2020 - 2023'ün en iyi lastikleri

2023'ün Bağımsız Testlere göre En İyi Yaz Lastikleri:

Video

2022/2023'nin Güncel Testlerine göre En iyi Kış Lastikleri:

Testler 225/45 R17 Ebatlarındaki Lastiklerle yapılmış:

1.Karda Fren Testi: Yerli üretimi Petlas Snow Master burada iyi iş çıkarmış.

1667129956762.png

2. Karda Çekiş:
1667130261172.png

3. Karda Yol Tutuş
1667130308574.png

4. Islak Zemin Frenaj ve Yol tutuş performanslarına geçince Petlas, özellikle frenajda Blizzak LM005'in yaklaşık 12 metre daha sonra duruyor. 80km/s'lik bir hızdan yaklaşık 40metre sonra durması biraz ürkütücü. Wet handling tablosunda da pistte atılan tur süresini ifade etmekte.
1667130687053.png

5. a.Straight Aqua tablosunda Su drenaj performansı gösteriliyor ve burada lastik sudayken çıkılabilen hızlar verimiş.
b.Curved aquaplaning tablosunda da ıslak yolda hızlanmak için harcanan süreler verilmiş. Aracın yanal olarak kayma sürelerinin tersini yansıtıyor tablo bir nevi.

1667131172637.png

6. a.Kuru Zemin Fren performansı
b.Kuru zemin Yol tutuşunu gösteren pist süresi.

1667131555100.png

7. Gürültü ve kişisel bakış açısıyla (öznel) Konfor oranları:
1667131720599.png

8. Yuvarlanma Direnci ve Fiyat tabloları. Yuvarlanma direnci yakıt ekonomisine etki etmekte. Bu bağlamda petlas her iki tabloda da iyi bir konumda.
1667131929246.png

Test sonuçlarına göre R17 45/225 için 2022/2023'ün en iyi Kış lastikleri:

1. Bridgestone Blizzak LM05
2: Continental TS870
3. Hankook winter i cept RS3
4. Pirelli Cinturato Winter 2

Kaynak (Source): https://www.tyrereviews.com/Article/2022-Tyre-Reviews-Winter-Tyre-Test.htm
Test videosu :

2020'nin Güncel Testlerine göre En iyi Lastikler:

4 Mevsim Lastikler

1. Goodyear 4 seasons Gen 3
2. Hankook Kinergy 4S2
3. Continental AllseasonsContact
4. Bridgestone Weather Control A005
5. Michelin Crossclimate Plus

Kış Lastikleri
Bridgeston Blizzak LM005
Continental Wintercontact TS860
Michelin Alpin 6
Michelin Pilot Alpin 5
Nokian WR 4
Goodyear Ultragrip 9+
Goodyear Ultragrip Performance+
Hankook i Cept RS2

Yazlık Lastikler

-Performans

Michelin PilotSport 4 ve 4S
Goodyear F1 Eagle Assymetric 5
Continental PremiumContact 6
Hankook S1 Evo 3

-Düşük gürültü seviyesi ve düşük yakıt tüketimi
Goodyear Efficientgrip Performance 2
Nokian Wetproof
Falken Ziex ecorun 310
Michelin Primacy 4

Arkadaşlar Tyre review, 2020'nin en iyi lastiklerini bir videoda derlemiş ben de buradan yola çıkarak bir derleme yaptım. İlk etapta yazlık lastiklerden başladım, sonrasın 4 mevsim, en altta da yüksek performans lastik testleri ve SUV lastiklerinin test linklerine yer verdim. Dileyen oradan bakabilir. İlgili video en alttadır.

Yazlık lastik ile başlayalım:

Goodyear Eff. grip Performance 2'nin TÜV SÜD testleri :

ISLAK ZEMİN
wet braking perf.png
********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

GY Eff. Grip 2, En iyi ıslak zemin yol tutuşuna sahip lastik olarak görünüyor teste katılanlar arasında.

Islak zemindeki yol tutuş ile devam edelim:

wet handling.png
********************************************************************************************************************************************************************************************************************************************************

.Diş aşınma.png

Aşınma testlerinde de yine oldukça iyi sonuç almış. Özellikle tanıdığımız ve bildiğimiz sert lastiklere göre ömrü +%50'den daha fazla görünüyor.

Farklı kaynaktan testlerle devam ediyorum: Lastik ölçüleri 225/50 R17 , test aracı Volvo denilmiş. Test İsveçte yapılmış.

Konfor ve yakıt ekonomisi testleri :

komfor ve ekonomi.png

Kuru Zemin Performansları

kuru zemin.png

Kaynak: https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2020-Teknikens-17-Inch-Summer-Tyre-Test.htm

4 MEVSİM Lastiklere bakarsak önerilen 2 Lastik mevcut: Michelin CrossClimate Plus ve Goodyear 4 Seasons Gen 3.

Goodyear'ın 4seasons Gen 3 testi yok yeni olduğu için ancak Gen2'nin olduğu testleri atıyorum:

Testler 225/45 R17 BMW 1 Serisi araçla yapılmış:

Kuru Zemin frenleme ve Yol tutuşu:

kuru zemin frenleme ve yol tutuşu.png

Kuru zeminde referans yaz lastiğine en yakın performansı Michelin CC+ vermekte...

Islak Zemin frenleme ve yol tutuşu testleri:

Islak zemin frenleme ve yol tutuşu.png

Karlı zemin fren ve yol tutuş testleri :

Karlı zemin.png

Yakıt ekonomisi ve gürültü değerleri :
ses.png

Aşınma değerleri, her 1000km'ye düşen fiyat ve lastik fiyatları tabloları:
fiyat.png

Bunların dışında Ultra Yüksek Performans Lastiklerinin testleri için şu linklere bakılabilir:

245/35 R19 ve 265/35 R19

Önerilenler genel olarak UHP için :

Continental SportContact 6
Continental PremiumContact 6
Goodyear Eagle F1 SuperSport
Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5
Michelin Pilot Sport 4S
Michelin Pilot Sport 4
Hankook Ventus S1 evo 3
Nokian PowerProof
Vredestein Ultrac Vorti
Falken Azenis FK510

SUV için önerilen Lastiklerin en tepesinde Michelin Pilot Sport 4 yer alıyor:

Testler:

Ekli dosyalar

• 1667130382805.png
    1667130382805.png
    41.8 KB · Görüntüleme: 15
  • 1667131781505.png
    1667131781505.png
    40.7 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2020
Aslında sizi orjinal OCZ ultraleggera’lar paklar, hemde çekiş olarakta pek negatif etkisi olmaz (y)

Eğer 17 inçte fena değil derseniz bu da fena değil,

Ultraleggera lar bütçeyi geçiyor malesef hocam
Golf proteria jant buldum onlar için de hafif diyorlar. 3bin TL gibi daha uyguna geliyor OZ lara göre.

Gunmetal 18" bir proteria olsa o da güzel durur diye düşünüyorum.
Veya performanstan biraz ödün verip bahsettiğim arkadaşın taktığı gibi replika si jantı.

Bakalım hocam beklemedeyim şu an kafalar karışık

Uygun lastik ebadi 235/40/18 olur 215/55/16ya muadil

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam tire expertten baktığımda 225-40-18 de de sıkıntı yok, 235-40-18 de de sıkıntı yok.
225 40 18 aracı daha az yoracak ondan dolayı 225 taban daha ağır basıyor :)

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Aslında sizi orjinal OCZ ultraleggera’lar paklar, hemde çekiş olarakta pek negatif etkisi olmaz (y)

Eğer 17 inçte fena değil derseniz bu da fena değil,
Ultraleggera mantıklı bir takım gerçekten hocam. Bulup paylaşmışsınız sağ olun, faydalanan olur mutlaka. Fiyatı da uygunmuş.

Ben sedan BMW, Mercedes, Audi vb. dışında 18” ve üstü lastiklerle konfor beklentisinin sıfırlanması gerektiğini düşünüyorum.

akif

0
Aracınız
Ultraleggera lar bütçeyi geçiyor malesef hocam
Golf proteria jant buldum onlar için de hafif diyorlar. 3bin TL gibi daha uyguna geliyor OZ lara göre.

Gunmetal 18" bir proteria olsa o da güzel durur diye düşünüyorum.
Veya performanstan biraz ödün verip bahsettiğim arkadaşın taktığı gibi replika si jantı.

Bakalım hocam beklemedeyim şu an kafalar karışık

Hocam tire expertten baktığımda 225-40-18 de de sıkıntı yok, 235-40-18 de de sıkıntı yok.
225 40 18 aracı daha az yoracak ondan dolayı 225 taban daha ağır basıyor :)

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????
Alperen hocam kardeşimde exe bende elegance var biliyor sunuz bende 17 exe jant arıyorum ama exe 17 jantla bile elegance'a göre daha sert 18 ile daha ne kadar sert olur bilemiyorum. 19 jantlı spor yaylı scirocco sürmüştüm böyle birşey yoktu, araba o kadar sertti ki çukurdan felan geçerken sanki tahta üzerinde oturuyordum birde asfaltın üzerindeki çizikler bile arabada titreşime neden oluyordu konfor sıfırdı. Fc5 için 16 jant çok küçük 17 ideal 18 nasıl olur bilemiyorum. 18 jant kullanan fc5 sahibi arkadaşlar tecrübelerini aktarsa çok memnun oluruz.20200723_233918.jpeg

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Alperen hocam kardeşimde exe bende elegance var biliyor sunuz bende 17 exe jant arıyorum ama exe 17 jantla bile elegance'a göre daha sert 18 ile daha ne kadar sert olur bilemiyorum. 19 jantlı spor yaylı scirocco sürmüştüm böyle birşey yoktu, araba o kadar sertti ki çukurdan felan geçerken sanki tahta üzerinde oturuyordum birde asfaltın üzerindeki çizikler bile arabada titreşime neden oluyordu konfor sıfırdı. Fc5 için 16 jant çok küçük 17 ideal 18 nasıl olur bilemiyorum. 18 jant kullanan fc5 sahibi arkadaşlar tecrübelerini aktarsa çok memnun oluruz.Ekli dosyayı görüntüle 261252

Merhabalar Akif hocam :)
18 jantlı FC5 i deneyimledim. Yorumlarım ve izlenimlerim 15 mesaj geride mevcut.

Benim de abimin araçta RS jant var benim önceki aracımda da mevcuttu.
16 ve RS jantı arasında konfor anlamında aman aman bir fark yok dediğiniz gibi ideal olan 17"

Ancak FC5 in çamurluk içleri ciddi büyük haliyle 17 bile tam dolduramıyor.

FB7 - Astra J ayarında bir konfora düşüp dolu dolu duran 18" leri takmaya hevesliyim

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????

akif

0
Aracınız
Merhabalar Akif hocam :)
18 jantlı FC5 i deneyimledim. Yorumlarım ve izlenimlerim 15 mesaj geride mevcut.

Benim de abimin araçta RS jant var benim önceki aracımda da mevcuttu.
16 ve RS jantı arasında konfor anlamında aman aman bir fark yok dediğiniz gibi ideal olan 17"

Ancak FC5 in çamurluk içleri ciddi büyük haliyle 17 bile tam dolduramıyor.

FB7 - Astra J ayarında bir konfora düşüp dolu dolu duran 18" leri takmaya hevesliyim

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????
Hocam siz 18'leri alırsanız iyice tecrübe eder siniz, memnun kalırsanız 16'dan 17 yerine direkt 18'e terfi edebilirim takipteyim :)

Aracınız
Civic FC5 2020
Hocam siz 18'leri alırsanız iyice tecrübe eder siniz, memnun kalırsanız 16'dan 17 yerine direkt 18'e terfi edebilirim takipteyim :)

İnşallah hocam bu proteria jantlar bayağı kafama yattı.
Fiyat olarak OZ lardan uygun ve OZ kadar olmasa da diğer 18 lere göre hafif bir jant.
FC5 te güzel durur diye düşünüyorum.

Buda bahsettiğim arkadaşın aracı fotosunu ekledim IMG_20200831_012231.jpegIMG_20200831_012220~2.jpeg

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????

Ekli dosyalar

• IMG_20200831_012220~2.jpeg
    IMG_20200831_012220~2.jpeg
    42.6 KB · Görüntüleme: 60
Aracınız
Civic FC5 2017
Fiyat olarak OZ lardan uygun ve OZ kadar olmasa da diğer 18 lere göre hafif bir jant.

Buda bahsettiğim arkadaşın aracı fotosunu ekledim Ekli dosyayı görüntüle 261255Ekli dosyayı görüntüle 261256

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????
bu jantlar çok iyi durmus acaba bende mı taksam ya kaç inç bunlar bana 17 olur yukarı sını istemem

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

akif

0
Aracınız

Buda bahsettiğim arkadaşın aracı fotosunu ekledim Ekli dosyayı görüntüle 261255Ekli dosyayı görüntüle 261256

????-???-??????
????-??? ?-????-?????
????-???-????? ???????
Hocam jantlar gerçekten güzelmiş araca da yakışmış beğendim. Fc5 için ideal boyut 18'miş görüntü açısından ama kullanım konforu ne kadar iyi olur orası soru işareti, görüntü olarak 18 diyorum her türlü ama konforu düşündürüyor ?

Aracınız
Civic FC5 2017
Arkadaşlar şu anda good year EGP 2 model lastiklerin tanesi 598 tlden olmak üzere indirime girmiş, değerlendirmek isteyen olursa diye linki bırakıyorum.

CIVIC 2017 FC5 RS

LEON 2009 MK2 1.4 TSI

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Arkadaşlar şu anda good year EGP 2 model lastiklerin tanesi 598 tlden olmak üzere indirime girmiş, değerlendirmek isteyen olursa diye linki bırakıyorum.

CIVIC 2017 FC5 RS

LEON 2009 MK2 1.4 TSI
17” 50/215 91w ve 600tl... Şu zamanda harika fiyat ? İhtiyacı olan kaçırmasın.

Paylaşım için teşekkürler dostum.

Geri