Buji sıkma torku

Aracınız
Arkadaşlar ngk nın zfr6j11 e geçiş yaptım dün ama zfr5j11 ile araç daha marşa dokunurken çalışıyordu zfr6j11 de çiğ benzin kokusu ve hafif sarsıntılı çalışma ve geç çalışma hissettim. Ngk nın web sitesinde bujilerde sıkma torkundan bahsediyor Honda servislerini bilen arkadaşlar bu sıkma torkuna uyuyorlar mı? İkinci bir husus tırnak aralığı ile oynanıyormu?

D5803 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Buarada , buji değiştirme fikri neye göre gelişti ? Sanırım "zfr5j11" orjinal bujileriniz olması gerek...

Aracınız
Buarada , buji değiştirme fikri neye göre gelişti ? Sanırım "zfr5j11" orjinal bujileriniz olması gerek...
Evet buji değiştirme fikrim şöyle gelişti araca 93binde zfr5j11 takılmış fakat ankara gibi karasal iklim hakim olan bir yerin aracı bende haliyle adanada olduğum için şu an araç 118binde ve buji değişimi geldiğinden araştırma içerisindeydim yabancı forumlarda bujilerin üzerinde ki ısının uzaklaştırılması ile ilgili bir başlık okudum orda 6 kodlu bujilerin performans araçları, sıcak bölgeler ve sürekli 4 bin devir kullanımlarda uygun olacağı görüşü vardı Honda vtec kullanım kılavuzunda da bu doğrulandı ve 6 kodlu 1 derece soğuk bujiye geçiş yaptım

Aracınız
Fakat dediğim gibi ustanın hatası veya başka bir sebep mi bilemiyorum çiğ benzin kokusu rölanti de arada bir öksürük benzeri bir ses ve performans düşüşü var araçta zfr6j11 den mi yoksa buji tırnak aralığı mı hatalı veya sıkma torkundan mı kaynaklı olabilir bir türlü bulamadım

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=3249]hexus01[/MENTION] Hocam ustaların sıkma tokqunu umursadığını sanmıyorum.

Aracınız
[MENTION=3249]hexus01[/MENTION] Hocam ustaların sıkma tokqunu umursadığını sanmıyorum.
Sıkma torkunun hatalı olması ne gibi sonuçlar doğurabilir bu da ayrı bir sorunsal bende önemsediğini sanmıyorum belki servislerde bu kaideye uyuyorlardır

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Sıkma torku ile bir alakası yok bence arkadaşım.Tamamen tırnak aralıkları ile alakalı bir durum olduğunu düşünüyorum. Avans ayarı diyeceğim ama bildiğim kadarıyla bizim araçlar avans ayarını otomatik yapıyor.

Aracınız
[MENTION=3249]hexus01[/MENTION] yayınladığım dokumanda sıkma torkunun hatalı olması durumunda doğacak sonuçlar yazıyor , okumanı tavsiye ederim.

"Evet buji değiştirme fikrim şöyle gelişti araca 93binde zfr5j11 takılmış fakat ankara gibi karasal iklim hakim olan bir yerin aracı bende haliyle adanada olduğum için şu an araç 118binde ve buji değişimi geldiğinden araştırma içerisindeydim yabancı forumlarda bujilerin üzerinde ki ısının uzaklaştırılması ile ilgili bir başlık okudum orda 6 kodlu bujilerin performans araçları, sıcak bölgeler ve sürekli 4 bin devir kullanımlarda uygun olacağı görüşü vardı Honda vtec kullanım kılavuzunda da bu doğrulandı ve 6 kodlu 1 derece soğuk bujiye geçiş yaptım"

Bujilerin performanslari kriterleri bellidir bunların içinde sıcakta yada sogukta çalışma olabilir ama sonuçta bizim ülkemiz -40 dereceyi görmüyor sabahın köründe.. Sıcaklık ile alakalı buji değişim mantığı bana göre biraz garip geldi. Bujiler yakıtta tasarruf sağlamak ve sabah ilk çalıştırmayla (ateşelem) yokuş çıkarken biraz daha performans almak için değiştirilir. bunun dışında zaten araca bi etkisi yoktur.

Buna ek olarak , tırnak sayısı arttıkça ateşleme esnasında boş geçme olasılığı azalacağından çiğ atma da olmayacak, ve yakıt tasarrufu olacak. Bujilerin asıl mantığı budur. ( Genelde tek tırnak bujiler mevcut piyasada)

Aracınız
Hocam soğuk bujideki mantık buji üzerinde ısı arttıkça kararlı çalışması sekteye uğruyor soğuk bujilerde üzerindeki ısıyı motor bloğuna tahliye ediyor ve ateşlemelerin zamanında ve yeterli güçte stabil olmasını sağlıyor. Yurtdışında Bizim araçlarda 6 kodlu kullananlar gayet memnun ve ciddi yakıt tasarrufu ve performans artışından bahsediyorlar Sizin bahsettiğiniz çift tırnağı düşündüm iridyum sınıfında var ama buji kodunu bulamadım 1.6 vtec 2006 modele uygun olabilecek... belki de benim sorun bujilerde değil farklı bir yerde çıkabilir gelecek hafta büyük olasılıkla Honda serviste 10 yıl kadar çalışmış bir ustadan yardım alacam aracı ona gösterecem bir de o yorumlasın :)

Geri