Yakıt Tüketim Anormalliği [Yardım]

regal

0
Aracınız
Merhabalar,

2010 model Honda Civic 1.8 i-Vtec tam otomatik şanzımana sahip araca sahibim.

Aracım 178.000 KM'de,düzenli 10.000 bakımları ve lpg 10.000 bakımlarını aksatmadan titizlikle yapmaktayım.

Son zamanlarda aracımda yol bilgisayarı üzerinde range göstergesinde şehir içi yakıt tüketimi;

13LT olarak göstermekte. %20 LPG tüketimini hesaba katarsa 15 LT ortalama şehir içi kayıt tüketimim mevcut.

LPGYi 2.28 TL'den almaktayım.

Bu hesapla 35 Krş/KM tüketim olmakta.

Aracımın şehir içi yakıt tüketimi ortalama ilk aldığım zamanlar benzinde 10 LT LPGDe 12 LT idi.

Aracımın ağarlığı,lastik ebadı,jant ağarlığı ve boyutu ve diğer bileşenler eski tüketimimdeki ile aynıdır.Aracı sadece ben kullanmaktayım dolayısıyla aracı kullanımla alakalı herhangi bir yakıtı arttırıcak bir etken bulamıyorum.

Subap ayarını 30.000'de bir honda yetkili servisinde yapmaktayım.

Kilometrede şuan için şehir içi için 28 KRŞ yerine 35 KRŞ yakmakta buda cebe zarar olarak dönmektedir.

Ayrıca şehir dışında ortalama 120 - 130 km ile sakin kullanımda 9.5 LT benzin tüketmektedir.Buda normal olması gereken 6.5 - 7.5 LT arasında olması gerekmektedir.

BRC MY11 kit bulunmakta araç üzerinde.LPG servisinde BRC yazılımınla değerler gayet ideal ve güzel seviyede gözükmektedir.

Araçta son 30.000 km içersinde yapınlar işlemler:

-Subap ayarı
-2 adet LPG orjinal enjektör değişimi (miladını doldurmuştu ortalama eskileri 130.000 km kullanıldı)
-Benzin yakıt filtresi değişti

Çözüm ile alakalı dönüşünüzü bekliyor teşekkür ederiyorum

Aracınız
kullanım miktarında -özellikle lpg'de- gösterge değerlerinden ziyade, dolu depo - 100 km - tekrar dolum metodu en sağlıklısı. bunu tavsiye ederim.

olası diğer sorunlar ise şunlar olabilir; ilk aklıma gelen kış aylarında motorun geç ısınması sonucu tüketim artışı, daha sonra; lpg filtre - diğer filtrelerde sıkıntı, lastik basınç değişimi, lpg aldığınız istasyon değişimi.
iskenderun gökmen petrol - shell - den aldığım yakıtla 300+ km gidiyorken, dörtyol ocak petrol - shell - den aldığım yakıtla 260~km civarı anca gidiyorum. siz de değiştirdiyseniz bu olabilir. yalnız şehirler arası tüketiminizden lpg sistemiyle ilgili bir sıkıntı olduğu görünüyor.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=2725]regal[/MENTION] ilk aklıma gelen hava filtesi, boğaz kelebeği kirli veya arızalı olabilir, filtre kutusuna giden boruda tıkanıklık olabilir vs. vs.

regal

0
Aracınız
[MENTION=3]NoFeaR[/MENTION] hava filtresini kontrol ettim temiz.
boğaz kelebeğini bende düşündüm.söküp bakılması zaman gerektirecek arka bölmede sökülmesi zahmetli ama deneyeceğim.
[MENTION=2773]sekolan[/MENTION] lpg filtreside temiz.benzinlikten farkeder haklısınız ama bukadar ciddi bir byutta yakıt tüketimi göstermeyecektir.Ayrıca 1 yıldır aynı istasyonu kullanıyorum.

Lastik basıncı 32de sık kontrol ederim.

Mousto

0
Aracınız
merhaba arkadaşlar 224km yol yaptım şehir içi 72tl lpg(2.99tl/lt) 26 tl benzin(5.20tl/lt) yaktı.Aracım 2016 fb7 kasa 4000km de.Sizce bu yakıt değeri normalmi acaba?

Geri