Araç kullanımında bilmeden yapılan hata.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Özetle yüksek devirlerde gaza yüklendikten sonra motoru kompresyonda yani motor freninde bırakmayın, vites yükseltin diyor. Ama bu durum bence Honda özelinde çok geçerli değil gibi, Honda motoru zaten yüksek devir çevirmeyi sevmesi ile bilinir. Honda motorlarında bu tarz kullanımda subap ayarı hızlıca bozulabilir, direk subapların yapısını etkileyeceğini düşünmüyorum.

Rutin kullanımımda özellikle dik yokuşlardan inerken vites küçülterek motor frenini kullanırım, frenlere yüklenmek yerine vites küçültmenin pek bir sorun olacağını sanmıyorum. Ama uzun süreli motor frenine japon motorları haricindekiler pek uygun olmayadabilir :unsure:

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Özetle yüksek devirlerde gaza yüklendikten sonra motoru kompresyonda yani motor freninde bırakmayın, vites yükseltin diyor. Ama bu durum bence Honda özelinde çok geçerli değil gibi, Honda motoru zaten yüksek devir çevirmeyi sevmesi ile bilinir. Honda motorlarında bu tarz kullanımda subap ayarı hızlıca bozulabilir, direk subapların yapısını etkileyeceğini düşünmüyorum.

Rutin kullanımımda özellikle dik yokuşlardan inerken vites küçülterek motor frenini kullanırım, frenlere yüklenmek yerine vites küçültmenin pek bir sorun olacağını sanmıyorum. Ama uzun süreli motor frenine japon motorları haricindekiler pek uygun olmayadabilir :unsure:
Burada şunu ilave etmek gerekiyor. Vites düşürürken motor boşta kalıyor devir düşüyor. Birde düşük vites daha yüksek devir istiyor. Bunu toplayasıya baya bir yük geliyor. 4.000 devir ve üstünden bahsediyorum. Fakat ben şöyle bir çözüm buldum. Vites düşürürken gaza basıp vitesin o hızda olması gereken deviri yakalar isen zorlanma çok çok az oluyor. Tak diye geçiyor böylelikle hemen devrini buluyor kerata. Biz bunu düz yoldada yaparız. Halk tabirinde nitro denir. Honda'yı kullanmasını bilenlere gelsin.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2017
Otobüs kamyon kullanmıoz ki o kadar motor frenı kullanalım kompresör yaptıralım, sık sık kullanmaya gerek duyulmuyor ki sıkıntı olmaz devam

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri