Subap ayarı gereken araç nasıl çalışır

Çetin

0
Aracınız
Subap ayarının bozuk olduğu nasıl anlaşılır merak ediyorum herkes sibop ayarından bahsediyo belli bi km de yapılması gereklimi yoksa bizulmadanda uzun süre ayar gerektirmezmi

SM-E500H cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam servisle konuştum alimda brc takılı olan araclar da 40binde bir sonradan takilanlarda 20bin km de bir dedi. Nedir nasıl anlasilir bilmiyorum 80bin bakımım yakın o sekilde anlayacağım sıkıntının ne olduğunu :)

LG-H850 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Araç lpgli ise 20.000'de bir kontrol ettirmek gerekirse ayarlatmak gerek. Yakıta performansa aşırı etki ediyo.

2009 Civic FD6 Elegance Otomatik Prins'li

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=4794]Çetin[/MENTION] Konuyu editliyorum Subap ayarı olacak ;)
Arkadaşlar açıklamayı ekliyorum, videoda subap ayarı bozuk bir araçtan çıkan motor sesini duyabilirsiniz,

Subaplar her arabada zamanla yıpranarak kendisini gergin tutan mekanizma gevşer ve subap uzadı veya subap vuruyor denir. Görevini iyi yapamayan subap zamanla egzantrik miline zarar verebilir ve motorun performansı eskisi gibi olmayacak şekilde bozulabilir. Subapların bozuk olup olmadığını çıkardığı sesten anlayabilirsiniz. Darbeli bir ses duyuyorsanız, subaplarınızın bakıma ihtiyacı olduğunu gösterebilir. Subap boşluğu değişmiştir. Her araç için belirlenen subap boşluğu vardır. Subap ayarı yapılırken bu veriler kullanılarak subaplar eski haline getirilir.

Aracınız
[MENTION=4794]Çetin[/MENTION] Konuyu editliyorum Subap ayarı olacak ;)
Arkadaşlar açıklamayı ekliyorum, videoda subap ayarı bozuk bir araçtan çıkan motor sesini duyabilirsiniz,

Subaplar her arabada zamanla yıpranarak kendisini gergin tutan mekanizma gevşer ve subap uzadı veya subap vuruyor denir. Görevini iyi yapamayan subap zamanla egzantrik miline zarar verebilir ve motorun performansı eskisi gibi olmayacak şekilde bozulabilir. Subapların bozuk olup olmadığını çıkardığı sesten anlayabilirsiniz. Darbeli bir ses duyuyorsanız, subaplarınızın bakıma ihtiyacı olduğunu gösterebilir. Subap boşluğu değişmiştir. Her araç için belirlenen subap boşluğu vardır. Subap ayarı yapılırken bu veriler kullanılarak subaplar eski haline getirilir.

Hocam dikkat edilmesi gereken püf noktalardan bir taneside bu durumda, kapak açilinca sesin belirgin değişmesi olayimidir?

FB7 2012 Elegance Otomatik

Aracınız
Subap ayarı çok abartılıyor ben sanmıyorum honda gibi bir markanın 20 binde bir ayarının bozulacağını,8 senedir honda kullanıyorum her aldığım aracıma yaptırıyorum fakat bazı arkadaşların yazdığı gibi ne araç uçmaya başlıyor nede yakıt farkediyor yaptırmayınca yukarıdaki videodakı gibide bir ses olmuyor sürekli oynanan subapların ayarıda çabuk kaçacaktır ayrıca hiçbir usta fabrika gibi o ayarı veremez şimdiki aracım 155 binde sürekli gittiğim ustam subap kapagının ilk defa açıldığını söyledi vidaları vs hiç ellenmemiş subap ayarı yapıldı hiçbir fark hissetmedim giden paramız oldu

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Bence de subap ayarını bu kadar takmayın. Aracımı alalı yaklaşık 50.000 km oldu ben hiç yaptırmadım, benden önce de ne zaman yapıldı bilmiyorum. Motor çalışırkende garip bir ses yok.
İki kez farklı zamanlarda ağır bakıma girdiğimde ustama sordum hiç bir sıkıntı yok dedi.
Kısacası araç üretim sektöründe çalışan birisi olarak şahsi fikrim 20.000 km de subap ayarı yapalım diyen ustalardan arkanızı dönüp kaçın...

"VTEC" Bir milin yaptığı fırlamalıklar bütünüdür...

Subap ayarının bozuk olduğu nasıl anlaşılır merak ediyorum herkes sibop ayarından bahsediyo belli bi km de yapılması gereklimi yoksa bizulmadanda uzun süre ayar gerektirmezmi

SM-E500H cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ben 53000 km sonra ilk subap ayari yaptirdim. neden ihtiyac duydum peki? birincisi aracin yakit sarfiyatinda bir miktar artis vardi, ikincisi de cekisinin dustugunu hissetmeye baslamistim. servisteki usta ayar yaparken beni de cagirdi yanina. sente ile kendim baktim, subap boslugu neredeyse yok gibiydi.
ustanin tarifi, egzos ucuna avucunuzu dayayin, motorun stabil degil tabiri caiz ise oksurur gibi gaz cikardigini elinizle hissedersiniz dedi.
LPG yanarken benzine gore cok cok fazla isi urettigi icin subaplarda zamanlar uzama oluyormus. genelde araci devirli kullaniyorum ona ragmen 53 bin km yaptim. fakat 40 bin ideal gibi dusunuyorum.

Can

0
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Bu işin ideali, belli bir km'si, otomatik yapanı falan yok. Hele hele serviste lpg takılınca 40bin, dışarıda takılınca 20bin olayı hiiiiç yok :D Supap ayarı benzinli kullanımda kolay kolay bozulmuyor. Fakat lpg'de daha yüksek sıcaklıktan dolayı bozulma daha çabuk oluyor. Supap ayarı bozulduğunda anlarsınız zaten, araç teklemeye başlıyor. Daha önce forumda bir konu mevcut inceleyin lütfen.

https://www.civictr.com/showthread.php/1864-Civic-FB7-Subap-Ayar%C4%B1?highlight=supap+ayar%FD

Geri