Cam filmleri artık takılabilecek

Aracınız
Civic FB7 2012
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/10/20161026-3-1.pdf

EK XV bölümü cam filmlerinden bahsediyor. EK VI bölümünde takılması ile ilgili hükümler var.

Ancak film takmanın şartları ağırlaşıyor, tahmin edeceğiniz üzere.

Cam filmleri:

• Film montajından sonra muayeneye sokulup onay alınacak
  • Takılacak filmlerin kesinlikle güvenlik onaylı sertifikalı olması şart. Ayrıca filmler 2 yılda bir kontrole sokulacak.
  • Film üzerinde tanımlayıcı yazılar bulunacak
  • Araçlara hiç bir şeklide ön cam filmi takılamıyor.
  • %15'ten daha çok yansıtan (aynalı) filmler takılamıyor
  • UV koruması en az % 98 olacak
  • Sadece içeriden film takılabilecek
  • Filmler PVC malzemeden olamaz
  • Öndeki yan camlar en az %70 geçirgen olacak
  • Arkadaki camlar en az %20 geçirgen olacak. Ama bunu uygulamak için sağ ve solunda arka görüş sistemi bulunması zorunlu (dikiz aynaları yeterli mi?)
  • Markası, kalınlığı, kimyasal yapısı ve geçirgenlik oranları (%20-70 ve %70-100) aynı olanlar aynı tip kabul edilecek

İşlemlerin maliyetleri ve süreçleri uzayacak görünüyor arkadaşlar.
Bunun yanında halihazırda montajı yapılmış filmleri yenilememiz veya bu montajcılardan onay aldırmamız gerekecek.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=196]Mesudum[/MENTION] Güzel bir gelişme, ancak ucu açık yerleri var o kısımları da zamanla yaşayıp göreceğiz :)

Aracınız
Civic FB7 2012
Ön cama takılamıyor oluş benim için ciddi handikap. Yazları akşam güneşlerinde kollarımın yandığını bilirim.
Arabamda Xenon far olduğu için görüş kaybını sineye çekebiliyordum.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Ön cama takılamıyor oluş benim için ciddi handikap. Yazları akşam güneşlerinde kollarımın yandığını bilirim.
Arabamda Xenon far olduğu için görüş kaybını sineye çekebiliyordum.

Hocam herkes sizin gibi ısıdan korunmak için uygulamıyor, ön camı koyu siyah içerisi gözükmeyen araçlar var bu şekilde araçları görünce ben de ön camı kabul etmemelerine hak vermiyor değilim.

Aracınız
Civic FB7 2012
Ön yan camlar için sınır konmuş. Ön cam için sıfır renk denebilir veya yine %20 dönebilirdi.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Ön yan camlar için sınır konmuş. Ön cam için sıfır renk denebilir veya yine %20 dönebilirdi.

Hocam ön cam için sıfır renk filmler var ama ısı konusunda ne kadar etkili bilmiyorum, sizin ön cam nasıl, sıfır renki tecrübe etme şansınız oldu mu?

Aracınız
Arkadaşlar benim araçtaki filmleri bayi hediye etmişti ve ön cam hariç hepsi en açık 1 numara. 4 ayda maalesef 3 defa kontrol-çevirmeye girdim ve herseferinde camları farketmelerine rağmen içinde çoluk çocuğu görünce birşey demediler.

Yani diycem şu; güneş vs.. için çok gerekliyse en açık rengini çektirin gitsin. Hem içerdekiler seçiliyor hem güneşi %40-50 kesiyor. Niyetimiz belli, güneşi azda olsa kesmek.

Çıkan yasayla ilgili olarak da bekleyip göreceğiz.

GT-I9190 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri