Civic FB7 90 Km ve üstünde seyir halinde iken titreme

furkanozkan.07

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Merhabalar. Son 2 gündür aracımla 90 km üstünde giderken ayağımı gazdan çektiğim de araçta titreme oluyor. Tekrar gaza bastığımda titreme kesiliyor. Daha düşük hızlarda olmuyor. Balanstan kaynaklandığını düşünmüyorum frene bastığımda da titreme yok. Kırmızı ışıkta beklerken rölantide de yok.
Sadece hızımı arttırdığım da oluyor. Anlatabildim mi bilmiyorum :) Sebebi ne olabilir acaba?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
> Tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız memnun oluruz.
> Normal sürüş esnasında ayağınızını gazdan çektiğinizde motor kompresyona kalır. Motor hareketini tekerden almaya başlar. Bu değişim esnasında yığılma yapması normaldir. Düşük viteslerde hele yüksek devirde ise daha çok hissedilir. Buda normal bir durumdur.
> Başka bir sebep: Yanma odalarında yanmamış oksjieni kullanılabilir hale getirmesi nedeniyle araç performansını yükselten EGR valfi, kirlenmesi ya da arızalanması halinde, sürüş sırasında araç gaz pedalından ayağın çekilmesiyle birlikte motorda teklemeye neden olabilir. Çözümü balata spreyi ile içini temizlemektir.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Son düzenleme:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu husus benzinde de oluyor mu? Araç kaç km.de? En son subap ayarı ne zaman yapıldı?
LPG ayarı tam ideal olmadığında araç kompresyonda kaldığında titreme oluşabilir, bazen şehiriçin trafikte daha düşük hızlarda da ayağımı gazdan çektiğimde motor düşük devirde olmasına rağmen fazla kompresyona kalıyor, bazen hiç olmuyor.
Düşük bir ihtimal teker bilyaları kaynaklı da olabilir ancak bilyalar titreme ile beraber seste çıkarır ve hızlanırken de titreme devam eder :unsure:

furkanozkan.07

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
> Tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız memnun oluruz.
> Normal sürüş esnasında ayağınızını gazdan çektiğinizde motor kompresyona kalır. Motor hareletini tekerden almaya başlar. Bu değişim esnasında yığılma yapması normaldir. Düşük viteslerde hele yüksek devirde ise daha çok hissedilir. Bu normal bir durumdur.
> Başka bir sebep: Yanma odalarında yanmamış oksjieni kullanılabilir hale getirmesi nedeniyle araç performansını yükselten EGR valfi, kirlenmesi ya da arızalanması halinde, sürüş sırasında araç gaz pedalından ayağın çekilmesiyle birlikte motorda teklemeye neden olabilir. Çözümü balata spreyi ile içini temizlemektir.

Uzun bir süredir forumdayım daha önce tanışma bölümüne yazdım diye hatırlıyorum ama tekrar yazarım :)
EGR Valfinin temizliğini ben yapabilir miyim?

Bu husus benzinde de oluyor mu? Araç kaç km.de? En son subap ayarı ne zaman yapıldı?
LPG ayarı tam ideal olmadığında araç kompresyonda kaldığında titreme oluşabilir, bazen şehiriçin trafikte daha düşük hızlarda da ayağımı gazdan çektiğimde motor düşük devirde olmasına rağmen fazla kompresyona kalıyor, bazen hiç olmuyor.
Düşük bir ihtimal teker bilyaları kaynaklı da olabilir ancak bilyalar titreme ile beraber seste çıkarır ve hızlanırken de titreme devam eder :unsure:

Benzine geçtiğimde de oluyor bende ilk lpg sanmıştım ama değil sanırım.
Araç 80 bin km'de. 60 bin km de subap ayarı yaptırmıştım.

düşük vites yüksek devirlerde dediğiniz oluyor evet bu normal. Benim bahsettiğim 5. viteste 100 km üzerinde hareket halinde iken trafik durumuna göre ayağımı gazdan çekiyorum araç resmen titriyor.
Bugün çok güvenmesemde Antalya Honda ADA ya sorduğumda iç aks olabilir. Tanesi 350 tl dedi

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Uzun bir süredir forumdayım daha önce tanışma bölümüne yazdım diye hatırlıyorum ama tekrar yazarım :)

düşük vites yüksek devirlerde dediğiniz oluyor evet bu normal. Benim bahsettiğim 5. viteste 100 km üzerinde hareket halinde iken trafik durumuna göre ayağımı gazdan çekiyorum araç resmen titriyor.
Bugün çok güvenmesemde Antalya Honda ADA ya sorduğumda iç aks olabilir. Tanesi 350 tl dedi
Önceki mesajlarınızın hepsine baktım hocam.
Egr bütün olarak çıkarılıp içindeki valfı aralayıp içine sprey sıkılarak bekleniyor. Çıkan sıvı çok kirli çıkarsa işlem tekrarlanıyor. Özel serviste böyle yapıyorlardı. Sökerken göremedim video desteği lazım.

furkanozkan.07

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
İlginiz için çok teşekkür ederim. Arabaya bile bakmadan Honda ADA 750 Tl den kapıyı açmıştı aks vs vs diyerek. Şuan Rot- balanscıdan çıktım. Ön sol teker de 185 gr balans ayarında bozukluk çıktı. Şuan sorun düzeldi. Demek ki balans bozukluğu frende veya sehir halinde her zaman ortaya çıkmıyormuş :)

Bu arada tanışma bölümüne yazdım :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

80binde Civic’te kaza veya ciddi darbe yoksa iç aks kafasının bozulması bence imkansıza yakın diyecektimki balanstan çıkmış sorun :unsure: geri dönüş için teşekkürler:)
Demekki titremelerde balansı da önceden kontrol ettirmek lazım (y)

Geri