Otomatik Vites Araç Nasıl Kullanılır??

Aracınız
Şanzıman N konumunda yağlama yapmadığından durma ve kısa bekleme ile D ve R geçişleri dışında N konumuna alınması tavsiye edilmez.

Ayrıca, sürüş esnasında vites üzerindeki mandala basarak D veya S modundan N konumuna alabilirsiniz. Ancak N konumuna aldıktan sonra araç tamamen durmadan D veya S konumuna almayın diye de uyarılar mevcuttur.

Ben kendi adıma Sürüşe başlamadan önce vitesi D veya S konumuna alıyorum ve bir daha dokunmuyorum. Her iki konumda da eğimlerde araç hızlanmaya kalktığında kulakcıktan vitesi düşürüyorum. Yeterli gelmezse frene basıyorum.

Araçlarımızda akıllı eğim sistemi mevcut. Uzun süreli inişlerde araç kendi kendine vites küçültüyor.

Bu konuda az çok hepimiz bir şey söyleyebiliriz.

En güzeli kullanım kitabındaki kısımları okumak. Orada yapmayın denilen şeyleri yapmamak. Bunların dışında sıkıntı çıkaran bir durum olmaz.

Örneğin Kullanım Kılavuzunda şuna benzer uyarılar mevcut.

Untitled.jpg

Son düzenleme:
Bende surus esnasında vites degistirme taraftarı değilim .
Uzun ısıklarda da N konumuna alıyorum yakıt tasarrufu icin.

Sent from my iPad using Tapatalk

Aracınız
Civic FB7 2014
(S Sport mod) ise motor devrine ulaşmadan vites degiştiriyor ve tabiki daha fazla yakıt kullanıyor (D Drive mod) ise motor devirini bulduktan sonra vites degiştiriyor daha ekonomik benzin kullanıyor sürüş esnasında vites üzerindeki mandalı kullanarak D ve S viteslerinizi kullanabilirsiniz (N yani Naturel) vitesi sadece araba ışıklarda beklerken veya herhangi bir yerde birini beklerken kullanabilirsiniz.

maluus

0
Arkadaşlar boşverin bunları vites koluyla uğraşmamak için otomatik almadınız mı. Boşverin uğraşmayın dursun öyle :) gaza basın gidin frene basın durun. Yok balata mı yer yok yağlama yapar mı vs... kafa yormayın bunlara.

ercix

0
Babamda fb7 otomatik var 13000 km yaptı buraya dikkat ;)
Gördüğü hiçbir Yokuşu es geçmez muhakkak vitesi seyir halindeyken N konumuna alır...!

Bence uzun beklemelerde N ye almanın haricinde tam otomatik kullanmak ve fazla ugrasmamak lazım şanzıman ile ...bakımını tam ve zamanında yapılan ve cok agresif kullanılmayan bir şanzıman uzun yıllar sorunsuz gider

Aracınız
Benimkide manuel fakat eniştemin otomatik onun aracıda kullanıyorum bi sıkıntı görmedim d modda araç hiç seri değil,,, manuel 5. viteste gayet seri hızlanmaları bu yüzden arada cabuk hızlanmak için S'e alıp hızlandırıp tekrar d'ye çekiyorum bazende hiç cekmeyip manuel kullanıyorum :D boşa alınırmı manuel oldugu için ben alıyorum şahsen rampalarda ( 30-40km hızla inerken oda ) ama otomatikte hiç almadım..

Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar benim bildiğim kadarıyla bizim araçlar yokuş aşağı inerken yakıtı kesiyor. Ama siz boşa alınca araç rolantide çalıştığı zaman yaktığı kadar yakmaya başlıyor. Yani yokuş aşağı inerken N ye almanın hiçbir mantıklı yanı yok

tugi

0
Aracınız
Evet yukarıda da denildiği gibi uzun süren yokuş aşşagı inmelerde fren yapıp yavaşladığınızda aracın vitesi ''D'' konumundaysa otomatik vites düşürüyor gaz vermediğiniz sürece frene basmanıza gerek kalmıyor ve böylece ''S'' moduna almanıza da gerek yok

Geri