Abs nasıl devreye girer

Etacli

0
Arkadaşlar merhaba. Dün batman sivas arası yolculuk yaparken diyarbakır yakınlarında öküz bir tır şöförü ben onu sollarken direksiyonu sola kırıp karşı tali yöne döndü bende haliyle frene asıldım acı bir kayma sesi geldi ve tahminimce 2 metre 3 metre kadar kaydı abs nin devreye girmesi gerekmez miydi böyle bir durumda . Daha önce vw bora 2000 model aracım vardı en ufak kayma daha olmazdı tık tık tık abs sesini hissederdim kontrollü bir duruş gerçekleşirdi aracım 2012 fb7 premium anlamadığım şu abs belli bir müddet sonra mi devreye giriyor yoksa arızalı olabilir mi aracı 20 gün önce expertiz yaparak satın aldım expertiz de abs de falan sorun yok dendi ve eğer abs arızalı ise gösterge panelinde abs ışığı yanması gerekmez mi yoksa aşırı süratli olunan zamanlarda abs olsa bile ani frenlerde araç kayar mı cevaplarını bekliyorum tecrübe eden arkadaşlardan

SM-G925F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
ABS nin devreye girmesi için frene sonuna kadar basmanız lazım. Eğer yeteri kadar frene basmazsanız ABS devreye girmez. ABSnin devreye girmesi için lastiklerden ses gelmesi değil, kızaklama denilen kaymanın başlaması gerekiyor.

Ayrıca frene tüm gücünüzle bastıktan sonra ABSnin çalışmaya devam etmesi için aynı kuvvetle frene basmaya devam etmeniz gerekiyor. Başta frene sert basıp sonra ayağınızı hafif kaldırırsanız da ABS devreye girmez, girdiyse de çıkar.

Eğer aracın lastikleri iyi durumda değilse yani iyi tutmuyorsa, ABS daha çabuk devreye girer. Tahminimce sizin lastikler iyi durumda ve ABS devreye girmeden yavaşlayabilmişsiniz.

Tavsiyem boş bir yolda ilerlerken tüm gücünüzle frene basıp ABSnin çalışıp çalışmadığını kontrol etmenizdir. Tabii bunu yaparken lütfen dikkatli olun ve başka sürücüleri tehlikeye atmayın.

Etacli

0
Cevabınız için teşekkür ederim evet lastiklerim iyi durumda frene de çabuk basıp çektim buralarda doğru ancak bastığımda kayma sesi geldi abs li araçlarda kayma sesi ve beraberinde kayma olur mu direkt devreye girmez mi abs

Aracınız
benimki de 2012 premium , kışın karlı bi caddede ilerlerken frene dokundum az bişey kayınca abs hemen devreye girdi. 2 ya da 3 metre kızaklamaması lazım aracın. üstteki üyenin dediği gibi boş bi alanda denemesini yapın bence de.

Etacli

0
Kışın normal hocam hemen devreye girmesi yazın da durum aynu mi acaba bu arada aracımız madem aynı bir soru daha sorayim vtec var mı bunlarda motor da vtec yazması lazım diyorlar ama ben motorda öyle bir şey görmedim arka camda yapıştırma var sadece i - vtec diye var mı yok mu cahilliğime verin

Aracınız
motorda plastik kapak var , onun üzerinde sadece honda yazıyor. bildiğim kadarıyla soch i-vtec motor.

speed

0
Arkadaşlar merhaba. Dün batman sivas arası yolculuk yaparken diyarbakır yakınlarında öküz bir tır şöförü ben onu sollarken direksiyonu sola kırıp karşı tali yöne döndü bende haliyle frene asıldım acı bir kayma sesi geldi ve tahminimce 2 metre 3 metre kadar kaydı abs nin devreye girmesi gerekmez miydi böyle bir durumda . Daha önce vw bora 2000 model aracım vardı en ufak kayma daha olmazdı tık tık tık abs sesini hissederdim kontrollü bir duruş gerçekleşirdi aracım 2012 fb7 premium anlamadığım şu abs belli bir müddet sonra mi devreye giriyor yoksa arızalı olabilir mi aracı 20 gün önce expertiz yaparak satın aldım expertiz de abs de falan sorun yok dendi ve eğer abs arızalı ise gösterge panelinde abs ışığı yanması gerekmez mi yoksa aşırı süratli olunan zamanlarda abs olsa bile ani frenlerde araç kayar mı cevaplarını bekliyorum tecrübe eden arkadaşlardan

Benim arabam 2015 model honda civiç karlı havada firene hafif dokunduğum zaman bile araç kaydığı anda abs devreye giriyor bunu ayağınızın aştındaki pedalin titremesinden de hşssedersiniz ayrıca abs vurma sesinide duyarsınız. Arkadaşlar abs araçın ön tekerlekleri ile arka tekerlekleri arasında oluşan devir farkının beyindeki yüzde cinsinden değerleri aşması sonucu elektronik beynin abs yi aktif etmesiyle çalışır . Ayrıca anti patinaj sistemi olan asr de bu mantıkla çalışır .

SM-N9000Q cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Etacli

0
Olay anındaki panik havasından hissetmemiş olabilirim abs de sorun olsa gösterge panelinde ışık yanardı herald e değil mi

speed

0
Evet yanan ayrıca bir ayara tırafiye kapalı yayalaron olmadı biruerde fireni test etmeni tavsiye ederi abs biraz dikkatla hemen hissedilen tepkiler verir yine hissetmez iseniz bence serviste kontrol ve test ettire bilirsiniz . Ani firenlemelerde araç kontrolünü kaybetmemenizi sağlayan çnemli bir sistemdir .

SM-N9000Q cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri