civic yağ markası

ANGANS

0
Aracınız
[MENTION=4998]ceya023[/MENTION] motorsikletlerinde vs. sürekli motul kullanılıyor zaten honda'da. Ben kafayı yedim yağ konusunda ileri derece araştırmalarım sonucu kalite olarak daha iyi olduğu ortaya çıkınca motul aldım ben.

Aracınız
Motul nekadar kaliteli bir marka çok duymadıgım için soruyorum. Mobil 1 den kaliteli midir ?

Ben eski arabamda hep 5-30 Castrol Edge focusta kullandım. Çok memnundum farkı hissetmiştim. Şuan 2bin km kaldı bakımıma serviste yaptıracagım sıcak bir şehirde yaşıyorum 5-30 mu 0-20 mi bunada tam karar vermedim. Adana-Urfa gibi şehirde 0-20 nasıl olur. buna karar verdikten sonra markaya karar vermem lazım şu yagları düzgün test eden bir yer yok mu .5-30 olursa gidip Castrol edge koyacagım ama 0-20 de işler karışık mobil-eneos -ve birde motul çıktı :) mobil fiyat olarak en pahalısı.

ANGANS

0
Aracınız
[MENTION=4998]ceya023[/MENTION] Yağlarda bir çok kodlar var. SN SM diye falan onlara dikkat etmen lazım. Mesela eneos'da API SN diye geçer. Motul'da API SM. M olanı daha kaliteli bir seri diye. Ben gittim motulun SM serisini buldum da aldım. Akma derecesi vs. daha yüksekmiş ayrıca.

Buda ufak bir bilgi olarak kalsın burda. Araştırırken işinize yarayabilir;

Yağ performans sınıfı nedir? Nasıl anlaşılır?
Bir yağın performans sınıfını, ambalajındaki API ve ACEA değerlerinden anlayabilirsiniz. Yağ firmalarının uzun yıllar süren, yüksek maliyetli çalışmalar sonucu aldığı bu sınıflar, yağın performansını belirler.

Bugüne kadar geliştirilmiş yağlarda;

- benzinli sınıfta SM en üst API performans düzeyini
- Dizel sınıfta CF ve CI-4 en üst API performans düzeyini
- A3, binek araçlar için ACEA performans sınıfını
- B3, dizel, hafif ticari araçlar için ACEA performans sınıfını
- E4, ağır ticari araçlar için ACEA performans sınıfını gösterir
API SH/CF ne demektir?
API; performans sınıfı onayı veren kuruluş Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (American Petroleum Institute) baş harfleridir. "S" harfi, bujiyle ateşlemeli araçlarda (spark ignition), "C" harfi, basınçla ateşlemeli araçlarda (compressed ignition) kullanılacağını gösterir. Bu iki harf sabit olmak üzere, arkalarından gelen harfler ise performans derecelerini belirtir. ( SA, SB, SL, SM gibi). Benzinli otomobillerde en üst sınıf SM, dizel araçlarda ise CF ve CI-4'tür.

- CF, hafif ticari araçlarda
- CI-4 ise iş makinelerinde en üst sınıftır

API SH/CF örneğinde "S" harfi önde olduğu için, bu yağın öncelikle benzinli araçlarda kullanılması öneriliyor demektir. "S"nin yanında ki "H" harfi, yağın benzinli araçta "H" sınıfı bir yağ olduğunu gösterir. Aynı zamanda bu yağ, dizel bir araçta ise CF sınıfı bir yağ olarak rahatlıkla kullanılabilir.

0W ne demektir?
"W" İngilizce winter (kış) kelimesinden gelmektedir. 0W kış şartlarında sıfır numara yağ özelliği gösteren çok ince yağ anlamına gelir.

Aracınız
ANGANS Hocam , yagın uzun ömürlüğü ve yüksek ısıda uzun süre performansını koruyup korumadıgı bu testlerde bakılıyormu. Atıyorum 10bin km sonunda yag aynı performansını koruya biliyor mu yada 20bin km sonra bunlarda önemli. 5-30 yaglarda bir sürü performans kalite testinden geçmiş oluyor ama 0-20 yaglarda bunlar sınırlı markaların test ve degerlendirme si yok bmw veya vw grubunun mesela.

ANGANS

0
Aracınız
[MENTION=4998]ceya023[/MENTION] bütün yağlarda yapılıyor o testler. Ama vw ve bmw 0w20 kullanmadıkları için testleri yayınlamamışlardır muhtemelen. Çünkü yarışlarda vs. de 0w15 falan kullanılıyor. E bu yağlarda boş beleş değil araştırmalardan geçiyor haliyle.

Yağ markalarının sitelerine girdiğinizde rastgele bir yağa tıklayın sağda solda yabancı dil bile olsa detaylı test sonuçları oluyor genelde.

Örnek;
PROPERTIES
Viscosity grade SAE J 300 SAE 0W-20
Density at 20°C (68°F) ASTM D1298 0.853
Viscosity at 40°C (104°F) ASTM D445 42 mm²/s
Viscosity at 100°C (212°F) ASTM D445 8.0 mm²/s
Viscosity index ASTM D2270 166
HTHS viscosity at 150°C (302°F) ASTM D4741 2.7 mPa.s
Pour point ASTM D97 -51°C / -59.8°F
Flash point ASTM D92 222°C / 431.6°F
TBN ASTM D2896 7.97 mg KOH/g

bu test sonucu gibi birçok şey var. Ama hepsinin ne demek olduğunu tek tek araştırmak öğrenmek lazım. Ondan sonra alacağımız yağları karşılaştırıp almalıyız.

Yoksa sanayiye gidip en baba ustayım ben diyenler bile bizim araçlara 5w30 uygundur diyenler gördüm. Hatta inan bir gün sanayide o bölgenin çok bilindik denilen yağcısına sizde 0w20 yağ varmı diye sordum. Adamın cevabı; NAPACAN O YAĞI KOMPRESÖRE Mİ KOYACAN ??? oldu...

Aracınız
piyasada Motul un iki yagı 0-20 olarak var Fiyatları aynı ama biri 2lt biri 4 litre :) yani tam iki katı fiyatta;

MOTUL 300V HIGH RPM 0W20 2LT
MOTUL 8100 ECO-LİTE 0W20 4 LİTRE

Geri