4×4 SUV İçin Lastik Önerisi

S

Silinen üye 20336

Guest
Fiyati epey yuksekmis. Peki Nokian zLine Suv modeli hakkinda dusunceleriniz nedir ?

SM-G965F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Hakkında bir tecrübem ve bilgim yok maalesef. Siz sorunca araştırıp ve Tyrereviews’de belirttiğiniz lastikle Pilot Sport 4’ün puanlarına bakınca açık ara Pilot Sport 4’ün önde olduğunu görüyorum.

225/55/19 ebat Nokian Z line’ye rastlamadım. Sizin düşündüğünüz 235/50/19 olmalı. Bu lastiğin internet fiyatı 878 TL görünüyor.

225/55/19 Continental Premium Contact 6’nın fiyatı ise 818 TL görünüyor.

m2hamid Hocam’ın CPC6’yla ilgili tecrübesi var. Yol tutuşunun başarılı olduğunu ancak sesli bir lastik olduğunu belirtmişti özetle.
Tyrereviews’de de Pilot Sport 4’le yakın puanlar aldığını görüyorum.

Benim tercihim Pilot Sport 4 olurdu. Onun dışında 235/50 Nokian’a 878 TL vermek yerine 225/55 CPC 6’ya 818 TL vermeyi tercih edebilirdim.? 225 taban yaz lastiği için eksi durum bana göre ancak Continental’in marka değeri de oldukça yüksek...

İlk mesajımda belirttiğim gibi ben muhtemelen yanağı da bu kadar yükseltmeyi tercih etmezdim. Daha önce bir kez yanak yüksekliğini artırıp memnun kalmamıştım. Ancak olan oldu ve lastik eskiyene kadar memnun olmadığım halde kullandım...

Fiyatlar yüksek ve lastik bir aracın en önemli parçasıdır.
Karar vermek kolay değil...

Kolaylıklar dilerim.

Aracınız
Civic FC5 2018
Bence Nokian'i listenizden cikartin. Arkadaslardan biri Kumho demis, kumho fena degildir. Conti ve pilot sport'ta guzel lastikler. Bu 3 lastikte pisman etmez.

Yanak degisikligi konusunda bahsedilen esneme farkini hissetmezsiniz kesinlikle. Hissedilecek olcude bir fark degil bahsettiginiz rakamlar, ki hissedilebilecek olcude olsa bile ancak limitlerde kullanirsaniz hissedersiniz. Sahsen eski aracimda 255/60 lastikten 285/75 lastige ciktim, aradaki fark ucurum olmasina ragmen ve aracin 2.5 ton olmasina ragmen normal kullanimda bahsettikleri esneme farki hissedilmiyordu. Agresif kullanimda biraz farkettiriyordu, ama dedigim gibi sizin bahsettiginiz fark benimkine gore devede kulak.

Taban olarakta sahsi gorusum 225 ince kalabilir, sebebide araciniz normal binek bir aractan daha buyuk ve agir. Ince lastik demek lastigin yere degdigi daha ufak yuzeye daha cok agirlik basmasi demek. Karda ve camurda aracin agirligini yuzeye yaymak yerine, ayni agirligi daha ufak bir yuzeye vereceginden daha kolay saplanabilir arac.

Konfor konusunda rahatsizliginizi giderecek yegane cozum jant kucultmek. 18 hatta 17 bile olabilir. Ya da ustunde ki lastikler RFT yani runflat lastiklerse, onlar yerine normal lastik taktiginizda da markasina gore %30-50 arasi iyilesme gorursunuz

Son düzenleme:

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV

kayhanbozkus

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2018

Bunu da değerlendir. Araç kapısında ebat yoksa muayeneden kalırsın.
Bu aslinda dogru degil. Hondam haric son 5 yildir hic bir aracimda orijinal boyutlarda lastik kullanmadim, yukarida ki postumda son aracimda ki olcu de yazili, ve cevremde de ayni sekilde buyuk, hatta dev lastikli arac kullanan cok ve cogumuzun araci pick-up olmasindan oturu her sene muayeneye girmek zorunda, yani kurallarla aslinda fazla hasir nesiriz.

Yukarida bahsettiginize benzer durum son 5 yilda sadece 1 kere basima geldi, hemen istasyon sorumlusuna itiraz edip lastik olculeriyle ilgili kurali/zorunlulugu bana yazili olarak gostermelerini istedim. Ama TUV-Turk'un hic bir kitapciginda, hic bir kural veya sartinda bu sekilde bir ibare yok. Sadece lastigin yolda guvenli kullanimi engellemeyecek, tehlikeye atmayacak kondisyonda olmasindan bahsedip dis kalinligi gibi konularda teknik detaya bakilma durumu yazili.
Ozur dilenip bazi konularda bilgi yetersizligi ya da eksikliginden boyle durumlar olustugu soylenip, muayeneden gecirildi aracim.

Aracınız
Civic FC5 2018
Fikir vermesi için koyuyorum; muayene de sorunsuz geçen araçlarımdan. Önce bırakıp sonradan özür dileyerek geçirdikleri araç turuncu olan

253377

253375

S

Silinen üye 20336

Guest

Bunu da değerlendir. Araç kapısında ebat yoksa muayeneden kalırsın.
Mondeo’ya lastik alma arifesinde iken bir TÜV Türk istasyonuna gidip özellikle sordum.
Kapıda yazan lastik ebatlarından bir tanesi olması gerekli dedi teknik personel. Başka bir çözümü var mı dedim. Kapıdaki etiketi sökmek dedi☺

Babam geçen muayeneye götürmeden önce kapıdaki ebat etiketinin üzerine beyaz bir etiket yapıştırmış. Lastik ebatıyla ilgili bir sorun yaşanmadan muayeneden geçmiş. ??

Geri