1.5 Turbo VTEC Kandırmacası

howtek

0
Aracınız
Merhaba arkadaşlar,

Bilindiği gibi honda 1.5 turbo motorunu RS ve HB modellerinde kullanıyor ancak şöyle bir şey var vtec olmayan bir motora neden vtec ibaresi eklemişler veya niye vtec koymamışlar anlam veremedim. 2018 typer modelinde bile vtec`i sadece egzoz çıkışına koymuşlar emme kısmında vtec yok.

Honda bu yeni performans motorların`da turbo kullanımına geçtiği için mi vtec teknolojisini kullanmıyor, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Benim bildiğim. Yeni Typer ve rs Doch vtec dir. Performans için yapılmış üstten çift egzantriklidir. Diğer normal civicler soch vtec tir. Üstten tek egzantriklidir. Ekonomik araçlardır. Vtec sistemini kaldırma falan yok. Sadece güncelleniyor tarzı değiyor.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

howtek

0
Aracınız
Benim bildiğim. Yeni Typer ve rs Doch vtec dir. Performans için yapılmış üstten çift egzantriklidir. Diğer normal civicler soch vtec tir. Üstten tek egzantriklidir. Ekonomik araçlardır. Vtec sistemini kaldırma falan yok. Sadece güncelleniyor tarzı değiyor.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Evet doch çift egzantirikli dual VTC olduğunu biliyorum ancak vtc ve vtec farklı şeyler, bu motorlarda vtec yok malesef. Typer motorunda bile sadece egzoz çıkışında var, emme kısmın da typer da da vtec yok. Aşağıdaki paylaştığım linklerden bu motor da vtec olmadığını görebilir hatta bir honda mühendisi motoru tanıtırken vtec sisteminin konumlandırılmadığını da belirtmektedir. Benim anlamadığım vtec olmayan bir motora niye vtec ismini vermişler.

http://world.honda.com/CIVIC/powertrain/

https://www.youtube.com/watch?v=vNBGrvpO05g&t=510s

Aşağıdaki linkten de Valve Train kısmına bakarsan sadece 16-Valve DOHC yazdığını görebilirsin.

http://owners.honda.com/vehicles/information/2017/Civic-Hatchback/specs#mid^FK7H9HKNW

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Vtec tanımlayalım.
VTEC
Değişken Zamanlamalı Supap Kontrol Sistemi (Variable-valve timing and electronic-lift control) Değişken supap zamanlaması, motor işletim sisteminin hangi devire göre hangi supap zamanlamasının kullanılacağını belirlenmesi ve her devirde en verimli çalışmayı sağlamasıdır Böylece motor düşük devirlerde az yakıt tüketirken yüksek devirlerde de iyi bir performans sunmaktadır. Motor devri yükseldikçe kayar pimli egzantirik milleri subaplara daha büyük bir kam lobuyla hareket iletmekte ve hava yakıt oranının yeniden düzenlenmesine imkan tanımaktadır.

E6633 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
VTC'yi tanımlayalım

i-VTEC sisteminin en önemli özelliği ve diğer VTEC sistemlerinden farkı, supap zamanlamasının sürekli değişken olmasıdır. VTC (Variable Timing Control - Değişken Zamanlama Kontrolü), motorun çalışması sırasında emme ve egzoz supapları arasındaki supap bindirmesini ayarlayan/değiştiren bir mekanizmadır. VTC ile birlikte i-VTEC, VTEC sistemlerinin en büyük dezavantajı olan orta devir bandındaki güçsüzlüğü ortadan kaldırmıştır. i-VTEC, VTEC-E ve VTEC sistemlerinin bir kombinasyonunu kullanmaktadır. Bu kombinasyon, motorun 12 supapla ekonomi modunda ve 16 supapla güç modunda çalışabilmesini sağlamaktadır.
Emme kam miline takılan VTC hareketlendiricisi, motorun yüküne bağlı olarak sürekli değişken supap zamanlamasını sağlaması için yağ basıncı tarafından kontrol edilir. VTC mekanizması, şekilde görülmektedir. Bu sistemde temel fikir, kam milini bağlı olduğu dişliden ayırmak, tabla (mavi renkle gösterilmiştir) ile birbirlerine göre izafi hareketlerini sağlamak, motorun yük ve gaz pedalı durumuna göre değişken zamanlamayı gerçekleştirmektir

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Ben de her zaman bunu söylüyorum ancak biz Honda severlere bunu kabullendiremiyorum
Arkadaşlar vtec diye bize yutturuyorlar. Araç 4000 küsür devirde 152 mi 157 mi ne tork veriyor bizler “aaaaa vtec açtı” diyoruz. Kusura bakmayın da ne vtec i?
Değişken zamanlı subap ayarlaması da hikâye, her araba gibi az devirde az yakıyor çok basınca çok yakıyor olay bu.
Saygılar

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Bunların içinde anladığım. Subabın olduğu yerde vtec vardır. (Doch veya soch).VTC ile bunu geliştirmiştir.(İ-vtec)
Yeni üretilen Typer ve rs nin Honda sitesinde Doch vtec diye yazmışlar. Kaç zamanlı yaptıklarını bilmiyorum. Araştırdım bulamadım.
Typerın test sürüşünde tüketim. Sakin 100 km. 9 lt. Çok sıkarsan 19 lt. Yapabildiler. Test türkiyede yapıldı.
Burdan şunu çıkardım. Honda diyor ki: Ben hem performansı hemde ekonomiyi beraber düşünüyorum. Velhasıl kelam vtec sistemin bir parçası veya uzantısı olarak gördüm.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Merhaba arkadaşlar,

Bilindiği gibi honda 1.5 turbo motorunu RS ve HB modellerinde kullanıyor ancak şöyle bir şey var vtec olmayan bir motora neden vtec ibaresi eklemişler veya niye vtec koymamışlar anlam veremedim. 2018 typer modelinde bile vtec`i sadece egzoz çıkışına koymuşlar emme kısmında vtec yok.

Honda bu yeni performans motorların`da turbo kullanımına geçtiği için mi vtec teknolojisini kullanmıyor, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

Aslına bakarsanız doğru olanı yapmışlar , vtec in amacı yada çalışma prensibi kam pozisyonunu değiştirerek emme ve egzos zamanlarını değiştirmektir. Araç düşük devirlerde normal bi kam pozisyonunda çalışır falat devir arttıkça mevcut kam pozisyonu aracın hava emmesine ve egzos gazını dışarıya atmaya yeterli zamanı sağlayamaz. ( örnek olarak hayali düşünelim , araç 3000 rpm de emme için silindir başına 0,028 saniye veriyorken devir 5000 rpm de 0,012 saniyeye düşer.) Bu durumda araç ne egzos gazını tam olarak dışarıya atabilir ne de kaliteli bi yanma için gerekli temiz havayı içeriye çekebilir çünkü bunun için yeterli zaman yoktur. Çare zamanı uzatmaktır ve bunu sübapların açık kalmasını sağlayan kamın boyunu uzatarak yapar. 1.5 RS de silindire havayı turbo,birim zamanda vtecten daha fazla basar. Burda önemli olan yanmış gazı silindirden mümkün olan en kısa sürede atmaktır bunu da sadece egzos tarafına yani tek kam üzerine vtec uygulayarak yapmışlar. Bence gayet zekice

howtek

0
Aracınız
Aslına bakarsanız doğru olanı yapmışlar , vtec in amacı yada çalışma prensibi kam pozisyonunu değiştirerek emme ve egzos zamanlarını değiştirmektir. Araç düşük devirlerde normal bi kam pozisyonunda çalışır falat devir arttıkça mevcut kam pozisyonu aracın hava emmesine ve egzos gazını dışarıya atmaya yeterli zamanı sağlayamaz. ( örnek olarak hayali düşünelim , araç 3000 rpm de emme için silindir başına 0,028 saniye veriyorken devir 5000 rpm de 0,012 saniyeye düşer.) Bu durumda araç ne egzos gazını tam olarak dışarıya atabilir ne de kaliteli bi yanma için gerekli temiz havayı içeriye çekebilir çünkü bunun için yeterli zaman yoktur. Çare zamanı uzatmaktır ve bunu sübapların açık kalmasını sağlayan kamın boyunu uzatarak yapar. 1.5 RS de silindire havayı turbo,birim zamanda vtecten daha fazla basar. Burda önemli olan yanmış gazı silindirden mümkün olan en kısa sürede atmaktır bunu da sadece egzos tarafına yani tek kam üzerine vtec uygulayarak yapmışlar. Bence gayet zekice

Açıklama için teşekkürler, evet vtec anlattığınız şekilde çalışan çok zekice tasarlanmış bir sistem, ancak benim anlamadığı 1.5 turbo motor için konuşuyorum, katalog detaylarında Doch vtec yazmasına rağmen bu motorun teknik verilerinde vtec olmadığı görülüyor. Durum böyle olunca bu motoru vtec adı altında pazarlamaları bana biraz kandırmaca gibi geliyor.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
1.5 Turbo VTEC Kandırmacası

Açıklama için teşekkürler, evet vtec anlattığınız şekilde çalışan çok zekice tasarlanmış bir sistem, ancak benim anlamadığı 1.5 turbo motor için konuşuyorum, katalog detaylarında Doch vtec yazmasına rağmen bu motorun teknik verilerinde vtec olmadığı görülüyor. Durum böyle olunca bu motoru vtec adı altında pazarlamaları bana biraz kandırmaca gibi geliyor.

Turboyu motoru beslemek yani silindire havayı basmak için kullanıp , vtec li sistemin emdiği havadan daha fazla silindir içi basınç elde edip , gerçek vtec li sistemi de egzos için kullanmış olabilirler mi? Yani demek istediğim biz vtec i çift kam olarak düşünüyoruz hep emme ve egzos için. Adamlar emmedeki vtec i kaldırıp bu işi turboya yaptırıp,egzos sübaplarını vtec li kullanmışlardır. Bu şekilde motor hem turbolu hemde vtec li olabilir sanki ?? Hatta turbo olduğu için emme hattını bi miktar daha daraltıp egzos hattını genişleterek bernoulli prensibinden faydalanıp havayı olduğundan daha hızlı hale bile getirebilirler . ( bu arada hayali konuşuyorum 1.5 rs motoru araştırıp incelemedim, yanlış bilgi olarak algılamayın)
Saygılar.

Geri