Kuş pisligi

Arkadaşlar kuş pisliği denildiği gibi 2 3 gün bekleyince boyaya zarar verir mi? Yani elimizden ıslak mendil eksik olmayacak mı ☺

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Kuşun pisliğinde asit mevcut oldugu için , kaportaya zarar verir. Eritir boyayı. Benim önce ki araçta tavanda delik açtı desem yeridir. O yuzden elinizde ıslak mendil olacak. Ben aracı satarken de zor sattım... Hatta şu an apartmanın önünde pejo var , kuş pisliğinden geçilmiyor , denk geldim sahibini uyardım adam hala temizlemedi. Bakalım ne olacak :D

Bir de deniz suyu boyaya zararlı , bilginiz olsun... Sudan çok tuz zarar veriyor.

Trust

0
Aracınız
Hatta kurumuş ise önce bi ıslatıp yumuşatarak çıkarın boyayı bile çize bilir.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=2441]AHMETAKGUN[/MENTION] Hocam en sağlamı görünce temizlemek, riske atmamak.

Aracınız
Geçen bagaj kapağında kaldı 2-3 gün. Sonra ıslak mendille sildim bastırarak tırnaklayarak zor çıkardım. Ertesi gün bi baktım orası rengi atmış ve çizik çizik olmuş.
Islak mendilden ziyade su ve peçeteyle ıslatın. Üstünden geçin, 30-40 saniye sonra yine ıslak peçteyle geçin.
Öyle öyle çıkartın bastırmadan. Yoksa daha beter oluyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tesekkurler arkadaslar ıslak mendil dönemi acildi o zaman yazin gelmesiyle

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
İki günlüğüne çiftliğe gitmiştim geldiğimde aracın bagajına sağolsun kuşlar ayin yapmış. Direk yıkadım aracı ve sonuç hüsran.
5-6 tane yaklaşık 3-4 cm genişliğinde iz kalmış.
Geçmedi.
Araştırdım iyice ve o şekilde kalacakmış sanırım. Bagajı boyatmayı bile düşünmüyor değilim sırf bu yüzden

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aracınız
Arkadaş nasıl kuşmuş öyle o. Kıçından asit mi çıkmış. Pasta cila denedin mi

Aracınız
Biraz genel bilgi paylaşalım konu güncel kalsın:eek:k:

Arabamı kuş pisliklerinden nasıl koruyabilirim?

Öncelikle tavsiyem mümkün olduğu kadar park edeceğimiz bölgelerde kuşların olmaması (Kapalı alanlara Otopark, Garaj) . Uzun süreli araciniz park etmek zorunluluğunuz var ise (tatil, uzun iş gezileri vs.) arabanızı dış etkenlerden korumak için kılıf geçiriniz..İki yöntemde size uygun değilse aracınızı kuş pisliklerine en dayanıklı boya koruması kullanmalısınız.
Oto boya koruması denince aklınıza cila gelmesin, cilanın görevi arabamızı parlatır onun dışında tabii ki de dış etkenlere etkilidir lakin cilanın etkisi çok kapsamlı ve dayanıklı değildir. Cila boya korunması anlamına tam olarak gelmemektedir. Boyamızı korumaya alırken dikkat edeceğiz önemli unsurlardan biri içeridir. İçerik olarak silikon içerikli boya koruması tercih etmeyiniz bu tarz boya koruma maddeleri eski yöntem koruma yöntemleridir. Oto boya koruma maddesi seçerken silikonlu maddeler yerine içeriklerinde nano parçacıkları bulunan boya koruma maddelerini seçiniz. Nano parçalıkları koruma ürünlerin su anlık koruma dalında gelinmiş son teknoloji ürünleridir. Bir kaç marka önerebilirim özellikle tavsiyem Alman markalarıdır.
Araba boya koruma markaları olarak tavsiyem Sonax, Bekbars, Ziebart, Percenta olacaktır.

Hangi kuş çeşitleri daha çok arabama zarar verir?

Asidik özelliği az olan kuşlar güvercin, serçe, Kumru tarzındaki kuşların dışkılarındaki asit oranı diğerlerine göre daha az olduğu için arabamıza verecekleri zarar daha az olur diyebiliriz.

Asidik özelliği daha yüksek olan kuşlar et ile beslen kuşlar diyebiliriz örnek vermek gerekirse şehir içinde yaşayan yırtıcı kuşlar martı, karga, saksağan cinsi. şehirlerde nadir görülen yırtıcı kuşlarımızda var şahin, kartal, doğan, atmaca cinsindeki kuş türlerin asitleri daha tehlikelidir.

Kuş pislikleri arabadan nasıl temizlenir?

Ne yazık ki kurumuş ve üzerinden çok süre geçmiş ise temizlersiniz ama arabanın boyası çok zarar görmüştür. O yüzden en etkili temizlik yöntemi hızdır, dışkıyı kurumadan temizlemeye çalışınız.

Kurumuş kuş dışkılarını ıslatarak temizlemek mümkündür (çok kurumadıysa), dışkıya mağdur kalmış bölgeyi ılık şu ile ıslatınız üstüne bir tane ıslak mendil koyunuz, az bekleyin sonra bir tane daha mendil koyunuz ve gene ıslatınız belli bir süre bekleyiniz. Bekleme işleminden sonra ılık suyla iyice yumşattığmız dışkıya oval daireler çizerek silmeye çalışın fazla bastırmayın ki arabamızın boyasında çizik oluşmasın.

Umarın küçük kuş dostlarımız bize bu şekilde sürpriz yapmaz ve arabayı yeniden boyatma derdine sokmazlar. Sizlerinde konu hakkında tecrübe ve mağduriyetiniz var ise bizlerle mesaj bölümden paylaşabiliriz.

Geri