Yağ Çubuğu ve Antifirizli Cam Suyu

Herkese hayirli gunler.İki adet sorum olacak sizlere cevaplarsaniz cok sevinirim.Birincisi antifirizli cam suyunu seyreltmeden aracima doldurdum.Aldigim cam suyu cok kaliteli bir ürün degildi.Acaba cama ve kaportaya seyreltmeden koydugum icin bir zarari olur mu? İkinci sorum ise motor yagi ile ilgili.Bugun kontrol ettim ve yag cubugunun fotografini koydum.Bakima girmesine 1 ay var.Tirtikli yerin tam ortasinda yag seviyesi sizce bu normal seviyesinde mi.Sanki gecen sene bakim yaptirdigimda olctugunde max seviyedeydi.1 yilda aracin yag eksiltmesi normal midir fazla yagi atabiliyor mu.Simdiden cok tesekkur ederim.Kazasiz belasi surusler cumlemize.
f89dd600947f73a9527f37cdd844ec46.jpg

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Cam suyunu bende seyreltmeden koyuyorum. Cam sularinin üzerinde su ile ölçek oranlari var. Bölgenin sogukluguna göre seyrelte bilirsin. Kaportaya zarari bence yok ancak mavi boya bazi markalarda kaliyor.
Yaga gelince. Yag minimum seyiyeye yaklasmis.yani en alt baklava dilimli yere. Anladigim kadariyla sene bir bakim yapiyorsunuz. Eklemizde fayda var. Iciniz rahat olur. hatta yag kacagi kontrolude yapsaniz iyi olir. En son hangi yag konulmuşsa 1litre ekleyebilirsin. Veya yarim yarim ekle seviyeyi kontrol et.
Veya bakima girebilirsiniz..

Son düzenleme:
Aracınız
1 senede o kadar yağ eksilmesi normal.Tahmini 7.000 km civarı yapmışsınız.Motor yağ eksiltmesi motorun bittiği anlamına gelmez.

SM-G800H cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Yağ Çubuğu ve Antifirizli Cam Suyu

Normal o kadar yağ eksiltmesi benimkide aynı kafanı kurcalama Yağ en alt baklava dilimindeyken bile 2000 km yol yaptım lamba bile yakmadı

Dragon

0
Aracınız
Kontrolu dogru sekilde yaptiniz mi acaba. Yani motor sicakken stop edip en az 10 dakika bekleyip duz zemindd kontrol etmek en saglikli sonucu verir. Oncelikle yag kontrolunu tekrar yapmanizi tavsiye ederim bu sekilde.

Diger yandan; belirli bir km deki yag seviyesini foto seklinde almaniz cok iyi olmus tabi ki dogru olcum olmasi kaydiyla. Guvendiginuz usta yada ustalar bu km de bu kadar yag eksiltme seklinde sorup en saglikli cevabi alabilirsiniz kesinlikle. Ancak sanki 2 litre civari bir eksiltme var her ne kadr bakim zamanina denk gelmisse de sanki biraz fazla geldi bana. Hangi yagi kullaniyordunuz mesele 5-30 sa bu sefer castrol 10-40 deneyebilirsiniz. Kalin yagda cok daha az yada hic eksiltmeyecektir.

Cevaplariniz icin cok tesekkur ederim arkadaslar.En kisa zamanda tekrardan bi olcum yapacagim daha dogru sonic icin.5 30 helix kullaniyorum.Yasadigimin yerin iklimine gore cok iyi ve benden onceki ilk sahibi hep bunu kullanmis.Ama yine de ustaya soracagim resmi gosterip

Aracınız
Bu motorlara kalın yağ koymayın yağ yakıyor. Km düşükse 0W 20 biraz yüksek ise 0W 30 koyun. Sadece Eneos ya da Motul kullanın. Motor konusunda hassasim genelde 5k da yağ değişimi filitre vs atarım çöpe. Yazın sürekli uzun yol yaptığım için motoru da fazla yormadigimi düşündüm ve 8 k da yağ bakımı yapmıştım tahminime göre 100 ml eksikti. Arabam şu an 25.519 km de daha bugun garajda kontrol ettim çalıştırmadan haftada 1 ya da 10 günde bir trafiğe çıkıyorum. Motorunuzu soğuk başlatmada ne kadar çabuk yaglanirsa o kadar az aşınir. Bir motor en çok yağı hangi koşullarda yakar biliyor musunuz ? Yüksek devirlerde seyretmek ve arabayı sık sık cold start yaparken. Bir motorun ömrünün %75 ı ilk çalıştırma anında harcanır ger kalan kullanıcıya bağlıdır.

SM-T800 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Dragon

0
Aracınız
Ben 90 binde aldim 2008 otomatik. Servis ciktilarini aldim kimi 10-40 kimi 5-30 koymus.
Ben de 5-30 koydum asiri eskiltme oldu hemen 10-40 a dondum geri. Castroldan baska tecrube etmedim. Belki soylediginiz markalar motul ve eneos gercekten cok daha sessizlestirecektir ve performansi artiracaktir bilemiyorum. Kimisi castrol den sasmayin diyor ozellikle, yoksa en olmadi mobil alin diyor. Sanayide cok ustayla konsutum castrol 2.olarak mobil diyorlar.

Geri