Yağ Eksiltme

Aracınız
Merhaba arkadaşlar arabanın çekişinde azalma farkettim ve sonrasında yağ durumuna baktım. Yağ çubuğunda yağ yoktu. Peşi sıra yağ ekledim az miktarda. Bir gün sonra kontrol ettin ilk çizgiye kadar yağ gelmiş. Fakat altına eğilip bakınca yağ sızıntısı gördüm. Sebebi nedir ne masraf açar ve Ankara da fiyat ve kalite açısından usta tavsiye edebilir misiniz?
d636876024bb8b43ad8bc213c26bafb0.jpg
3da79b6cd32e9c4947dacfc5ab1eead4.jpg

D5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=1400]akif_seksekci[/MENTION] Hocam, dediğiniz gibi yağ eksiltme varsa göndermiş olduğunuz karter resmi sadece yağ kaçağı ile bu kadar eksilmeye neden olmuyor olabilir.
Aracı park ettiğiniz yerde yağ kaçağını daha önceden fark etmediniz mi?

Aracınız
Yok yere damlatmıyor aslında daha önce de yağ eksilttiğini fark ettim bir süre takip ettim yere akan birşey yoktu. Yaklaşık 7 bin km geçmiş yağ değişimi olalı ve o günden bugüne 1 litre yağ yedi araba bu sabah yeni alıp eklediğimi de düşününce.

Aracınız
Pazar pazar sanayiye gidip usta aradım bulamadım. Sadece yağ satılan bir parçacı vardı ve yağ alıp ona sordum. Bunun terleme olduğunu bu kadar terlemenin normal olduğunu söyledi. Buna bakarak tamamen yağ kaçırdığını söylemek doğru olmaz dedi.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Hocam probleminiz yağ kaçağı değil sanırım , iyi bir ustaya göstermenizi tavsiye ederim.

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Merhaba arkadaşlar arabanın çekişinde azalma farkettim ve sonrasında yağ durumuna baktım. Yağ çubuğunda yağ yoktu. Peşi sıra yağ ekledim az miktarda. Bir gün sonra kontrol ettin ilk çizgiye kadar yağ gelmiş. Fakat altına eğilip bakınca yağ sızıntısı gördüm. Sebebi nedir ne masraf açar ve Ankara da fiyat ve kalite açısından usta tavsiye edebilir misiniz?
d636876024bb8b43ad8bc213c26bafb0.jpg
3da79b6cd32e9c4947dacfc5ab1eead4.jpg

Hondacı Mehmet var Ankara da. İnanın bir çok hondacı ya göre çok önde. Bilgi hastanesinin orada. Sadece fikir sormak için bile arayabilirsiniz.

HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Yok yere damlatmıyor aslında daha önce de yağ eksilttiğini fark ettim bir süre takip ettim yere akan birşey yoktu. Yaklaşık 7 bin km geçmiş yağ değişimi olalı ve o günden bugüne 1 litre yağ yedi araba bu sabah yeni alıp eklediğimi de düşününce.

3.5 - 4 litre yağdan 1 lt eksiltmesi normal değil bana göre , yüzde 25 gibi oran var ortada... Buna ek olarak da gönderdiğiniz fotograflarda yağın belli bi yol izlediği görülüyor.

Benim tahmin karterin contasında ( eski adı fitil ) bi bölüm aşınmış olabilir ( maliyeti çok değil ) ama yağ komple değişecek o durumda bilginiz olsun

Çok düşük bir ihtimal ( gönderdiğiniz fotograflar doğrultusunda ) yağ boşaltma vidası gevşemiş olabilir.

Kaputun altından motorun fotografları olsa , bir ihtimal motor keçesi diyebilirdim. Eğer ordan yapıyorsa TERLEME sorunu grubuna girer zaten. Motorun sagında yuvarlak siyah bir tıpa yada plastik bir parça olması gerek. Yağın ilk çıkış noktası önemli bu durumda...

Sonuç olarak ustaya gitmeden birşey diyemeyiz gördüğünüz gibi tahmin tahmin tahmin... :eek:k: geçmiş olsun tekrardan inşallah dah abuyuk bir sorun yoktur... Bizi bilgilendirmeyi unutmayın :)

Aracınız
Haftaiçi ya da cumartesi. Günü muhakkak ustaya götüreceğim. 4 litre yağ aldım ne olur ne olmaz. Umarım çok masraf açmaz. Yine de söyledikleriniz ile içime su serptiniz :) Allah razı olsun usta ile görüşüp arabayı yaptırınca bilgi vereceğim.

Aracınız
Günaydın cümleten
Bu sabah götürdüm ustaya. Lifte kaldırıp detaylıca baktı ve bunun terleme olduğunu normal olduğunu söyledi. Hatta vidalarını sıktı, sıkma çevrimine bakarsak biraz gevşekti. Hatta bir tane de vidası düşmüş onu da taktı. Bu km de ve bu yaşta bir arabanın ve biraz da arabayı yüksek devirli kullanıyorsam gayet doğal olduğunu söyledi. İçimi ferahlattı açıkcası ama tabi yine de zaman zaman kontrol edeceğim yağ ve sızdırma durumunu. Herkese ilgisi için teşekkür ederim. Ayrıca Hondacı Mehmet Ustaya ulaşamadım sabah aradığımda cevap vermedi haliyle şansını kaybetmiş oldu :)

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Hocam siz yine takip etmeye devam edin geçmiş olsun

SM-T113 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri