Civic FB7 Lastik Tercih-Öneri

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu konu gerilere dusmus ama bence oldukca onemli. Aracin uzerindeki orjinal lastikleri degistiren arkadaslardan yorum bekliyorum :)

Aracınız
Civic FB7 2012
Yıl 2016
2015 kışlıkları çıkarıp taktığım lastikler hala eski performansında.
Okula yetişmek için virajlı ve yer yer kalitesiz kaplamalı, inişli yokuşlu yollarda zaman zaman 150 km/h hıza çıkmak zorunda kaldım, slalomlar yaptım (gereksiz yere yapmam, siz de yapmayın, mecbur kaldım)
Performans güven üzerine güven veriyor.
Bir defa ABS çalışmadı, bir defa VSA çalışmadı. Araba yapışıyor. Islak kuru, iniş yokuş, düz viraj, solo sollama... fark etmiyor.
Arabam 78500km'de ve lastikler kabaca 60000'de alındı. Dişler hala yerli yerinde.
İnşallah sonraki yıllarda da olumlu tavsiyeler devam eder.

Birol1

0
Merhabalar. Bi kaç gündür araştırıyorum bütün yorumları okudum fakat aklım karışmadı değil.. 2011 civic lastiklerini acil değiştirmem gerekiyor. Crossclimate 270 tl diyorlar. Bu fiyatı hakeden bir lastik mi tavsiyelerinizi öğrenebilir miyim?

D6503 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ANGANS

0
Aracınız
Beyler zaten lastik seçimlerinde herşey fizik kurallarına göre oluyor, şöyleki;

Yakıt tasarrufu ne kadar fazla ile (ne kadar az yakar ise) VE ne kadar sürtünme direnci az ise yol tutuş aynı oranda "AZALACAKTIR"...

Yakıt çok yakıyor ise ve sürtünme kat sayısı fazla ile yol tutuş ARTACAKTIR.

ÖRNEK;

Bir adet kare biçimli kaya taş parçasını düşünelim. Bu taşı yolda çekerken ne kadar az giderse(SÜRTÜNME KAT SAYISI), ne kadar ses yaparsa(SÜRTÜNMEDEN DOĞAN SES/DESİBEL), ne kadar güç harcatırsa (YAKIT) o kadar yolu sağlam tutacaktır. Yola yapışacaktır.

Bide aynı taşı buzda denediğimizi düşünün. Ses yok, sürtünme yok, güç yok. YOL TUTUŞ YOK :)

zoiree

0
Michelin yan taraflarının yumuşak olduğu ve kaldırıma sürtünmede patlayabileceği belirtilmiş bazı forumlar. Son zamanla böyle tecrübesi olan var mı? [MENTION=196]Mesudum[/MENTION] michelin lastikleriniz kaç km oldu? Dişlerde yıpranma var mı?

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Birde michelin crossclimate kullanan var mı? dört mevsim yerine geçer mi?

Cross climate lastiklerimi 15-20 bin km arası kullandım ve 1 sene sonunda herhangi bir erime balon vs ile karşılaşmadım. Yaz kış yol tutuşu ve yağışlı havalardaki tutuşu çok iyiydi. Ayrıca lastik gerçekten sessiz. Yanakları da 94 xl olarak geliyor ki araştırırsanız ne kadar dayanaklı olduğunu görürsünüz. Lastiğin üzerinde kar sertifikası da mevcut ama benim karda deneme şansım olmadı. Aracımı sattım ve lastikler üzerinde gitti. Yeni aldığım araçta bridstone lastikler geldi ki bir an önce (seneye olur büyük ihtimal) tekrar cross climate ye geçeceğim. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Aracınız
Ben eski aracımda 20bin km crossclimate lastik kullandım. Sıcak iklimde adana-urda da. Artıları: Lastik sessizliği harika kullandıgım en sessiz lastikti diyebilirim. Gelelim yol tutusuna yagmurlu havada çok iyi .sürüş konforu süper yumusak lastikler.
Eksileri: Sıcak havada 40derece de sıcak asfaltta fren performansı kötü abs çabuk devreye giriyor. Sıcak ilklimde yaşıyorsanız güneyde yazın yaz lastiği tavsiyemdir. Ama çogunlukla yagmurlu az karlı bir iklimde kullanılabilir bir lastik tavsiye ederim. Karda kullanma şansım çok olmadı.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu konunun canlı tutulmasını önemsiyorum :) Bu yıl Hakan Uzun arkadaşımızdan aldığım jantlara Continental WinterContact TS860 lastik aldım ve kış performansı yeterliydi (yolda kalmadım en azından) ve enteresan şekilde araçta yol sesi kalmamıştı :) 130-150 km hız denemelerimde yol sesi yok gibiydi ve aracı daha bi sevmeye başlamıştım :) Vakti gelip yazlık lastiklerim olan 2014 üretimi Continental Premium Contact5'e geçince bir anda hayal kırıklığı başladı .duv. En başta kapılar yada camların iyi kapanmadığını bile zannettim .duv. Lastikler 3.yılında inanılmaz sesli hale geldi. Lastiğin dişli görünümü iyi, yüzeyde herhangi bir çatlama emaresi yok, zaten pek agresif bir kullanımımda yok ama lastikler geçen yıllara göre ciddi sesliler. Daha önce de yol sesi vardı ancak 70 km'den sonra yol sesi o denli ortaya çıkıyorki ve rüzgar ve motor sesini bile bastırıyor .duv. Bu kadar rahatsız olduğumu hatırlamıyordum daha önceleri. Lastiği ısıttıktan sonra yol tutuşunda 3. yıl olmasına rağmen kayıp yok, bu açıdan sevindirici ama yol sesi olayı yeni lastik almaya kadar götürecek gibi beni. Yada forumdaki birçok kişinin yaptığı gibi izolasyon vaktim geldi :D Michelin Primacy3 kullanıcılarına meraktan soruyorum, lastik performans ve ses durumunda ne gibi değişim mevcut? Cevapları merakla bekliyorum :)

Geri