Civic FC5 Bakım sonrası yakıt tüketimi artışı.

Aracınız
Civic FC5 2018
Hayırlı bayramlar arkadaşlar..

Fc5 30 bin bakim sonrasi lpg 300 350 km den 265 e düştü. Bakımdan sonra PO dan fulledim 265 km de bitti. Ardindan shellden aldim oda su an 240 civarı km ve tek dis kaldi. 2 saat kadar arac rolantide klima acik kaldi bunun ne kadar etkisi olur acaba?

GM1913 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Ortalama hız ve ortalama yakıt tüketim değerlerine ait resimler varsa geçmişe dair ona göre bir değerlendirme yapıp net sonuca rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yoksa da bir istatistik tutup, forumda paylaşılan tüketim değerleri ile karşılaştırma yapabilirsiniz.

Aracınız
Civic FC5 2018
Ortalama hız ve ortalama yakıt tüketim değerlerine ait resimler varsa geçmişe dair ona göre bir değerlendirme yapıp net sonuca rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yoksa da bir istatistik tutup, forumda paylaşılan tüketim değerleri ile karşılaştırma yapabilirsiniz.
Hocam şöyle soylim size yakıt icin cok cabam yok her zaman ayni şekilde kullanırım. Ekon sürekli kapalı ve ara ara ani hızlanıyorum. Ama sürekli bu sekilde kullandigim icin mutlaka 290 300 cok rahat görüyordu. Yaz aylarinda 310 330 hatta 350 km bile gördüm. Servisten çıktığında ilk yakıt aliminda bir kac kere dip gaz kullandim ama yine en kötü 290 300 gormesi lazimdi. Son yakıt aldığımda da klimayı çok kullandim. Degerleri yarin paylasirim. 265 km cok düşük geldi o yüzden paylaşayım dedim.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Ben de size şöyle anlatayım; bakımdan sonra hava filtresi yenilenince daha iyi bir hava akışı olacağından ötürü yakıt - hava karışım oranı daha dengeli olur ve yakıt düşer, performansta bir artış gözlemlenir genelde. Eskiyen yağın viskozitesi de kalınlaştığından, yenilenen yağ yine yakıta pozitif etkir. Siz istatistiksel bir veri sunmazsanız net bir şey söyleyemez kimse. Bu sebeple somut veriler üzerinden geçmişe dair veriniz varsa karşılaştırırsınız yoksa da istatistik tutarak forumdan karşılaştırma yaparsınız ki sizinle aynı aracı kullananlar benzer hız ortalamalarında ne yakıyorlar görürsünüz. Bu kadar net.

Aracınız
Civic FC5 2018
Ben de size şöyle anlatayım; bakımdan sonra hava filtresi yenilenince daha iyi bir hava akışı olacağından ötürü yakıt - hava karışım oranı daha dengeli olur ve yakıt düşer, performansta bir artış gözlemlenir genelde. Eskiyen yağın viskozitesi de kalınlaştığından, yenilenen yağ yine yakıta pozitif etkir. Siz istatistiksel bir veri sunmazsanız net bir şey söyleyemez kimse. Bu sebeple somut veriler üzerinden geçmişe dair veriniz varsa karşılaştırırsınız yoksa da istatistik tutarak forumdan karşılaştırma yaparsınız ki sizinle aynı aracı kullananlar benzer hız ortalamalarında ne yakıyorlar görürsünüz. Bu kadar net.
Hocam o değerlere nereden ulaşıyoruz. Benim aracta orjinal multimedya yok sonradan takılan android multimedya var.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Hocam bende fb7 kasa var ve bu veriler çok basit bir şekilde iMid ekranda gösteriliyor, fc5'leri kurcalamadım o konuda bilen arkadaşlar yardımcı olurlar umarım ya da google'dan araştırarak bir sonuca ulaşabilirsiniz

.yakıt son.png

Aracınız
Civic FC5 2017
Hayırlı bayramlar arkadaşlar..

Fc5 30 bin bakim sonrasi lpg 300 350 km den 265 e düştü. Bakımdan sonra PO dan fulledim 265 km de bitti. Ardindan shellden aldim oda su an 240 civarı km ve tek dis kaldi. 2 saat kadar arac rolantide klima acik kaldi bunun ne kadar etkisi olur acaba?

merhaba.aynı bu sorunu bende yaşadım.yaptığım araştırmalarda ve danıştığım tüm kişi ve mecralarda bunun böyle olamayacağı yani fazla yakmaz aksine az yakar gibi cevaplar aldım.servise başvurdum 100 km uzun yol testi yapıldı normal değerler çıktı.tabiki onların kullanımı ile benim kullanımım çok farklı olduğundan ben gene rahatlayamadım .çünki sizin gibi bariz bir şekilde arada farklılık vardı.kullanım şartları şürüş ve güzergah vs. herşey aynı iken bir türlü tutturamadım bakım sonrasında.yakıt istasyon, marka vs değişik şekilde denedim gene aynısı.

fakat birkaç depo sonrasında düzeldi.yanılmıyorsam ben bi 5 depo bitirmiştim.20000 bakımında oldu bu olay.ve şuan 30000 bakımını yaptırdım ikinci depom gene aynı
sorunla karşı karşıyayım.
herkeze bu durum ilginç yada gerçekten kabbulllenilmicek bir durum gibi gelebilir.ama beni bağlamıyor.sonuçta bu aracı kullanan ben, nasıl kullandığımı bilen ben , ve böyle gerçek bir durumu yaşadım yaşıyorum.geri kalan teknik yada bilimsel fikirler beni bağlamaz.sizede tavsiyem fazla kafaya takmadan kullanmaya devam etmeniz bir süre sonra düzelecektir.

Aracınız
Civic FC5 2018
merhaba.aynı bu sorunu bende yaşadım.yaptığım araştırmalarda ve danıştığım tüm kişi ve mecralarda bunun böyle olamayacağı yani fazla yakmaz aksine az yakar gibi cevaplar aldım.servise başvurdum 100 km uzun yol testi yapıldı normal değerler çıktı.tabiki onların kullanımı ile benim kullanımım çok farklı olduğundan ben gene rahatlayamadım .çünki sizin gibi bariz bir şekilde arada farklılık vardı.kullanım şartları şürüş ve güzergah vs. herşey aynı iken bir türlü tutturamadım bakım sonrasında.yakıt istasyon, marka vs değişik şekilde denedim gene aynısı.

fakat birkaç depo sonrasında düzeldi.yanılmıyorsam ben bi 5 depo bitirmiştim.20000 bakımında oldu bu olay.ve şuan 30000 bakımını yaptırdım ikinci depom gene aynı
sorunla karşı karşıyayım.
herkeze bu durum ilginç yada gerçekten kabbulllenilmicek bir durum gibi gelebilir.ama beni bağlamıyor.sonuçta bu aracı kullanan ben, nasıl kullandığımı bilen ben , ve böyle gerçek bir durumu yaşadım yaşıyorum.geri kalan teknik yada bilimsel fikirler beni bağlamaz.sizede tavsiyem fazla kafaya takmadan kullanmaya devam etmeniz bir süre sonra düzelecektir.
Dediğiniz gibi zaten verileri söylüyorum ben. Çünkü araci aynı sartlar altinda ben kullanıyorum. Ilk dolum da zaten 265 te son dis biter bitmez benzine geçti. Normalde o dis bittikten sonra da 10 15 km sonra lpg den benzine geçerdi. İkinci dolumda fark olarak rolantide 2 saat klima çalıştı diger hersey güzergah dahi aynı. Hadi 15 20 km oyansin da 40 50 km oynayinca acaba bakımda biseyler ters mi gitti diye düşündüm..

Alttaki tabloda 292 km olan 265 te lpg bitti gerisi benzin ile 292 km oldu.
230 km olanda full depo değildi
315 km normal full depo bakim oncesi

Yani bakim sonrasi 265 km + 27 km benzin ile kullanım
En üstteki 264.7 de su an shellden fulledigim ve tamamen biten lpg

Özetle lpg göstergesindeki disler cok çabuk düşüyor. Son disten sonra 10 km kadar gitmesi gerekirken tamamen bitiyor.

Ayrica ortalama yakıt tüketimi benzin hesabi yapıyor lpg degil. 38 lt falan ilk kalkıştaki benzin sarfiyatı
9874146c107a539a5c11e0be60f8e2b4.jpg
c13d2959eefd2090850d2691d9b46d98.jpg

Aracınız
Civic FC5 2018
İstatistikleri sundum yorumunuzu bekliyorum..

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Yanlış yorumluyor olabilirim tabloları ancak tüketim verileri ilkinde 2 saat klima açık ve araç boşta olduğundan dolayı 48lt/100km ortalama çıkmış ve bir depo ile 238km gidilmiş... yanlış değil değil mi ?

2. tabloyu bana anlatmanız lazım hocam hep farklı ortalamalar ve kilometreler yazmakta. 38.8L/100km ortalama ile 315km mi gidildi ? Ya da 8.4l/100 ile 230 ?

Size açıklayarak yazayım: Benim beklentim şuydu; Atıyorum, "hocam 1 depo 30lt ile ben 300km yol yapıyordum ortalama hızım da 40km/s idi, şimdi ise 30lt ile 250km yapıyorum ortalama hızım ise 30km/s neden bu böyle " ? Ben de derim ki aracınızla trafiğe takılmışsınızdır ya da aracı stop ettirmeyip birini beklemişsinizdir dışarı sıcaktır çıkmak istemeyip, kilometre yapmayıp yakıt yakmışsnzdır ortalama hızınız düşük çıkmıştır vs...

Yakıt tüketimi konusunda bazı şeyleri atlıyorsunuzdur. Klimanın etkisini, duruş zamanlarınızı vs.

Geri