2012 ve Sonrası Civic FB7 Arka Hoparlör Değişim ve Pandizot Sökme Detaylı Anlatım

Aracınız
Hocam kablonun uçlarını açıp teyibi aktif hale getirin. Multimetre ile artı ve eksi bulunur.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...
Evet Ahmet Hocam bu şekilde olabilir. Bendeki avometre eski biraz ama dijital olandan, kablo kutupları belli. Ekranda eksi çıkan değere göre bulabilirim sanırım.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Evet Ahmet Hocam bu şekilde olabilir. Bendeki avometre eski biraz ama dijital olandan, kablo kutupları belli. Ekranda eksi çıkan değere göre bulabilirim sanırım.

Olayın interaktif tarifi böyle oluyor. Doğru tutarsan değer artı çıkar. Ters tutarsan değer eksi çıkar. :)DSC_0592.jpegDSC_0593.jpeg

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Aracınız
Aracınız
Evet arkadaşlar bugün kolları sıvadım ve arka hoparlörleri değiştim.
El yatkınlığı ve nerde neyin olduğunu bilmiyorsanız sakın bulaşmayın derim. Baya uğraştırdı ve sinirimden resim felan çekmedim . İnsan fd6 gibi kolay yapar şunu. Koltuk köşelerinden, kapı lastiğine, direk airbag kapaklarından zemine kadar nevar ne yok sökülüyor. Arka cam arası okadar darki o tek vidayı sökmek için maharet lazım. Dedimya elim yatkın olmasına rağmen, sinirlenmeye rağmen herşeyi dikkatlice söküp kırmadan, iz yapmadan geri topladım.
Bu arada arka cam darlığı sebebiyle şarjlı tornavida gitmeyeceği için ve o hoparlöre ulaşınca o sinirle orijinalleri parçaladım ve etrafındaki kasnağı tertemiz yaparak kullandım. Orjinal hoparlörler ne idiği belirsiz, markasız, üzerinde hiçbirşey yazmayan tek yollu birşey.
Akşam oldu ne bel kaldı ne el. Herşeyi toplayıp takıp bitirdim şükür. Sadece pabuçla bağlantıları kaldı.
Bu arada sökerken dip köşe kontrolü yaptım ve şasede pas, kir, toz, hata vs hiçbirşey göremedim, tertemizdi direk içleri.
Bağlarılarıda yapınca ses yorumu da yapacağım.
20201212_164723.jpeg20201212_164810.jpeg20201212_172656.jpeg

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Evet arkadaşlar bugün kolları sıvadım ve arka hoparlörleri değiştim.
El yatkınlığı ve nerde neyin olduğunu bilmiyorsanız sakın bulaşmayın derim. Baya uğraştırdı ve sinirimden resim felan çekmedim . İnsan fd6 gibi kolay yapar şunu. Koltuk köşelerinden, kapı lastiğine, direk airbag kapaklarından zemine kadar nevar ne yok sökülüyor. Arka cam arası okadar darki o tek vidayı sökmek için maharet lazım. Dedimya elim yatkın olmasına rağmen, sinirlenmeye rağmen herşeyi dikkatlice söküp kırmadan, iz yapmadan geri topladım.
Bu arada arka cam darlığı sebebiyle şarjlı tornavida gitmeyeceği için ve o hoparlöre ulaşınca o sinirle orijinalleri parçaladım ve etrafındaki kasnağı tertemiz yaparak kullandım. Orjinal hoparlörler ne idiği belirsiz, markasız, üzerinde hiçbirşey yazmayan tek yollu birşey.
Akşam oldu ne bel kaldı ne el. Herşeyi toplayıp takıp bitirdim şükür. Sadece pabuçla bağlantıları kaldı.
Bu arada sökerken dip köşe kontrolü yaptım ve şasede pas, kir, toz, hata vs hiçbirşey göremedim, tertemizdi direk içleri.
Bağlarılarıda yapınca ses yorumu da yapacağım.
Ekli dosyayı görüntüle 263210Ekli dosyayı görüntüle 263211Ekli dosyayı görüntüle 263212

Bende FD6daki kapaklı basit ve çok kullanışlı yapıdan sonra kasıtlı olarak mı böyle yaptıklarını çok sorgulamıştım ? Sırf bu yüzden FB7de arkaları değiştirmedim :)

Aracınız
Bende FD6daki kapaklı basit ve çok kullanışlı yapıdan sonra kasıtlı olarak mı böyle yaptıklarını çok sorgulamıştım Sırf bu yüzden FB7de arkaları değiştirmedim :)
İyi bir ses sistemi kurulmayacaksa çokda değişmeye gerek yok çünkü az bir ses, tiz farkı için okadar şeyi sökmeye gerek yok Hamid Hocam. Ben uğraştım sen bulaşma misali. Fd6 resmen 5 dakikada sök-tak misaliydi. Bu arada pandizot altı yünsü yapıda bir kısmı çıktı tabiki ama yapıştırmadan yerli yerine koyup taktım geri. Uğraşılacak gibi değil.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
İyi bir ses sistemi kurulmayacaksa çokda değişmeye gerek yok çünkü az bir ses, tiz farkı için okadar şeyi sökmeye gerek yok Hamid Hocam. Ben uğraştım sen bulaşma misali. Fd6 resmen 5 dakikada sök-tak misaliydi. Bu arada pandizot altı yünsü yapıda bir kısmı çıktı tabiki ama yapıştırmadan yerli yerine koyup taktım geri. Uğraşılacak gibi değil.

Hocam bence tiz ve ses netliği artışı istiyorsanız kullanıcı olarak önleri mutlaka değiştirmenizi tavsiye ederim, hissedilir fark yaratıyor (y)

gunesec

Özel Üye
Sanki "bu arabayı alan arka hoparlörü değiştirmesin, çile çeksin" dercesine yapılmış tasarım. Parçalı yapmak için kalıp hazırlamaya üşenmiş adamlar. ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Sanki "bu arabayı alan arka hoparlörü değiştirmesin, çile çeksin" dercesine yapılmış tasarım. Parçalı yapmak için kalıp hazırlamaya üşenmiş adamlar. ?
Evet :)
İşin garibi FD6larda gayet basit ve pratik bir kapak mevcut, hiç değiştirmeden onu yeniden boyutlandırıp koysalar hiç böyle bir sorun olmayacak :)

gunesec

Özel Üye
Evet :)
İşin garibi FD6larda gayet basit ve pratik bir kapak mevcut, hiç değiştirmeden onu yeniden boyutlandırıp koysalar hiç böyle bir sorun olmayacak :)

Küçük bir keskiyle hoparlör çerçevesinin kenarlarından kesilse, o Parça sonradan oraya çift taraflı bantla yapıştırılsa. Acaba olmaz mı?

Geri