FD6 çukularda gelen vurma sesi

krmmrt

0
Aracınız
Arkadaşlar merhaba. 2011 civiclerin amortisör performansı nasıldır acaba? Sert çukurlarda çok ciddi çarpma sesi geliyor tekerlerden. Sanki tekerlek değil de jant çukura girmiş gibi baya sert. Hafif bozuk yollarda darbeyi emiyor o konuda sorun yok. Ama çukur sert olunca emmek şöyle dursun, altını vurmuşsunuz gibi bir ses oluyor. Sönümleme mekanızması mı zayıf yoksa aracın normal hali mi bu? çünkü bir sorun olsa 4 tekerde birden olması zor.

krmmrt

0
Aracınız
O vuruntu sesini özleyen arkadaşlar da araca spor yay takarak bu heveslerini giderdiler :D [MENTION=214]Sercan[/MENTION] [MENTION=509]cihan35[/MENTION]
Yok artık vurmasından nasıl bir haz alıyorlar?

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaslar fd6 nin yaylari fb7 ye gore daha kısa buda yuk binince yayın sarmallarinin birbiri ustune oturması ve esnemeyi cok az yapmasina neden oluo ama cukura grdiginiz icin esneme cok az oldugu icin takozlara vuruo bunun çözumü spor yaydir.Spor yayın esnemesi daha az oldugu icin sıkintınız buyuk ölçüde düzelecektir.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

krmmrt

0
Aracınız
Valla birgün elbet fb7 ye gecis yapacagım =) o zaman bakarız tadına artık. Peki bu vsa virajlarda nasıl çalışıyor. [MENTION=214]Sercan[/MENTION] virajlara giristen bahsetmis. Muhtemelen ben hicbir zaman viraja sert girmeyecegim icin ne oldugunu anlayamayacagim. Araba napiyor yere mi basiyor, gaz mi kesiyor?

Aracınız
Valla birgün elbet fb7 ye gecis yapacagım =) o zaman bakarız tadına artık. Peki bu vsa virajlarda nasıl çalışıyor. [MENTION=214]Sercan[/MENTION] virajlara giristen bahsetmis. Muhtemelen ben hicbir zaman viraja sert girmeyecegim icin ne oldugunu anlayamayacagim. Araba napiyor yere mi basiyor, gaz mi kesiyor?

Vsa (Vehicle stability control system) nedir?

Vehicle stability control system kısaca Vsa ; Honda markasının otomobillerinde kullandığı Araç denge kontrol sistemine verdikleri isimdir.

Vsa ne işe yarar?

Otomobilinizle dönüşlerde, hızlanmalarda ve ani manevralar esnasında gücü dengeli şekilde tüm tekerleklere dağıtarak, sürücünün zor durumlarda aracını güvenle kontrol etmesine olanak sağlamaktadır. Özellikle otomobil alırken bu aracınızda bu özelliğin olması sürücüler için oldukça yararlıdır.

Vsa, Track Kontrol System ile birlikte çalışır sadece virajda kayma sorununu değil her koşulda aracınızın stabil bir şekilde ilerlerlemesi için tasarlanmıştır. Vsa diğer otomobil markalarında "Esp" diye geçmektedir. Temel işleyişi aynıdır sadece isimlendirme farklıdır. Örneğin: Toyota marka otomobillerdede bu sistem "VSC" diye tanımlanmaktadır. Honda'da 2007 yılı şubat ayı ve sonrası üretilen otomobillerinde Vsa bulunmaktadır. Vsa istenirse bir düğme yardımıyla kapatılabilemektedir.

Vsa nasıl çalışıyor?

İşleyişi "ESP" ile ayndırı "VSA" sistemi temelde tekerleklere yerleştirilen bir kaç adet sensör, işletim bölümü ve müdahale bölümünden oluşmaktadır. Sensörler önden veya arkadan kayma durumundan boş dönen tekerleği tespit ediyor. Ardından bu bilgiyi sistemin kalbine gönderiyor. İşletim bölümü kaymanın düzeyini belirleyerek hangi tekerleklere ne miktarda fren basıncı uygulayacağını belirliyor. Sonra frenlemeyi yapacak üniteye bu bilgileri gönderip gerekli frenlemenin gerçekleşmesini sağlıyor. Fren uygulanan tekerlek yere tekrar güç iletmeye başlayarak, otomobilin tekrar izine dönmesini sağlıyor.

Kaynak : internet :)

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
[MENTION=3083]webelectronics[/MENTION]
Güzel açıklama olmuş. Ek olarak yaşadığım bir şeyi anlatayım. Aracı yeni almıştım VSA nın tam olarak çalışma prensibini bilmiyordum evin önünde biraz eğim var kar yağmış yolda buz olmuş bende araçla çıkayım derken tam rampanın başına geldim ön tekerlekler dönmeyi kesti araç stop etti ve aracım otomatik bir şaşırdım:) Sonra tekrar çalıştırdım denedim rampada yine çıkmadı. Meğer VSA devreye girip buzda kayan tekerleğin dönüşünü kesiyormuş aklıma VSA geldi kapatarak biraz da kayarak çıktım:)
Çamura saplandığında bazı durumlarda kapatılması faydanıza olacaktır ;)

Şunu da belirteyim kapalı unuttunuz aracı tekrar çalıştırdığınızda otomatik devreye giriyor .

krmmrt

0
Aracınız
Ben de araci aldigim 2. Gun yasadim. VSA falan bilmiyorum tabi. Yokusun basina geldim biraz islakti. Gazladim araba silkeledi ucgen isareti yandi sondu. Olum daha yeni aldik arabanin nesi var ya diye dertlenirken VSA oldugunu ogrendim. Ama viraj ve kaymalarda nasil calistigini bilmiyordum. Tesekkurler bilgiler icin

Geri