Civic FC5 90km/h ve 120km/h sabit hızda benzin yakıt tüketim farkı

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Rampa inişlerde 120’den daha yüksek hızlara çıkıp rampa çıkışlarda da tedricî hız düşürerek mi hocam?
Evet hocam çünkü hız sabitleyici bazen gereğinden fazla gaz veriyor rampalarda. İnişlerde yeterince hızlanmadığı için daha fazla tüketiyor.

Aracınız
Civic FC5 2016
Söz konusu araç 1.6 atmosferik benzinli motorlu. Lpg’siz.

Sizin 116 kp/h ‘deki verimlilik tespitiniz 1.5T motor için mi? Eğer öyleyse sonuçlar aynı olmayabilir.
Ayda 1 falan yapıyorum bir sonraki sefere 116km/h denerim sizin için. ancak çok fark olacağını düşünmüyorum.

Aracınız
Civic FC5 2016
Paylaşımınız için teşekkür ederim hocam. ??
Aracınızda LPG olmadığını belirtmiştiniz daha önce. Sonradan LPG montajı yapılmadı ve ölçümler benzinde yapıldı değil mi hocam?

Merhaba aracım benzinli, LPG yok. CVT şanzıman. Detayları belirtmeyi atlamışım ama siz daha önceki mesajlarımdan bulup paylaşmışsınız, teşekkür ederim. :)

Aracınız
Civic FC5 2016
Araciniz kac km de. Benimki 2400 oldu. Ne yaparsam yapayim uzun yol 7 7.5. dusmuyo. Gerçi kullanilan sicaklik yolun egim durumu rakim elbette etkiler ama 5 nereee 7 nere. 10binden sonra ne olur bilemem

.

Merhaba, araç 38.000km civarı. 1,6 Benzinli LPG yok, sizin değerler lpg değerleri mi? uzun yolda sabit hız için yüksek 7-7,5 lar.

Aracınız
Civic FC5 2016
Hız sabitleyici ile gitmeyerek o yolu 120 den fazla hıza çıkarak daha verimli gidebilirim. Uygun devirde sürmek daha ekonomik oluyor. Uygulamanız güzel olmuş emeğinize sağlık.

Merhaba öncelikle teşekkür ederim. Amacım en az yakıtı yakacak şekilde sürmek değildi, mümkün olduğunca aynı sürüş şartları sağlayarak 90km/h ve 120km/h hızlarındaki tüketim farkını ölçebilmekti. Sizin dediğiniz yöntemle tabi ki daha verimli sürüş ile daha az yakabilirdim ama birebir aynı şoför tepkilerini 2 sürüşte de aynı şekilde vermem imkansız olduğu için aradaki fark ölçümü sağlıklı olmazdı.

Aracınız
Civic FC5 2017
Paylaşım için teşekkür ler 90 100 aralıgı 5 litre yaktırmışsınız benzınlı arabaya 5 litre yaktırmak demek yakmamak demek bunu ispatlamışsınız yani 90 ile gıtmenın yakmadıgını ...120 km de ise 6 litre gayet makul ... Paylaşım larınn devamını bekliyoruz..

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Merhaba öncelikle teşekkür ederim. Amacım en az yakıtı yakacak şekilde sürmek değildi, mümkün olduğunca aynı sürüş şartları sağlayarak 90km/h ve 120km/h hızlarındaki tüketim farkını ölçebilmekti. Sizin dediğiniz yöntemle tabi ki daha verimli sürüş ile daha az yakabilirdim ama birebir aynı şoför tepkilerini 2 sürüşte de aynı şekilde vermem imkansız olduğu için aradaki fark ölçümü sağlıklı olmazdı.
İki hız kıyaslaması açısından yaptığınız doğru (y)
Kişinin sürüşünün her zaman daha verimli olduğunu belirtmek istedim bende. Bunun gibi farklı karşılaştırmalar da bekleriz tekrardan.

Aracınız
Civic FC5 2019
Siradan araclarin optimum aerodinamigi yakaladigi hizlar var. Genelde 90-96 derler bunun icin ama araca gore degisir tabi.
Kisisel araclar genelde bu hizlarda kullanildigi icin arabanin sekli buna gore ayarlanir.

Bu hizi gectiginiz anda arabaya etki eden ruzgar birden bire cok fazla artar, zaten disardan gelen gurultuden de anlarsiniz.
120'de 1 litre artiyorsa iyiymis yine.

WolfRaM

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Merhaba Arkadaşlar,

Adana havalimanı otoban bağlantısından giriş yaparak Mersin 34.cadde bağlantısından çıkış yapmak suretiyle toplam 75km lik mesafede farklı günlerde hemen hemen aynı hava şartlarında 90km/h sabit hızla ve 120km/h sabit hızla ölçümler yaptım. Bilenler bilir yol boş yani arada sadece gişe giriş ve çıkışlarda yavaşlamak zorunda kaldım bunun dışında cruise control ü iptal etmedim.

90km/h sabit hızda ortalama 5.0 lt/100km yakıt tüketimi oldu.

120km/h sabit hızda ortalama 6.0lt/100km yakıt tüketimi oldu.

100km mesafede 1.0lt fazla yakıt aradaki hız farkına değer mi konusunda yorum kişiye kalmış :) ben bundan sonra 120km/h sabit hız ile gitmeyi düşünüyorum 90km/h ile yol bitmiyor :)

Ekli dosyayı görüntüle 256823Ekli dosyayı görüntüle 256824

Elinize sağlık, güzel kıyaslama.

Eco kullanıcısı üstadlara sorum;
Min. Yakıt sarfiyatı için LPG de optimum sabit hız nedir ?
Yani kaça sabitleyip gidelim ?

Teşekkürler.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Hayalet göstergede bir ışık vardır yeşil yanar gaza yüklendikçe beyaza döner eğer ekonomik sürerseniz yeşil gösterir o ışık 146 km hızdan sonra hiç yeşil göstermiyor ayağınızı çekin diyor resmen :)

Geri