Otomatik Şanzımandaki ses....

Arkadaşlar bu konuyu bulamadığım için yazdım. benim yaptığım ve yapılmaması gereken bir hata.

Anlatıyorum;

Aracınızı hafif rampada park ettiniz ve ayağınız frende iken vitesi park konumuna aldınız.
Eğer el frenini çekmeden ayağınızı frenden kaldırırsanız araç hafifçe kendini sallıyor ve duruyor.
Daha sonra aracı çalıştırdığınız ve vitesi D veya R konumuna almak isteseniz Şanzımandan küüüüt diye bir ses geliyor ve araba fena sallıyor.

Bu durum bu hafta bir kaç defa başıma geldiği için yazmak istedim çünkü sürekli olarak bu durumla karşılaşırsak sıkıntı olabileceğini düşünüyorum.

Ynt: Otomatik Şanzımandaki ses....

Aracı stop etmeden önce düz yol veya yokuş fark etmeksizin:
1. Ayağımız frene basılıyken vitesi P konumuna alıyoruz.
2. El frenini çekiyoruz, ardından ayağımızı frenden çekiyoruz.

Aksi takdirde araç yükünü şanzımana yüklüyerek arızalara zemin hazırlıyoruz..

Evet Harun bu olay benim basimada geldi
Bunun olmaması için aracı yokuş ta durdurdugunda önce elfrenini sonuna kadar çekip sonra P konumuna alıyoruz
Böyle yaptığında yükü sanzimana yükü bindirmemis olursun
Hatam varsa diğer bilen arkadaşlar duzeltsin

Yok abi dogru diyosun. Metallicali hocam senin aciklamanda dogru. Artik bende bu sekilde yapiyorum.

Aracınız

Bence de şu şekilde olmalı (özellikle eğimli yerde);
1. Aracı park ettiğimizde vitesi önce N konumuna alıp frene sıkıca basarak el frenini çekiyoruz,
2. Daha sonra ayağımızı frenden çekerek aracın yükünü el frenine bindiriyoruz,
3. Daha sonra tekrar frene basarak vitesi P konumuna alarak işlemi tamamlıyoruz.

Çünkü el frenini çekip hemen P ye aldığımızda arcın yükü ister istemez hem el frenine hem de şanzımana biniyor.

[quote author=khelrun link=topic=541.msg8777#msg8777 date=1405032960]
Arkadaşlar bu konuyu bulamadığım için yazdım. benim yaptığım ve yapılmaması gereken bir hata.

Anlatıyorum;

Aracınızı hafif rampada park ettiniz ve ayağınız frende iken vitesi park konumuna aldınız.
Eğer el frenini çekmeden ayağınızı frenden kaldırırsanız araç hafifçe kendini sallıyor ve duruyor.
Daha sonra aracı çalıştırdığınız ve vitesi D veya R konumuna almak isteseniz Şanzımandan küüüüt diye bir ses geliyor ve araba fena sallıyor.

Bu durum bu hafta bir kaç defa başıma geldiği için yazmak istedim çünkü sürekli olarak bu durumla karşılaşırsak sıkıntı olabileceğini düşünüyorum.

[/quote]

Yok hocam otomatik araçlarda bu normal bende 11 sene Clio 2 kullandım dediginiz şey rampalarda oldu ama hiçbir sıkıntı olmadı :)

[quote author=Gelendostlu link=topic=541.msg8806#msg8806 date=1405060356]
Bence de şu şekilde olmalı (özellikle eğimli yerde);
1. Aracı park ettiğimizde vitesi önce N konumuna alıp frene sıkıca basarak el frenini çekiyoruz,
2. Daha sonra ayağımızı frenden çekerek aracın yükünü el frenine bindiriyoruz,
3. Daha sonra tekrar frene basarak vitesi P konumuna alarak işlemi tamamlıyoruz.

Çünkü el frenini çekip hemen P ye aldığımızda arcın yükü ister istemez hem el frenine hem de şanzımana biniyor.
[/quote]
Ben de aynen bu şekilde yapıyorum ve en sağlıklı durumun bu olduğunu düşünüyorum...

Geri