Aracınız
Civic FC5 2017
@hakankara kötü diyemem hocam, yiğit mutlu inci hepside kötü olmayan aküler bundan birkaç yıl önce bu akü firmaları yurt dışından 1/3 daha uygun fiyatlardaydı şuan yurt dışı ile aynı yada daha pahalılar.
benim isyanım fiyatlarına ve fd6 anahtarsız çalışma, aydınlatma ile eve uğurlama, multimedya sistemi, vb hiçbiri yokken kullandığın akü kapasitesini 10 yıl geçmiş hala aynısını kullanıyorsun hondanın yaptığı da pek mantıklı değil. Bu tarz bir arabanın akü kapasitesi 60 ah olmalı 47ah değil.
@Honda_Civic_ araştırdığımda bulduklarım
Varta 45 ah b32 330cca
Bosch 45 ah 330cca
İnci 60ah b24 410-430 cca
Yiğit akü 60ah 430 cca
Mutlu akü 55ah 480 cca
Hugel akü 45 ah 400 cca
Yuasa akü 45 ah 400 cca

Bulduklarımda en yüksek akü kapasitesi 60 ah olmasına rağmen, marş kapasitesi 480 ile mutlu gözüküyor maleaef mutlu inci yada yiğit almak zorunda bırakıldık.
Arabanın üzerindeki akü 47ah 410cca marş kapasitesini bundan daha düşük almamak daha yerinde karar yoksa kışın daha zor marş alır araba.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
O zaman inci 60 Lık iyi gibi

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Evet bende aküyü değiştirirken inci ile mutlu arasında kalmıştım marş basma gücünün daha iyi olmasınında etkisiyle mutluyu seçmiştim.

Aracınız
Civic FB7 2015
Değerli forumdaşlar, geçen sene almış olduğum 55Ah Mutlu akü bir süredir sinyal vermeye başlamıştı ve iki hafta önce takviye gerektirince bayi ile görüştüm. Tam 1 yıl geçmiş alalı, akü garantiden değişti. Daha önce garanti konusunda mutlu aküde sorun yaşayanların şikayetlerini okumuştum ancak bayii anında değişti aküyü. Sanırım sorun yaşatanlar bayilerin kendisi oluyor daha çok. Mutlu aküden son zamanlarda çokça şikayet duyduğumu söyledim bayiye, 1 yılda sattığı 500 civarı aküden benimkiyle birlikte geri dönen 2-3 akü olduğunu söyledi, yalan söylediğini sanmıyorum. Satışı çok olan bir marka olduğunu için şikayet sayısı da çok görünüyor olabilir. Her markada her üründe bir miktar sorunlu ürün üretimi gerçekleşebilir, ya da depolama veya kullanım koşullarına bağlı sorunlar yaşanabilir, önemli olan arıza oranının ne kadar olduğu ve firmanın yaklaşımı. Zaten akü çok ileri teknoloji ürünü birşey değil, markalar arasında büyük farklar olduğunu sanmıyorum, ne olduğu belirsiz birşey olmadıktan sonra çok sorun çıkarmayacaktır. Önemli olan yeterli güçte ve uygun boyutlarda bir akü tercih edip taktırmak.

Bu arada akü zayıf olduğunda marş basma anında sileceklerin çalışması önemli bir ipucu olabilir. Bir de marş motoru yeterli güç alamadığı için son anda bir sürtme sesi yapıyor, marş motorunda ses problemi yaşayanların önce akü marş gücünü ölçtürmelerini tavsiye ederim. Akü zayıflayınca bir iki sefer ses oldu, sağlam akü ile hiçbir sorun yok.

ywzckr

0
O zaman inci 60 Lık iyi gibi

Mutlu inci yiğit Hepsi de bizim araçtakilerden daha iyi marş basma açısından ama 480 lik olan kış aylarında daha iyi marş basacaktır, birde akü kapasitesi arttıkça şarj dinamosunun çalışma süresi uzar çok da kapasiteyi artırmak 60 ah ın üzeri çıksada almamak gerekir diye düşünüyorum. Arkadaşım 7 yıl boyunca akü değiştirmiyorda ben niye 2.5 yılda aküyü bitirebiliyorum 5-10 dk arası dörtlü yandı sadece bununla bitmemesi lazım.

Akünüz 2 yıldan önce bittiği için hocam ne güzel garantiden değişmişsiniz ama akünün 1 yılda ölmesi de garip.
Eğer akünüz rafta 6 ay ve fazlasında beklediyse o akünün ömrü büyük ihtimal 2 yıl olacak.
Eğer günlük 5 km gibi kısa mesafe yapıyorsanız o akünün ömrü de 2-3 yıl olacak.
Kısacası takılacak akünün amperi araçtakinden biraz fazla olabilir marş basma gücü biraz daha fazla olabilir az olmasın varta mesela bizim araçta yetersiz kalır kışın. En önemlisi akünün
Üretim tarihi son 1-2 ay olmasına dikkat edin bence. Ben arabanın üzerinde akü tamamen bitince almaya karar verdim pandemi var çok uzaklaşamam evden zaten.

Aracınız
Civic FC5 2017
Mutlu inci yiğit Hepsi de bizim araçtakilerden daha iyi marş basma açısından ama 480 lik olan kış aylarında daha iyi marş basacaktır, birde akü kapasitesi arttıkça şarj dinamosunun çalışma süresi uzar çok da kapasiteyi artırmak 60 ah ın üzeri çıksada almamak gerekir diye düşünüyorum. Arkadaşım 7 yıl boyunca akü değiştirmiyorda ben niye 2.5 yılda aküyü bitirebiliyorum 5-10 dk arası dörtlü yandı sadece bununla bitmemesi lazım.

Akünüz 2 yıldan önce bittiği için hocam ne güzel garantiden değişmişsiniz ama akünün 1 yılda ölmesi de garip.
Eğer akünüz rafta 6 ay ve fazlasında beklediyse o akünün ömrü büyük ihtimal 2 yıl olacak.
Eğer günlük 5 km gibi kısa mesafe yapıyorsanız o akünün ömrü de 2-3 yıl olacak.
Kısacası takılacak akünün amperi araçtakinden biraz fazla olabilir marş basma gücü biraz daha fazla olabilir az olmasın varta mesela bizim araçta yetersiz kalır kışın. En önemlisi akünün
Üretim tarihi son 1-2 ay olmasına dikkat edin bence. Ben arabanın üzerinde akü tamamen bitince almaya karar verdim pandemi var çok uzaklaşamam evden zaten.

Farları otomatik de kullanma stop sonrası manuel kapat

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Açıkçası 3-5 yıl önceki akü üretim kalitesinin şu anda mevcut olmadığını düşünüyorum, FB7nin üstündeki Mutlu 47ah’lık orjinal aküyü 5.yılında sadece marş uzaması başladı diye değiştirmiştim ama aldığım Mutlu 55ah’lık yeni akü 2 yılı biraz geçtikten sonra en ufak marş uzaması yapmadan çalışmaz hale geldi. Bakalım şu anda kullandığım Bosch ne kadar dayanacak :unsure:

Aracınız
Civic FC5 2017
Açıkçası 3-5 yıl önceki akü üretim kalitesinin şu anda mevcut olmadığını düşünüyorum, FB7nin üstündeki Mutlu 47ah’lık orjinal aküyü 5.yılında sadece marş uzaması başladı diye değiştirmiştim ama aldığım Mutlu 55ah’lık yeni akü 2 yılı biraz geçtikten sonra en ufak marş uzaması yapmadan çalışmaz hale geldi. Bakalım şu anda kullandığım Bosch ne kadar dayanacak :unsure:
Bosch FC 5 e uyum saglar mı acaba

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Aracınız
Orijinal akü tepe lamba açık kalmadığı sürece yolda bırakmıyordu fakat akşam kapıları kilitlemeyi unutmuşum açık lamba olmamasına rağmen akü sıfırlanmış yeter artık deyip 55 lik incir taktırdım 350 tl.

Geri