Accord rölanti düşüklüğü

Aracınız
Civic aracım yok
Merhabalar, 2009 model Accord 2.0 excutive aracımdan çok memnunum ama çözümünü bulmaya çalıştığım tek sorunum hakkında katkı sağlayabilirseniz sevinirim. Aracımın farlar, klima vs gibi donanımlar kapalı iken rölantisi 650-700rpm civarında oluyor bu da araçta ışıklarda beklerken çok rahatsız edici boyutta olmasa da hissedilir bir vibrasyona sebep oluyor. Farlar açık gezersem veya klima açık olursa sorun olmuyor çünkü araç ek yük getiren donanım için rölantisini yükseltiyor. Şu ana kadar subap ayarı, gaz kelebeği temizliği, rölanti öğrenme-adaptasyon işlemlerini yaptım ve sorunum biraz düzelse de istediğim seviyeye gelmedi. Sağ ön motor kulağını yenilemeyi düşünüyorum faydası olacaktır ama asıl çözümün rölantinin bir miktar (100-150rpm) kadar daha yükseltilebilmesi olacağını düşünüyorum. Servislerde bilgisayar bağlanarak rölanti değerini yükseltmek mümkün mü veya benzer çözüm önerisi olan var mı acaba? Genel olarak araca bakan ustalar bu titreşimin normal olduğu kanısında ama ben ikna olamadım. Teşekkür ediyorum.

Aracınız
Civic aracım yok
İlaveten, bujiler servis ürünü olarak değişti, araçta Prins Lpg mevcut, benzin veya LPG’de durum aynı.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
> Tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız memnun oluruz.
> Geçmiş olsun hocam. Önce bu rolanti seviyesi Civic için normal. Fakat Accord için nasıl araştırmak lazım. Aynı model Honda özel servislerine gelen araçlara bakmak lazım. Honda ustalarında tecrübesi önemlidir.
> Vibrasyonu önleyecek bir çok işlem yapılmış. Şuan motor kulakları göz atılsa güzel olur. Motor kulağı veya takozu genelde 3 adet olur. Honda ustaları dışardan değişim zamanı gelip gelmediğini contasından ve konumundan anlıyorlar. Birde kaput açık iken rolantide sallanma var mı? Bide devir yükseltmelerinde motor sağa sola fazla oynuyor mu diye kontrol edilebilir. Bunlar ömrün dolduğuna alamettir. Parça değişecek ise orjinal harici taktırmayın.
> 2.0 mororlar 1.6'ya göre daha ağırdır. Bundan dolayıda ufak farkları daha çok hissettirebilir.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Birde ustam şu testi yapıyor. Araç sürücüsü direksiyona geçiyor. Motor çalışır vaziyette iken şüphenilen yerden motor hafif kaldırıp destek oluyor. İçerden ses değişikliği varmı diye soruyor. Ona göre %100 teşhis çıkıyor. Bu yaklaşım tarzı benim çok hoşuma gitmişti.

Faaliyet Ayn-ı Lezzettir...

Aracınız
Civic aracım yok
Değerli bilgiler için teşekkür ederim. Yurtdışı forumlarda okuduğum kadarıyla 4 silindir ve 2.0 litre ve üzeri araçların rölantide bir miktar daha titreşimli çalışma eğiliminde olduğuna dair yorumlar okudum. Sanırım motor kulağı değişimi büyük ölçüde fayda sağlayacak, ağırlıktan contaların yıllar içinde ezilmiş olma ihtimali yüksek. Önerileriniz için teşekkürler, İlk fırsatta deneme yapacağım.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Merhabalar, 2009 model Accord 2.0 excutive aracımdan çok memnunum ama çözümünü bulmaya çalıştığım tek sorunum hakkında katkı sağlayabilirseniz sevinirim. Aracımın farlar, klima vs gibi donanımlar kapalı iken rölantisi 650-700rpm civarında oluyor bu da araçta ışıklarda beklerken çok rahatsız edici boyutta olmasa da hissedilir bir vibrasyona sebep oluyor. Farlar açık gezersem veya klima açık olursa sorun olmuyor çünkü araç ek yük getiren donanım için rölantisini yükseltiyor. Şu ana kadar subap ayarı, gaz kelebeği temizliği, rölanti öğrenme-adaptasyon işlemlerini yaptım ve sorunum biraz düzelse de istediğim seviyeye gelmedi. Sağ ön motor kulağını yenilemeyi düşünüyorum faydası olacaktır ama asıl çözümün rölantinin bir miktar (100-150rpm) kadar daha yükseltilebilmesi olacağını düşünüyorum. Servislerde bilgisayar bağlanarak rölanti değerini yükseltmek mümkün mü veya benzer çözüm önerisi olan var mı acaba? Genel olarak araca bakan ustalar bu titreşimin normal olduğu kanısında ama ben ikna olamadım. Teşekkür ediyorum.
Serviste rolantiye müdahale etmek maalesef mümkün değil.
Motor kulağı hiç değişmediyse değişimi faydalı olacaktır, 11 yıllık motor kulağının titreşimi azaltma özelliği muhtemelen oldukça azalmıştır.

Geri