Cam filmi tamamen yasaklandi

Aracınız
Adamlar butçe ayırmıs olay ciddi kardesim inatlaşmanın anlamı yok bana sorarsanız.. Bugun uzulerek sökmek zorunda kaldım filmleri. Korkarak kacarak nereye kadar gidecekki..aracıma binmeye korkuyordum bir haftadır

F3111 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Adamlar butçe ayırmıs olay ciddi kardesim inatlaşmanın anlamı yok bana sorarsanız.. Bugun uzulerek sökmek zorunda kaldım filmleri. Korkarak kacarak nereye kadar gidecekki..aracıma binmeye korkuyordum bir haftadır

F3111 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Haklisiniz ama o zaman zararimizi karsilasinlar. Bu dupeduz soygun, Vergisini aldigin urunden ceza yazamazsin. Resmen dalga geciyorlar bizlerle..

SM-T800 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

kayhanbozkus

0
Yönetici
Haklisiniz ama o zaman zararimizi karsilasinlar. Bu dupeduz soygun, Vergisini aldigin urunden ceza yazamazsin. Resmen dalga geciyorlar bizlerle..

Abi cok basit bisey bu ulke olarak zaten makaraya alinmis bir durumdayiz. Her gun farkli farkli konularda bizimle zaten d...k geçiyorlar.

VTEC Otomatik (ES7) - Beyaz - 2004
Elegance Eco Otomatik (FB7) - Beyaz - 2013
Elegance Eco Otomatik (FC5) - Beyaz - 2017

Aracınız
Civic FB7 2012
Sevgili arkadaşlar!

Kendimi de hariç tutmayarak, olayın duygusal (maddi ve manevi duygu) yönü bir yana, daha önce bir mesajımda mevzuatı paylaşmıştım.
Şeytanın avukatı olmak istemem ama, bize tanınan bir yıllık uyum süreci tamamlandı ve ben bir şey yapmadım. Siz yaptıysanız ve yine aynı muameleyle karşılaşıyorsanız hakkınızı arayabilirsiniz.

https://www.civictr.com/showthread.php/4230-Cam-filmleri-artık-takılabilecek?highlight=filmi
https://www.civictr.com/showthread.php/6127-Cam-filmi-artik-serbest-oldu

Okuma dışında zahmeti olmaması için alıntı da yazayım:

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/10/20161026-3-1.pdf

Cam filmleri:

• Film montajından sonra muayeneye sokulup onay alınacak
  • Takılacak filmlerin kesinlikle güvenlik onaylı sertifikalı olması şart. Ayrıca filmler 2 yılda bir kontrole sokulacak.
  • Film üzerinde tanımlayıcı yazılar bulunacak
  • Araçlara hiç bir şeklide ön cam filmi takılamıyor.
  • %15'ten daha çok yansıtan (aynalı) filmler takılamıyor
  • UV koruması en az % 98 olacak
  • Sadece içeriden film takılabilecek
  • Filmler PVC malzemeden olamaz
  • Öndeki yan camlar en az %70 geçirgen olacak
  • Arkadaki camlar en az %20 geçirgen olacak. Ama bunu uygulamak için sağ ve solunda arka görüş sistemi bulunması zorunlu (dikiz aynaları yeterli mi?)
  • Markası, kalınlığı, kimyasal yapısı ve geçirgenlik oranları (%20-70 ve %70-100) aynı olanlar aynı tip kabul edilecek

Aracınız
Sevgili arkadaşlar!

Kendimi de hariç tutmayarak, olayın duygusal (maddi ve manevi duygu) yönü bir yana, daha önce bir mesajımda mevzuatı paylaşmıştım.
Şeytanın avukatı olmak istemem ama, bize tanınan bir yıllık uyum süreci tamamlandı ve ben bir şey yapmadım. Siz yaptıysanız ve yine aynı muameleyle karşılaşıyorsanız hakkınızı arayabilirsiniz.

https://www.civictr.com/showthread.php/4230-Cam-filmleri-artık-takılabilecek?highlight=filmi
https://www.civictr.com/showthread.php/6127-Cam-filmi-artik-serbest-oldu

Okuma dışında zahmeti olmaması için alıntı da yazayım:
Guncelleme icin tesekkurler, bir aksilik olmazsa 500 kisilik bir grup toplaniyoruz pazar gunu Istanbulda. Benzine de Bugun 12 Kurus Mazota 17 Kurus zam yapilmis, Benzin 5.50 !!!

nokiac

0
Bu mesele de MTV ve ÖSYM sistemi gibi olacağa benziyor.

MTV ye %40 zam geldi halktan büyük tepkiler gelince oran %25 e çekildi.
ÖSYM de 15 dk kuralı vardı. Birçok mağduriyet ve halktan tepki..neticede 15 dk kuralı kalktı.

Cam filmi yasaklandı uymayanların tespitinde ceza ve yine tepki...sonrası bu karardan da vazgeçilir lâkin çok canlar yanar.

Herkes cam filmi cezasını düşünürken aklıma bu işi yapan esnaf kardeşlerimizin hali ne olacak? Sorusu geldi. Esnaf kardeşimiz bu işten para kazanıyor. Sonuçta o da devlete vergi ödüyor. Bir o kadar malzeme alıyor.

Aslında bu meselenin hem esnaf kardeşlerimize hem de sürücülere maddi olarak zararı var. Yakında bu karardan vazgeçilmesi muhtemeldir.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2012
Kendim de bir nevi mağdur olduğum için rahatça yazabiliyorum. Ancak herkesin konuyu tam anlayamadığını da görmekteyim. Ayrıca uzunca yazıyı okumaya üşenenler için kısaca başlıklar halinde özetleyecekler de olabilir.

Güvenlikle (hem security, hem safety) ilgili konularda geri adım atılmamasından yanayım. Onun bunun destekçisi olduğum için değil, objektif ve bilimsel değerlendirmem sonucu mantığım da aklım da beni buna mecbur bırakıyor. Gelir artışıyla ilgili farklı alternatiflere yönelinebilir: MTV yerine ÖTV Plus gelir, Sınav süresi yerine farklı denetleme ve kopya kontrol düzenlemeleri yapılabilir (ya da boş bırakılarak kimilerine avantajlar sağlanmasına göz yumulur). Ancak güvenlikle ilgili konularda alternatif daha kısıtlı, hatta çoğu konuda kaçınılmaz.

Yıllar önce mutfak tüpüyle LPG dönüşümü yapıldığı yıllarda bu tip düzenlemeden sonra da ciddi yaygara yapılmıştı. Halbuki gün geçmiyordu ki bir LPG yakıtlı aracın yandığı haberleri duyulmasın. Bugün kimse o günlere dönmek istemiyor.

Bizim mağduriyetimiz, bu tip modifikasyonun yıllar boyunca "hafif kusur" sayılmasından dolayı bugünlere gelebilmiş olmamızdan kaynaklanmakta. Halbuki bu düzenleme daha önceden yapılmış olsa ve cezası olmasaydı bile alternatif olarak isteyenler o yoldan gidebilmiş olsa böyle şok olmayacaktık. Geçen yıl çıkan düzenlemenin hem sektörde çok geç kalınmış olması, hem de istenen özelliklerin piyasadan sağlanamaması nedeniyle sıkıntı büyük. Mesela ben üzerinde tanıtıcı işaret bulunan film görmedim. Belki karartılmış camlarda olabilir.

Bence düzenlemenin doğru uygulaması, insanların mevcut camlarını sökmesi değil, alternatif yönler gösterilip (tekel ve kayırma olmaması açısından) eskilerin yeni ve doğru modifikasyonlarla düzeltilmesine zorlama şeklinde olmalıydı.

"Cam filminin güvenlikle ne alakası var yaw?!" insanlarına dili dönenler anlatır, ta ki 206/427 TL başlarına gelinceye kadar. İnat etmek suç değil!

Son düzenleme:

nemlee

0
Aracınız
Civic FC5 2020
Kendim de bir nevi mağdur olduğum için rahatça yazabiliyorum. Ancak herkesin konuyu tam anlayamadığını da görmekteyim. Ayrıca uzunca yazıyı okumaya üşenenler için kısaca başlıklar halinde özetleyecekler de olabilir.

Güvenlikle (hem security, hem safety) ilgili konularda geri adım atılmamasından yanayım. Onun bunun destekçisi olduğum için değil, objektif ve bilimsel değerlendirmem sonucu mantığım da aklım da beni buna mecbur bırakıyor. Gelir artışıyla ilgili farklı alternatiflere yönelinebilir: MTV yerine ÖTV Plus gelir, Sınav süresi yerine farklı denetleme ve kopya kontrol düzenlemeleri yapılabilir (ya da boş bırakılarak kimilerine avantajlar sağlanmasına göz yumulur). Ancak güvenlikle ilgili konularda alternatif daha kısıtlı, hatta çoğu konuda kaçınılmaz.

Yıllar önce mutfak tüpüyle LPG dönüşümü yapıldığı yıllarda bu tip düzenlemeden sonra da ciddi yaygara yapılmıştı. Halbuki gün geçmiyordu ki bir LPG yakıtlı aracın yandığı haberleri duyulmasın. Bugün kimse o günlere dönmek istemiyor.

Bizim mağduriyetimiz, bu tip modifikasyonun yıllar boyunca "hafif kusur" sayılmasından dolayı bugünlere gelebilmiş olmamızdan kaynaklanmakta. Halbuki bu düzenleme daha önceden yapılmış olsa ve cezası olmasaydı bile alternatif olarak isteyenler o yoldan gidebilmiş olsa böyle şok olmayacaktık. Geçen yıl çıkan düzenlemenin hem sektörde çok geç kalınmış olması, hem de istenen özelliklerin piyasadan sağlanamaması nedeniyle sıkıntı büyük. Mesela ben üzerinde tanıtıcı işaret bulunan film görmedim. Belki karartılmış camlarda olabilir.

Bence düzenlemenin doğru uygulaması, insanların mevcut camlarını sökmesi değil, alternatif yönler gösterilip (tekel ve kayırma olmaması açısından) eskilerin yeni ve doğru modifikasyonlarla düzeltilmesine zorlama şeklinde olmalıydı.

"Cam filminin güvenlikle ne alakası var yaw?!" insanlarına dili dönenler anlatır, ta ki 206/427 TL başlarına gelinceye kadar. İnat etmek suç değil!

Herkesin bahsettiği şey aynı zaten, bir anda yasaklamak yerine keşke bir standart getirilseydi, ki olması gereken de kesinlikle budur. Zorlama ile ne halloldu şimdiye kadar, savaş ile nereye barış geldi?
Cam filmi eğer güvenlik için yasaklanıyorsa minibüs-vip araçlar ne olacak? Simsiyah transporter geliyor, içini bırak gece dışı bile görünmeyecek neredeyse. Asıl bu değil mi güvenlik zaafiyeti oluşturan durum?
Özel hayata saygıdır aracın ''arka camlarında'' film olması. Yapılan bu işin güvenlikle yakından-uzaktan alakası yok.
MTV olayında paranın ''savunma sanayiine'' aktarılacağı gibi bir saçmalık söylenmişti, cam filminde de bu saçmalığın adı ''güvenlik'' dir.

zoiree

0
Mevzu sadece güvenlik olsa idi R43 camlarda yasaklanmalı. Arka tarafında cam bulunmayan kasa tipi bütün araçlar yasaklanmalı (uzun doblo, kangoo gibi).
Güvenliğin sonu yoktur.
Khk ile izin verip khk ile yasaklamayı vazgeçin, 3-5 komisyon üyesinin aklı buna yetmiyor, yetmediğine aşikar.
Bu yaklaşım ciddiyetsizliktir. Devletimizi aklı selime davet ediyorum.

neasy

0
Aracınız
1 Şubata kadar sökme süresi verilmiş. Ben o zamana kadar sokmeyecegim. Nasıl olsa yine r yaparlar. Alıştık artık bu şekilde davranmalarina

Lenovo A7020a48 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri