Civic FB7 FB7 LPG Tüketimi

Trust

0
Aracınız
Ynt: Fb7 lpg tuketimi

[quote author=teachers71 link=topic=19.msg4156#msg4156 date=1399655246]
Avansis üstad. Rodaj diye birşey yok cümlesi biraz iddialı olmuş. Doğrusu Yeni araçlarda Eski araçlardaki gibi rodajdan bahsetmek doğru değilsede motorunuz ilk 5bin km den sonra tam performansını bulmaya başlıyor. Hele hele ilk 1000km de kesinlikle motoru çok zorlamanızı tavsiye etmem. Yakıt konusuna gelince.Benim araçta ilk zamanlar bir depoyla ortalama 280 km. yapıyorken son zamanlarda 320km hatta son depoda 350km menzile ulaştım. Aracım şu anda 8000 km de. Performans olarakta artış hissediyorum. Saygılarımla.
[/quote]hocam iddialıyım çünki bunu honda türkiyeyi arıyarak sordum onlarda bana bi 500 km balataların alışma dönemi var bi ona dikkat ederseniz iyi olur dendi.alışma vss gibi durumlar eski motorlarda evet vardı ama kalmadı artık o tarz uygulamalar dendi.
Gelemim paylaşılan linke rodaj diye bir olayın eskilerde kaldıgı yönünde dunya kadar haber var.

Yaşasın tapatalk!

Dostum fabrikanın yada servisin söylediği şeyle benim söylediğim aslında aynı. Bende dedim rodaj eski araçlardaki gibi değil ancak hala var.hiç olmaz demek makina teknolojisi ve üretim teknolojilerine aykırı. Zira bundan 10-15 sene önce yüzde 1 ler seviyelerinde tolerans değerlerine ulaşmak çok zor iken günümüzde binde 1 ler seviyesine düşmüş durumda. Ancak ne olursa olsun birbiri ile çalışan parçaların uyum süreci olacaktır. Hemde her nekadar yüksek yüzey kalitesi ile üretilsede mutlaka parça yüzeylerinde işlemeden dolayı micron bazında izler oluşmaktadır. Parçalar birbiri ile sürtününce yüzeydeki işlemeden kalan izler aşınarak daha prüzsüz hale geliyorlar.
Bundan onlarca sene önce üretilen motorlarda o izler ve sıkılık değerleri çok fazla olduğundan rodaj süresindeki motoru sıkıştırdığınızda motor parçaları hem yüksek sıkışıklık değerinden hemde aşınan prüzlerden dolayı ustaların deyimiyle kaynama yda kilitlenme nedeniyle motoru elinize alma olasılığınız yüksekti.
Günümüzde yüksek teknoloji sebebiyle sıkışıklık değerleri ve prüzlülük değerleri çok iyi olduğundan sıkıştırsanız bile motoru elinize almazsanız ama bu motorunuza hiç zarar vermezsiniz anlamında da değildir. Eskiden rodaj süresi için 10 binler 20binler konululurken şimdilerde 3bin km lerin konuşulmasının sebebi bunlardır.
Bu nedenle siz fabrikaya rodaj varmı dediğinizde onlar eski klasik rodaj anladığından yoktur derler ki o anlmda haklılar yoktur. Ben aracı servisten alırken bana da eski araçlar gibi değil ama ilk 1000 kmde 5bin devirin üstüne çıkmamaya çalışın, özellikle ısınmadan önce ani devir yükseltmeyin diye uyardılar. Makina öğretmeni olduğum için bunlar zaten bildiğim ve banada makul gelen bilgilerdi. Saygılarımla....

Trust

0
Aracınız

[quote author=teachers71 link=topic=19.msg4168#msg4168 date=1399662539]
Dostum fabrikanın yada servisin söylediği şeyle benim söylediğim aslında aynı. Bende dedim rodaj eski araçlardaki gibi değil ancak hala var.hiç olmaz demek makina teknolojisi ve üretim teknolojilerine aykırı. Zira bundan 10-15 sene önce yüzde 1 ler seviyelerinde tolerans değerlerine ulaşmak çok zor iken günümüzde binde 1 ler seviyesine düşmüş durumda. Ancak ne olursa olsun birbiri ile çalışan parçaların uyum süreci olacaktır. Hemde her nekadar yüksek yüzey kalitesi ile üretilsede mutlaka parça yüzeylerinde işlemeden dolayı micron bazında izler oluşmaktadır. Parçalar birbiri ile sürtününce yüzeydeki işlemeden kalan izler aşınarak daha prüzsüz hale geliyorlar.
Bundan onlarca sene önce üretilen motorlarda o izler ve sıkılık değerleri çok fazla olduğundan rodaj süresindeki motoru sıkıştırdığınızda motor parçaları hem yüksek sıkışıklık değerinden hemde aşınan prüzlerden dolayı ustaların deyimiyle kaynama yda kilitlenme nedeniyle motoru elinize alma olasılığınız yüksekti.
Günümüzde yüksek teknoloji sebebiyle sıkışıklık değerleri ve prüzlülük değerleri çok iyi olduğundan sıkıştırsanız bile motoru elinize almazsanız ama bu motorunuza hiç zarar vermezsiniz anlamında da değildir. Eskiden rodaj süresi için 10 binler 20binler konululurken şimdilerde 3bin km lerin konuşulmasının sebebi bunlardır.
Bu nedenle siz fabrikaya rodaj varmı dediğinizde onlar eski klasik rodaj anladığından yoktur derler ki o anlmda haklılar yoktur. Ben aracı servisten alırken bana da eski araçlar gibi değil ama ilk 1000 kmde 5bin devirin üstüne çıkmamaya çalışın, özellikle ısınmadan önce ani devir yükseltmeyin diye uyardılar. Makina öğretmeni olduğum için bunlar zaten bildiğim ve banada makul gelen bilgilerdi. Saygılarımla....
[/quote]ögretmen oldugunuza göre illaki benden iyi bildiginiz aşikar sözüm geri hocam :) yakalayamıyorsan el sallamayı bileceksin ;)

Yaşasın tapatalk!

Estafirullah dostum. Öyle bir iddiam yok. Ama şöylede bir durum var. Çok samimimi bir arkadaşım serviste 1 milyon 30bin km de daha motor kapağı açılmamış vtec2 görmüş. Yukarda yazdıklarıma dikkat etmezseniz motor yine 500bin 600bin km sorunsuz yapacaktır. Bi motor 500binde iniyorsa diğeri milyon km yapıyorsa aradaki farkı yaratan sebeplerden biride bunlar olabilir.başka onlarca sebepte olduğu gibi. Siz siz olun sıfır km araçlarınızda en azından ilk 1000km fazla zorlamayın. :)

Trust

0
Aracınız

[quote author=teachers71 link=topic=19.msg4170#msg4170 date=1399663167]
Estafirullah dostum. Öyle bir iddiam yok. Ama şöylede bir durum var. Çok samimimi bir arkadaşım serviste 1 milyon 30bin km de daha motor kapağı açılmamış vtec2 görmüş. Yukarda yazdıklarıma dikkat etmezseniz motor yine 500bin 600bin km sorunsuz yapacaktır. Bi motor 500binde iniyorsa diğeri milyon km yapıyorsa aradaki farkı yaratan sebeplerden biride bunlar olabilir.başka onlarca sebepte olduğu gibi. Siz siz olun sıfır km araçlarınızda en azından ilk 1000km fazla zorlamayın. :)
[/quote]hocam dedigim gibi ne olursa olsun adı üstünde ögretmensiniz hemde makina şimdi ben burda ne söylesem boş çunki bunun okulunu okumuş şimdi ise egitimini veriyorsunuz.
Benim iddiam ise nette çok dolaşıyordu bu haberler bende bir bilene sorayım dedim aradım hondayı onlarda aynı yukarıda bahsettigim sözleri sarf ettiler ben onların yalancısıyım :)
Alışma süreci tabiki vardır birbirlerine uyum süreci gibi.benim ustam yıllar evvel pipo içerdi istenilen kaliteyi alabilmek için piponun eski yani kullanılmış olması gerekiyormuş.
Hep eski pipo arar dururdu hep kendime soruyordun yenisini almak var iken bu adam niye eski milletin kullandıgı pis pipo arıyo diyordum.meger piponun kullanılmış demli olanı makbülmüş nerden bileyim ben 12 yaşındaki çocuk :)

Yaşasın tapatalk!

Wordls

0

Rodaj var aslinda. Dizellerde daha cok hissettirir.
7-8 tane sifir araba aldim simdiye kadar ve herzaman belli bir km sonra motor kendini buldu.
İlk 1000 km hic sikistrmadim.
Arkadasim cc aldi 160 lik tsi.

Alir almaz sehir ici trafiginde surekli gazladi. Hic dikkat etmedi. Surekli zorladi arabayi suurduzca. Arac kafayi yedi performansi dustu. Yaptigimiz rollinglerde kendinden gucsuz araclara zor yetisti.
Rodaj onemli yani.
Bu konu yillardir tartisilir :)
Ha bu arada yeni sifir motor yagi cok az bi sure yakit tuketimini arttirir. Sonra duser. Bunuda cok kez test ettim. Ama onemli etken silindirlerler ve pistonlardir. İlk basta surtunme coktur ve arac yuksek devirlerde cok iyi yaglama yapmaz. Sifir motorun silindir ve piston yuzeyleri tam olarak duz degildir. Rodajla beraber yer yapar surtunme biraz daha duser. Boylelikle ilerleyen km lerde yakit tuketimi duser performans artar.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Kendi adima, servislerde zaman zaman gerek yok dense de, ilk 1000 km araci zorlamam. Tam gaz yapmam, sert fren yapmam, fazla yuksek devir cevirmem. Ozetle ozellile hizlanma ile ilgili detaylarda araca tam gucun yaklasik 2/3 u kadar yuklenirim.

1000 km yi bulunca da artik dikkat etmem. Civic de 1000 km yi gectigimde uzun yolda idim. Yol da musaitti, "s" moduna aldim, manuel kullanima gectim, viteslerde farkili devirler denedim, ornegin ayni viteste 5-10 dk lik periyotlar ile 2500 dd ile 4000 d arasinda gittim geldim. Daha sonrasinda ise devir kesiciye girecek sekilde 3-4-5. vitesleri denedim.

Ozetle son rodajim boyle gecti. Su an bir sikintim yok. Sadece trafikten mi, baska bir sey mi bilemem ama yakit tuketimim biraz artti. Arkadaslarin dedigi gibi sehir icinde 300 km li degerleri goremiyoripum bir depo ile....

[quote author=nonickname link=topic=19.msg4184#msg4184 date=1399737214]
Kendi adima, servislerde zaman zaman gerek yok dense de, ilk 1000 km araci zorlamam. Tam gaz yapmam, sert fren yapmam, fazla yuksek devir cevirmem. Ozetle ozellile hizlanma ile ilgili detaylarda araca tam gucun yaklasik 2/3 u kadar yuklenirim.

1000 km yi bulunca da artik dikkat etmem. Civic de 1000 km yi gectigimde uzun yolda idim. Yol da musaitti, "s" moduna aldim, manuel kullanima gectim, viteslerde farkili devirler denedim, ornegin ayni viteste 5-10 dk lik periyotlar ile 2500 dd ile 4000 d arasinda gittim geldim. Daha sonrasinda ise devir kesiciye girecek sekilde 3-4-5. vitesleri denedim.

Ozetle son rodajim boyle gecti. Su an bir sikintim yok. Sadece trafikten mi, baska bir sey mi bilemem ama yakit tuketimim biraz artti. Arkadaslarin dedigi gibi sehir icinde 300 km li degerleri goremiyoripum bir depo ile....
[/quote]
üstad şehiriçi tüketim şehirden şehire çok farkeder. Karşılaştırma doğru olmaz..örneğin konyada yaşayan arkadaş bir depoyla 400km yapar. İstanbulda bursada ankarada 300 km bulunca öpüp başına koyarsın. :)

[quote author=teachers71 link=topic=19.msg4191#msg4191 date=1399746004]
üstad şehiriçi tüketim şehirden şehire çok farkeder. Karşılaştırma doğru olmaz..örneğin konyada yaşayan arkadaş bir depoyla 400km yapar. İstanbulda bursada ankarada 300 km bulunca öpüp başına koyarsın. :)
[/quote]

Tesekkurler, dediginiz dogru. Ornegin son tuketim degerim, istanbul sehir olmasina ragmen yogun trafik degildi. Arac fazla dur kalka girmedi, normal bir sehir trafigi idi. Genelde econ da acikti. 275 km yaptim, ve 78 tl lik gaz tukettim. ( shell gas, 2,66 tl birim fiyat )

Geri