LED ampuller ile kullanilan direncler hakkinda .. ısınmaya dikkat !

sk67a

0
Ynt: LED ampuller ile kullanilan direncler hakkinda .. ısınmaya dikkat !

Sn. Mesudum'un diger konu basligindaki yazisini buraya aktariyorum:

[quote author=sk67a link=topic=835.msg15063#msg15063 date=1413465496]
Dirençleri üreten firmaların direktiflerini takip ettik. Dirençleri paralel bağladık. Umarım yanlış hatırlamıyorum. Uzun zaman geçti.
Ön ve arka sinyaller aynı hat üzerinde olduğu için hattın herhangi bir köşesine dirençleri bağlamak yeterli. Yani sol hatta 2 adet
direnç, sol hatta 2 adet direnç.

Toplam 4 adet sinyal var. 2 adet direnç bağlayınca yetersiz kaldı. Çok hızlı çalıştı flaşör. 4 adet direnç bağlayınca problem çözüldü (sol hatta 2
adet, sağ hatta 2 adet). Dirençleri nereye monte ettiğimi ve bağlantı detaylarını gösteren fotoları ekledim bir yere ama buraya Civictr forumuna mı, yoksa FHD'e mi, hatırlamıyorum. Uzun zaman oldu.

[member=251]Mesudum[/member]
[/quote]

[tt]Oto tekniği açısından eğer ampul bozuksa o hattan akım akmayacağı için (aynı hatta bağlı iki lambadan biri çalıştığı için geçen akım miktarı yarıya düşeceği için) kalan ampul iki kat hızlı çalışır.[/tt]

Şimdi biz bu enerjiyi dirençlerde harcayacağımıza, LED ampulleri paralel bağlayıp çoğaltsaydık...
Böylece geçen akım artacağı ve normal ampulün akım değerine yaklaşacağı için bilgisayar lambalardan biri bozuk diye algılamasaydı...
Sanırım belki enerji tasarrufu(!) olmasa da daha fazla ışık elde edebilirdik.

Özetle, bir tarafa iki yerine dört lamba takılsa sanırım dirence ihtiyaç kalmazdı. :eek:k:

Teori bu. Aklınızda bulunsun :)

sk67a

0

Aradığım resimler şurada:

UT8hop.Xb0dXXagOFbX8.jpg

UT8GbuXXl8bXXagOFbXs.jpg

Paralel bağlanıyorlar, tahmin ettiğim gibi.

Cree sitesine baktım. [tt]Bir LED, akkor flamanlı ampule göre yaklaşık altıda bir güç harcıyor.[/tt] Bilgisayarın hata görmemesi için tasarruf edilen enerjiyi bir yerlerde harcamaya devam etmek lazım. Siz bunu dirençte harcıyorsunuz.

Orta-lise elektrik bilgisiyle Ohm kanunundan başlayarak teoriyi halledersek:
Gerilim 12V (14,4V)
Direnç: 6 Ohm
LEDin harcadığı güç: 80/6=12,5 Watt (14,4 Volt gerilimde). 12V gerilimde ise ışık gücü aynı kalırken sarfiyat ~9 Watt olur!
Dirençte harcanan güç: V²/R=24W (35W)
Şimdi harcadığınız güç: Ampul+Direnç=2x9+24=42W (2x12,5+35=60W)

Orijinal sinyal ampulü: 21W, iki lamba için 42W

Her iki durumda da 42W ortak olmasından anlaşılıyor ki, 6 Ohm direnç değeri hesaplanarak verilmiş bir değer.

Sonuç:

Aracın elektrik sisteminden çekilen güç aynı kalıyor. Enerjinin yaklaşık %43'ü lambada, %57'si dirençte harcanıyor.
50W dirençte 24W harcandığı için yarım kapasitede çalışıyor. Tam şarj durumunda ise aynı dirençte 35W harcanması gerektiği için 50W güç uygundur. Aslında direncin gücü daha aşağı çekilebilir.
Enerji yönünden tasarruf gibi bir amacımız zaten yok. Beklentimiz daha parlak ışığı elde etmek ve uzun ömür (1000 saate karşı 25-50 bin saat) ile sorunsuz aydınlatma sağlamaktı. Genelde LED chipler arıza yapmaz, onu süren elektronik devre su koyverir.

Öneri:

Aradaki fark olan 24 Watt (aslında Watt.saat, Wh) enerjiyi direnç yerine normal ampulde yakmak da mümkün olabilir. Çıkan lambalardan birini direnç ile yer değiştirirsek, hem bagajda aydınlatma elde edilebilir, hem ısı kaybına gerek kalmamış olur.

Tek sorun, ampulün kısa ömründen dolayı harlaması halinde sinyaller tekrar hızlı çalışmaya başlarlar. Dirençlerde ise teorik olarak ömür yoktur.

sk67a

0

[quote author=Can link=topic=835.msg15240#msg15240 date=1413534667]
Direnci sisteme neden paralel bağlıyoruz ben onu tam çözemedim ya seri bağlantı yapmak gerekmez mi ?
[/quote]

Paralel!

LED ampuller de 12V ile çalışacak şekilde üretilmiştir. Seri direnç bağlarsanız, LED üzerindeki gerilim düşer. Gerilimdeki oynamanın karesi oranında güç (yani ışık şiddeti) düşer. Mesela, gerilim %10 azalıp %90'a düşerse ışık (güç) %81 olur, vs.

Bilgisayar ise geçen akıma bakarak ampulün sağlam olduğunu algılar. Sizin LED ampulünüz aynı ışık için daha az akım çeker. Bu akımı çoğaltmak için paraleldeki dirençlerle de akım akıtılıp güç harcanması gerekir.

Özet:

Seri direnç gerilimi böler, paralel direnç akımı.

[quote author=sk67a link=topic=835.msg15259#msg15259 date=1413539283]
Sn. Mesudum, iyi ki varsınız bu forumda; elektrik konusunda teknik bilgiler ilaç gibi geliyor.
Sağolun.
[member=251]Mesudum[/member]

[/quote]

Rica ederim.
Hep almak olmaz.
Gücümüz yettiğince vermek de lazım.

sk67a

0

Şu direnç meselesini şurada (sanırım bir kez daha) detaylı anlatır mısınız?

LED lambalar, normalde 3,5 Volt ile çalışırlar. Akünün 14,4 Volt geriliminde çalışması için dahili olarak gerilim ayarlaması yapılır. Bunun için ya elektronik gerilim düşürme veya seri ön direnç ile kayıplı düzenleme kullanılır.

Anladığım kadarıyla siz yüksek güçlü dirençleri seri/paralel bağlayarak kullanıyorsunuz...

Neden?
Dirençleri ne şekilde bağlıyorsunuz? Seri? Paralel (?)
Her LED için ayrı direnç mi, yoksa Bir sinyal hattında kaç LED varsa ortak bir direnç paketi mi?
...

Aracınız
Civic FB7 2012

Bu konu bu kadar teknik detaydan sonra en çok izlenen ama en az yorumlanan (en az 'like' alan) konusu olur herhalde.

[;)]

Çok zahmet etmişsiniz.
Teşekkürler.

Dirençler ders konusu forumda işlendi :)

sk67a

0

Daha sonra referans olarak gerekebileceği için teknik içerikli mesajları tek başlık altında toplamaya çalıştım.
:driver:

sk67a

0

teşekküre teşekkürler.
duble teşekkür.
:D

Geri