri bence fazla sert darbeleri ememiyor oldugu gibi iceriye yansitiyor en ufak tümsekte yada cukurda ilaveten taslik yollarda tam facia mantiken yagisli havalarda cok daha dikkat etmek lazim kayar gider arac bu lastikler ile bence yumusak hamurlu lastik bu araci daha konforlu ve güvenli bir hale donusturebilir benim bildigim Michelin var bu ozellikte sizinde bildiginiz baska markalar var ise isimlerini bana bildirin o markalarda yogunlasayim nasilsa 2 sene sonra eskiyecek mevcut lastikleri degistirmek lazim hatta Japon markasi var ise yumusak hamur Michelin tarzinda onuda yazabilirsiniz eskiden Yokohama vardi hala var midir fikrim yok, Bridgestone var ama onada sert diyorlar bilemedim simdi baska markada yok aklımda :)

Aracınız
Civic FB7 2012

Bridgestone için yağmur performansı için iyi demezlerdi. Kar (kış değil, kar) ve kuru yol için kışlıklarda için Blizzak, yazlıklarda Turanza, Potenza iyi derlerdi. Tabanı sert olduğu için aşınmaz ama yağmurda kötü etkilenir derlerdi.

Eski aracımda tanesi 360 lira olan Michelin Pilot Primacy ile yolda patinaj yaptığımı bilirdim. Halbuki aynı dönemde ekonomi sınıfı Energy modelinden şikayet edeni duymadım. Ben de alternatif bulamazsam bunu alacağım sanırım.

Bizdeki Continental ise Alman havasına uygun olarak yağmurlu havalarda iyi deniyor. Zaten Alman ADAC testlerinde yağmurun katsayısı oldukça yukarıda. Ülkemiz şartlarında ise yağmurun katsayısının yıldaki iklim değişiklikleri oranında değiştirilmesi gerekli herhalde.

Yaz gelince ADAC testleri başta olmak üzere sıkı bir araştırma sonucu bir tercih yapacağım kısmetse.

Geri