Honda 2010

Aracınız
[MENTION=7674]orhans[/MENTION] motor yaginiz kalindir. Birdahaki bakimda 5-30 yag koyarsaniz duzelir. Aynisi benim arabada vardi. Simdi motor sesi hic rahatsiz etmiyor.

Aracınız
Gazla yagin ne ilgisi var. En ucuz yag 10-40 oldugundan sanayide hangi ustaya sorsan 10-40 yag olur diyor. Bugun gazli fb7 ler 0-20 yag kullaniyor. Hicbir sorun yok. Kalin yag moturu gereksiz zorluyor, ses titresim yapiyor, yakit tuketimini arttiriyor tercih sizin.

Aracınız
Arkadaşlar her ince yağ daha iyidir demek çok doğru olmaz. Ya da 5-30 10-40dan iyidir demek. Motor dizaynında hangi yağ baz alındıysa onu kullanmak gerekir diye düşünüyorum. Evet katılıyorum 5-30 da benim arabanında sesi değişiyor. Sanki motora rahatlama geliyor gibi. Daha yeni teknoloji bir yağ. Kabul. Fakat o motor da 10-40 kullanmak gerekiyorsa 10-40 kullanılmalıdır. Özellikte bizim gibi Vtec araçlarda yağ konusunda üretici tavsiyesinin dışına çıkmak Vtec performansını olumsuz etkileyebilir. Yağ konusu çok geniş bir konu. İyice araştırılmadan hareket etmemek gerek.
Selamlar...

Bir tutkudur Vtec.

Aracınız
Ayrıca (aklıma gelmişken söyleyeyim), gereğinden fazla ince yağ kullandığınızda, yağ segmanlar ve silindir gömleği arasından yanma hücresine ilerler. Burada yanmaya katılır. Bu hem aracınızın normalden daha fazla yağ eksiltmene hem de daha önemlisi yağın yandıktan sonra katalitik konvertörünüzü tıkamasına sebep olur. Bu da motorunuzun verimsiz çalışmasına ve performans kaybına yol açar. Çünkü motordaki segman ve gömlek arası boşluğu aracınızın orijinal yağına göre seçilmiştir.
Öyledir ki motorunuzu reftefiye ettirdiğinizde ya bir numara kalın yağa geçersiniz ya da yağın içine bor katkısı tarzında yardımcı katkılar atılır. Bunun sebebi rektefiyeci motorunuzun ölçü toleranslarını fabrika değerlerine çekemiyor olmasıdır.
Tekrar Selamlar...

Bir tutkudur Vtec.

Geri