Civic FB7 Civic Fb7 Eco Anlık Tekleme Sorunu...

Arkadaşlar merhaba. 2013 Civic Eco Otomatik sahibiyim. FDH de de bu konudan bahsedildi fakat çözümü konusunda elle tutulur bir yanıt bulamadım. Ben de burada sormak istedim.

Sıkıntım şu; araç ile düz yolda lpg de iken, özellikle 50-60 km hız aralığında, yavaşlayıp hafif gaza dokunduğumda bir miktar geri atıyor hissi oluyor. Her zaman olmuyor bu durum.

Bu durum hakkında bilgisi olan var mı?

Ayrıca çözümü konusunda bilgisi olan var mı?

Yanıtlarınızı bekliyorum.

İyi forumlar...

Çözüm
Çorum özençlerde sorunum çözüldü arkadaşlar. Mehmet Özenç ustam sağolsun kendisi işinde uzman ve oldukça misafirperver davrandı. Araçta fiziksel kontroller yapıldıktan sonra ileri düzeyde bir yol ayarı ile sorun çözüldü, sonrasında 300 km uzun yol ve şehiriçi karışık yol yaptım, tekleme, sarsıntı vs hiçbirşey kalmadığını gördüm, extradan vites geçişleri ve gazdan ayağımızı çektiğimiz cut off durumları da daha bi yumuşadı gözlemime göre.

Çözümle ilgili bilmemiz gereken ilk nokta; eco modellerde manifolt delikleri benzin enjektör girişlerine oldukça uzak geride bir noktadan bırakılmış. Bu ciddi bir gecikmeye neden oluyor. Brc'nin enjektörleri pistonlu yapıda, hortum uzunluklarını tolere edebiliyor ama manifolda gaz girişi yapılan nokta...
Aracınız
Hatta ustayı ikna edebilseydim regülatör ile filtre arasındaki çok kısa tutacaktım. Ustanın inadı yüzünden dolandırdı. 3. Video 6:30

Part 3 Installing the injector rail VSI-2.0 LPG https://youtu.be/38v6r4lVLqY?t=389

Arkadaşlar sizin sorununuz montajdan kaynaklandığını zannetmiyorum. Zira benzer kmlerde aynı yakıt tükettiğini gördüm . Fazla bir fark yok .. Yazılımsal olma ihtimali yada brc nin prensib çalışması olabilir.

JZG

0
Hatta ustayı ikna edebilseydim regülatör ile filtre arasındaki çok kısa tutacaktım. Ustanın inadı yüzünden dolandırdı. 3. Video 6:30

Part 3 Installing the injector rail VSI-2.0 LPG https://youtu.be/38v6r4lVLqY?t=389

Arkadaşlar sizin sorununuz montajdan kaynaklandığını zannetmiyorum. Zira benzer kmlerde aynı yakıt tükettiğini gördüm . Fazla bir fark yok .. Yazılımsal olma ihtimali yada brc nin prensib çalışması olabilir.
Prins enjektörlerinde yağlama bağlantıları nedeniyle montaj şekli problem oluşturuyor galiba...
Ben videodan ve yukarıdaki şemadan bakarak bu tahmini yapıyorum.
Yazılımsal veya brc çalışma prensibi konusuna gelince... Öyle olsaydı keşke. Bir kaç yerde yazıldı. Ben de yazdım. Özet yapayım;
Bu tekleme/silkeleme nedeniyle honda servislerine başvurunuzda isterseniz size fabrikadan teknisyen çağırarak, test sürüşü yapılıyor.
Fabrika teknisyeninin size söyleyebildiği şu: "Bu arıza değildir... 4 kademeli olan i-vtec sübap sistemi geçişlerinde bu olay hem benzinde
hem de lpg kullanımında oluyor, lpg'de daha fazla hissediliyor." Ben de teknisyenle test sürüşü yaptım . Yani Honda buna arıza demiyor.
Ama aynı zamanda da üstlenmiş oluyor. Dikkat ederseniz, brc hiç konu edilmiyor. Problem brc veya lpg sistemi olsa niye şu veya bu nedenle
üstlensinler. Neyse şimdilik bu kadar olsun...

JZG

0
Konuya yeni girenler olunca, arada bir küçük açıklamalar gerekiyor. Ne yapacaksın artık olacak o kadar......

kara82

0
Aracınız
Konu sıktı evet ama ben yine de sormak istiyorum: brc my 11 takili "eco" modellerde kesin cozum var mi? Ayar yapilarak ne oranda giderilebilir? Yoksa borularin kisaltilmasi sart mi?

JZG

0
20 kasım
18 aralık
01, 04, 10 mayıs
Bu tarihlerde yazılanlar sorunuza cevap olacaktır diye düşünüyorum.

JZG

0
Güvendiğiniz bir brc servisinde, pipo ve en kısa enjektör hortum mesafeleri ile problemi çözmek mümkün.
İsterseniz önce, yukarıda verdiğim tarihlerdeki yazıları bir okuyun.
Sonra karar verirsiniz...

Geri