2002 es7 Motor arıza ışığı yakması

msevim

0
Aracınız
merhaba, ben yine babamın aracı için bir sey soracaktım yine ama bu benim suçum sanırım :/

araç yüksek devirlerde kullanıldığında yokuş çıkarken, 1 dakika bile olsa, motor arıza ışığını yakıyor, sakin kullanımda ise bir süre sonra sönüyor.

yani 1 dakika kullanımda yokuş yukarı oldugundan mı yanıyor arıza ışığı, bana erken geldi de onu danışayım dedim.

aracı ilk aldığımızda sanırım daha kullanmayı bilmezken, yaklaşık 2 yıl önce yaz mevsiminde aracı engebeli asfalt yolda kullanırken otomatik olan aracımız kullanıma bağlı sürekli vites değiştirmek zorunda kaldı. motor arıza ısıgı yandı.onemsemedım. aynı sekılde kullanmaya devam ettım. sonra arac gaz vermeme ragmen yavaslamaya basladı, once yuksek vıtesler oldu sonra dusuk vıteslerde derken aracı durdurdum saga cektım. sonra hıcbır sekılde hareket ettıremedım, fren de tutmuyordu sadece el frenı ıle duruyordu arac. aracı cekıcı ıle tamırcıye cektırdık. kayseride 'honda metin' denılen ustaya goturduk. otomatık sanzuman konusunda iyi oldugunu soylemıslerdı. neyse metın usta " bu araclar 150 000-200 000 arasında boyle seyler yapabılıyor" dedi, sanzuman indi, vitesle ilgili diskler yanmış dedi?(hatırladıgım bu kadar malesef) parcaları bize gosterdi kapkara olmuslardi, disk(yada dişli?)lerden bikaç tanesi yanmış ama takımı komple değişmesi lazım denildi, neyse yapıldı.
Ama ben bu sürüş olayını kimseye söylemedim hala içimde :) o zamanlar kullanmayı bilmiyormusum diyorum kendıme.
Arıza yaptıgı yerde bırcok kez daha hızlı da olsa kullandım ama aynı sorunu yasamadım sukur :)

lakin arac 4000 devırlerde kullanılınca 1 dakıkada bıle motor arıza ısıgını yakması endıselendırıyor beni. aynı problemı yasayacagımdan korkuyorum.
aracın motorunda 2. el olmasına bağlı bir sorun u var mıdır? nedendir ki bunun sebebi?

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Araç Lpg'li ise yüksek devirlerde fakir karışım olduğu için arıza lambası yanıyordur. Lpg'ciye gidip adam akıllı kalibrasyon yaptırırsanız bir daha böyle problemler yaşamazsın. Ayrıca Lpg'li araçta arıza ışığı yanar diyen tamircilere de arkanı dön ve bir daha o dükkanın önünden geçme. Lpg'den arıza ışığı yakan araba yoktur.Kalibrasyonu düzgün yapılmamış araç vardır.Ben aracımı 3 yıl önce aldım aldığımda da arıza ışığı yanıyordu kalibrasyon yaptırdım 3 yıldır arıza ışığı görmedim...

msevim

0
Aracınız
evet aracım lpg li. sebebi dediğiniz gibiyse önemli değil, kalibrasyon yaptırırım. ama sorunun ciddi olmasından endişeleniyorum,
önceki olayda yaklaşık 1000 tl masraf cıkmıstı.
konudan anlamıyorum da sanzuman ıle ılgılı yaglama problemi filan olabilir mi?
vites dişlileri(?)nin yanmasına işlev kaybetmesine yol açar mı?

msevim

0
Aracınız
Bi el atin gozunuzu seveyim arabadan sogudum.
Merhaba forumdaslar, konuda belirttigim arizayi yeniden yasamam uzerine tamirciye gittim(gectigimiz pazartesi).

Arac bilgisayara baglandi. P0131, P0132 oksijen sensoru devresinde dusuk voltaj(sira 1 sensor 1); P1361 ust ölü nokta sensoru anormal... bu hata kodlarini verdi.

(Gecen hafta)Usta subap ayari yapalim once problemi cozebiliriz dedi, yapti(140tl), sonra arizayi bikac gun sonra yine yasadim, tekrar gittim, benzinle kullanalim bie müddet hemen parcayi(oksijen sensoru, krank sensoru?) degismeyelim dedi. Araci benzinle kullandim ama dun yine ayni sorunu yasadim.

Simdi yine goturecegim araci, parcalari degiselim diyecek ama icimize sinmiyor.

Bu problem-cozumu hakkında bilgiye ihtiyacimiz var. Gosterge panel probleminin uzerine sikca bu arizayi vermesi üzdü bizi. Bir el atin gozunuzu seveyim arabamizdan sogudum :/

Edit: Bu arada arizamiz soyle oluyor. Aracla Kayseri-Develi(40km) arasinda gidip gelirken(erciyesten gecildiginden yokus cikip iniliyor) arac yolun yarisinda 100 ile giderken stop ediyor kenara cekip calistirip gitmeye calisinca yine stop ediyor. 10 dk bekleyince düşük devirde ve duz yolda gidebiliyor.

Aracınız
Bi el atin gozunuzu seveyim arabadan sogudum.
Merhaba forumdaslar, konuda belirttigim arizayi yeniden yasamam uzerine tamirciye gittim(gectigimiz pazartesi).

Arac bilgisayara baglandi. P0131, P0132 oksijen sensoru devresinde dusuk voltaj(sira 1 sensor 1); P1361 ust ölü nokta sensoru anormal... bu hata kodlarini verdi.

(Gecen hafta)Usta subap ayari yapalim once problemi cozebiliriz dedi, yapti(140tl), sonra arizayi bikac gun sonra yine yasadim, tekrar gittim, benzinle kullanalim bie müddet hemen parcayi(oksijen sensoru, krank sensoru?) degismeyelim dedi. Araci benzinle kullandim ama dun yine ayni sorunu yasadim.

Simdi yine goturecegim araci, parcalari degiselim diyecek ama icimize sinmiyor.

Bu problem-cozumu hakkında bilgiye ihtiyacimiz var. Gosterge panel probleminin uzerine sikca bu arizayi vermesi üzdü bizi. Bir el atin gozunuzu seveyim arabamizdan sogudum :/

Edit: Bu arada arizamiz soyle oluyor. Aracla Kayseri-Develi(40km) arasinda gidip gelirken(erciyesten gecildiginden yokus cikip iniliyor) arac yolun yarisinda 100 ile giderken stop ediyor kenara cekip calistirip gitmeye calisinca yine stop ediyor. 10 dk bekleyince düşük devirde ve duz yolda gidebiliyor.
Hocam tamirci arkadaşın dediği gibi oksijen sensöründen kaynaklı olabilir. Düşük rakımdan yüksek rakıma çıkıyorsunuz yada yüksek rakımdan düşük rakıma indiğiniz için araba rahat hava almıyordur ve bu sorunu yapıyor olabilir.

Hocam konuyla alakası yok ama canım sıkıldığı zaman Erciyese giderim o virajlı yollarda eğlenmek için?

E5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

msevim

0
Aracınız
[MENTION=2741]kaptan38[/MENTION]
Hocam teşekkürler sensor arizasi gibi duruyo ama degisince kesin çözüm olmayabiliyomus, neyse arastirmadayim oksijen sensoru arizasi diye, iyice bakip cozdurcez insallah :)
Bu arada erciyes yollari hakikaten cok tatli ya, ben de develiden gelirken erciyes inisi harika oluyo, eglenceye musait :) [MENTION=3441]dnzkrt[/MENTION] nasil yani hocam

msevim

0
Aracınız
[MENTION=3441]dnzkrt[/MENTION] hocam evet dediğiniz gibiolabilir sanırım, araştırdım baya bugun, bızım araclarda oksıjen sensoru arızası cok oldugunu ogrendım. 2 adet? oksıjen sensorunden yada krank sensoru(konum sensoru)nden kaynaklı arızalar benim semptomları acıklıyor.

ayrıca lpg li olunca da benzer problemler olabiliyomus.
oksıjen sensoru temızlenınce gecebılıyormus. degısınce gecebılıyomus.
aracın altını bıyere surtunce sensorlerın kabloları zarar gorebılıyomus.
krank sensorunden kaynaklı olabılıyormus.

bunlar hep ıhtımal ama kesinlik yok, daha doğrusu hepsi olabileceğinden sorun kesin çözülemeyebiliyor.

hayırlısı iş ustaya kaldı.

Geri