Kış Lastiği hakkında sorularım

Marka model olarak değilde başka türlü sorularım var. Bilen arkadaşlar varsa bu konuda yardım istiyorum.

1. Son çıkan kanunla Özel araçlarda kış lastiği takacak diye haberler var.
http://www.hurriyet.com.tr/suruculer-dikkat-bu-kis-ozel-otomobiller-de-kis-lastigi-takacak-40558594

Bazı yerlerde de il bazında olup zorunluluk olmadığı belirtilmiş. Birde şehirler arası yollarda zorunluluk olayı var.
Problem şu:
İzmir'de yaşıyorum, tamam İzmir'de, Aydın'da bu zorunluluk olmayabilir ama şehirler arası yollarda zorunlu diye İzmir'den Aydın'a giderken kış lastiği mi takmak gerekiyor?

2. Diyelim ki başka şehirlere de gideriz falan kış lastiğini almak istedik.
Araçda 205/55/16R 91V lastik var. Aynı ölçüde lastik baktığımda kış lastiklerinde 205/55/16R 91T yada 91H kodlu var. Haliyle zaten kış lastiğiyle hız yapmayacağız ama kış lastiği ile muayeneye giren kişi V hız kodu yerine T yada H ile muayeneden geçebilecek mi? Benim bildiğim hız ve yük endeksi daha yüksek olabilir ama düşük olamaz.

İnternet'deki haberlerin bilgilerin neredeyse hepsi aynı. Daha önceki hız koridoru haberleri gibi herkes birbirinden copy/paste yapıp yanlış, doğru yayınlamış.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=3149]Rigorous[/MENTION] Hocam bildiğim kadarıyla belirli şehirler de zorunluluk var kar yağan bir şehire seyahat ediyor iseniz yanınız da zincir bulunması yeterlidir diye düşünüyorum.

Evet , açıklama yapıldı. Özel araçlarda zorunluluk yokmuş. Bir sürü haber sitesi zorunlu olduğunu söyleyip kafa karıştırmış.

Yine de bulunduğu ildeki şartlara bakıp alabilecek kişilerin almasını öneririm.

mert11

0
Şehirler arası yolculuk yapıyorsanız mecburi alacaksınız. Canınız kıymetli ise yine mecburi alacaksınız. Mesela uzun yola gidecek siniz mecbur olarak alacaksınız Bolu da mecburi trafik kontrolü varmış. Ancak şehir içi valiler mecburi değil diyor kısacası mecburiyeti yok.

GT-I9500 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri