Bayiden aldığımız güncel fiyatlar

Aracınız
Civic FC5 2020
Ah hocam

hocam bayinin kaça aldığını nerden bileceksin faturada yazan istenen fiyat şu anda burda en zararlı honda ve marka algısı tüm markalar zam yaptı bizim araçlar ötv dilimi altı kaldı dolar oldu 7.66 hala zam yok ilginç
Hocam burda en kârda olan honda bayileri açıkça söyleyeyim. Herhangi bir bayinin sattığı araçtan ettiği standart kârın üstüne %20 ilave kar ettiğini sanmıyorum. Burda en az alan bayi 20 bin lira koyuyor üstüne ve o parayı elden alıyor resmi olarak böyle bir geliri yok yani.

Aracınız
Civic FC5 2018
Hayirrrr.Alamam o zaman.Soyduk soyduk kuyruguna geldik.Sakin ha.

LG-H815 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Ah hocam

hocam bayinin kaça aldığını nerden bileceksin faturada yazan istenen fiyat şu anda burda en zararlı honda ve marka algısı tüm markalar zam yaptı bizim araçlar ötv dilimi altı kaldı dolar oldu 7.66 hala zam yok ilginç
Bayinin aracı kaça aldığının bir önemi yok burada.Önemli olan size kaça sattığı ve ne kadar fatura kestiği.He eğer ötv matrahını nereden bileceksiniz demek istediyseniz, faturada aracın ötv ve kdv hariç fiyatı ayrıca ötv ve kdv ayrı ayrı gösterilir. Bu arada ben ekim ayında en geç kasımda araçların %80 ötv dilimine girerek liste fiyatlarında da ciddi artış olacağını düşünüyorum. Özellikle eco excutive için.

Aracınız
Civic FC5 2019
Bayinin aracı kaça aldığının bir önemi yok burada.Önemli olan size kaça sattığı ve ne kadar fatura kestiği.He eğer ötv matrahını nereden bileceksiniz demek istediyseniz, faturada aracın ötv ve kdv hariç fiyatı ayrıca ötv ve kdv ayrı ayrı gösterilir. Bu arada ben ekim ayında en geç kasımda araçların %80 ötv dilimine girerek liste fiyatlarında da ciddi artış olacağını düşünüyorum. Özellikle eco excutive için.
Aynen bende öğle diyorum hatta geciktiler . Durum ne kadar legal gözüksede ortada ötv dilimine katılmayan ve pek etik gözükmeyen bir fiyat listesi var demek istediğim buydu

Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar forumda yeniyim konuya cevap yazmak için girdim. 3 gün önce almış biri olarak yorum yapıyorum. Tam olarak yukardaki gibi olay. Eco elegance aldım. 217 fatura verildi. Aksesuar faturası haftaya verilecekmiş dendi. Ve tabi ki aradaki fark elden nakit istendi. Ben bu durumu ise eski aracımı satıp bayiye yenisini almak için işlemleri başlatmaya gidince öğrendim. Araçsız kalmamak için mecbur razı oldum ama alenen suç işleniyor.
Özetle; Araç bedelini (217.000) ve aksesuarın asıl bedelini (13.000) eft ile sizden alıyorlar. Kalan bedeli (ne kadar kazık atabildilerse) nakit istiyorlar. Araç faturasını aracı verirken size verip aksesuarı ve elden aldıkları bedel karşılığı faturayı 10 gün sonra kesiyorlar.
Arkadaşlar araç fiyatı şöyle hesaplanıyor. Örneğin eco excutive için 130.000(MATRAH)*1,5(%50 ÖTV)*1,18(%18 KDV) = 230.100 TL + plaka ve tescil masrafı olarak 1600 TL gibi bir bedel istemişler anlaşilan (ki plaka ve tescil masrafı ötv matrahına dahil olmayan iki unsurdur) sonuç olarak eco excutive liste fiyatı 230.100+1.600 =231.700 (Bknz: Honda fiyat listesi) şimdi bayiler bu fiyatın üzerine size 100 TL lik bir aksesuar satsa bile araç satışında %80 ÖTV hesaplanmalıdır ki biz 30-40 bin TL gibi zorunlu aksesuar satışlarından bahsediyoruz. Simdi size diyelimki ötv kdv hariç 20 bin TL lik zorun aksesuar sattılar bu durumda araç fiyatını hesaplarsak 130.000 araç bedeli+ 20.000 aksesuar =150.000 ötv matrahı, 150.000*1.80(%80 ÖTV)*1.18(%18 KDV) = 318.600 TL + birde plaka tescil masrafları desen 320.000 TL satış fiyatı yapar. Bu hesapları daha da uzatmadan özetle bir araç satışından devletin sadece ötv kaybı 55.000 TL birde tabi KDV kaybı var.Honda bu şekilde kaç araç satıyor siz şöyle bir kafadan hesaplayın. Vergi oranları yüksek kabul. Türkiyede vergi adaleti tartışılır kabul. Ama burda yapılan çakallık. Araç alanlar açısından tamam güzel ceplerin az para çıkıyor yani alan memnun satan memnun ama olan yine işini düzgün yapan, vergisini düzgün ödeyene oluyor. Bize oluyor, ülkeye oluyor.

Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar araç fiyatı şöyle hesaplanıyor. Örneğin eco excutive için 130.000(MATRAH)*1,5(%50 ÖTV)*1,18(%18 KDV) = 230.100 TL + plaka ve tescil masrafı olarak 1600 TL gibi bir bedel istemişler anlaşilan (ki plaka ve tescil masrafı ötv matrahına dahil olmayan iki unsurdur) sonuç olarak eco excutive liste fiyatı 230.100+1.600 =231.700 (Bknz: Honda fiyat listesi) şimdi bayiler bu fiyatın üzerine size 100 TL lik bir aksesuar satsa bile araç satışında %80 ÖTV hesaplanmalıdır ki biz 30-40 bin TL gibi zorunlu aksesuar satışlarından bahsediyoruz. Simdi size diyelimki ötv kdv hariç 20 bin TL lik zorun aksesuar sattılar bu durumda araç fiyatını hesaplarsak 130.000 araç bedeli+ 20.000 aksesuar =150.000 ötv matrahı, 150.000*1.80(%80 ÖTV)*1.18(%18 KDV) = 318.600 TL + birde plaka tescil masrafları desen 320.000 TL satış fiyatı yapar. Bu hesapları daha da uzatmadan özetle bir araç satışından devletin sadece ötv kaybı 55.000 TL birde tabi KDV kaybı var.Honda bu şekilde kaç araç satıyor siz şöyle bir kafadan hesaplayın. Vergi oranları yüksek kabul. Türkiyede vergi adaleti tartışılır kabul. Ama burda yapılan çakallık. Araç alanlar açısından tamam güzel ceplerin az para çıkıyor yani alan memnun satan memnun ama olan yine işini düzgün yapan, vergisini düzgün ödeyene oluyor. Bize oluyor, ülkeye oluyor.
Bu arada alan menun satan memnun derken yanlış anlaşılmasın. Kimse o akseuarları almak istemiyor zaten zorla satıyorlar toplasan 5 lira etmeyecek aksesuara 30 bin para istiyorlar. Demek istediğim vatandaş zaten istemedigi bir maliyete katlanıyor birde ötv yi olması gerektiği gibi hesaplasalar vatandaş bu kez 300.000 TL aşan paralar ödemek zorunda kalacak o yüzden en azindan 250-260 a arabayı almak vatandaşında işine geliyor diyorum. Hatta çoğu vatandaş zaten olayın farkında bile değil bir kastı yok yani.

Aracınız
Honda Jazz
Kalan tutar tam olarak nedir ve bu tutar icin size herhangi bir fatura kestiler mi ? Bu çok önemli fatura kesmeyip parayı elden alıyorlarsa bu belgesiz satış anlamına gelir vuk.359 maddesine göre vergi kaçakçılığına sebebiyet verir. Bence bu durumu alo maliye ye şikayet edin size birşey olmaz onlar düşünsün.
Arkadaşlar forumda yeniyim konuya cevap yazmak için girdim. 3 gün önce almış biri olarak yorum yapıyorum. Tam olarak yukardaki gibi olay. Eco elegance aldım. 217 fatura verildi. Aksesuar faturası haftaya verilecekmiş dendi. Ve tabi ki aradaki fark elden nakit istendi. Ben bu durumu ise eski aracımı satıp bayiye yenisini almak için işlemleri başlatmaya gidince öğrendim. Araçsız kalmamak için mecbur razı oldum ama alenen suç işleniyor.
Özetle; Araç bedelini (217.000) ve aksesuarın asıl bedelini (13.000) eft ile sizden alıyorlar. Kalan bedeli (ne kadar kazık atabildilerse) nakit istiyorlar. Araç faturasını aracı verirken size verip aksesuarı ve elden aldıkları bedel karşılığı faturayı 10 gün sonra kesiyorlar.

SM-G955F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
Ekim ayında makyajlı kasa eco elegance'ı 162ye aldım. Bugün satsam 240 bin liradan aşağıya da satmam. 10 binlik kazası var. Kapı ve çamurluk değişti. Kazasız olan 250ye satar. Karda miyim hayır çünkü kara geçmem için sattığımda sıfır araç alınca elimde para kalması lazım oysa üzerine para vermem lazım
Aldığında araca 28 bin dolar vermissin.simdi satsan 31.500 dolar. Kazalı ve 1 yıl kullanılmış aracın 3500 dolar kazandırmış.

Aracınız
Civic FC5 2020
Kalan tutar tam olarak nedir ve bu tutar icin size herhangi bir fatura kestiler mi ? Bu çok önemli fatura kesmeyip parayı elden alıyorlarsa bu belgesiz satış anlamına gelir vuk.359 maddesine göre vergi kaçakçılığına sebebiyet verir. Bence bu durumu alo maliye ye şikayet edin size birşey olmaz onlar düşünsün.

SM-G955F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Sorun orda zaten kalan tutar tamamen hava parası, rüşvet, sıra beklemeden araç satma parası adına ne derseniz. Dediğim gibi ben o tutarı elden istediklerini ve fatura kesmeyeceklerini aracımı satıp, hamile eşimle böyle bi zamanda araçsız kalınca öğrendim bilsem aracımı satmaz böyle bir şeye göz yummazdım. Gerçi biraz baskı yapıp tepki gösterince sözde muhasebeyle görüşülüp o aradaki tutara da fatura kesileceğini aksesuar olarak keseceklerini söylediler ama 30 bin liralık, araçta olmayan ne aksesuar yazılacak faturaya merak ediyorum. Haftaya kesilecek faturam dediklerine göre, beklemekteyim.

Ayrıca parayı resmi olarak benden hiç almadılar ki şikayet etsem nasıl ispat edebilirim bilmiyorum yoksa düşündüm bunu. Ancak iş kamera kayıtlarına bakmaya giderse görünür o da zaten o sürece gelene kadar kayıtlar silinir gider...

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Kendimi bayi yerine koydum bu işin içinden nasıl çıkarım diye düşündüm çözümü şöyle buldum.
Aracı sattım faturayı kestim ruhsatı çıkarttım.
Ruhsatın çıktığı gün başka fatura kesmedim,ertesi gün araç bana tekrar gelmiş gibi aynı araca aksesuar taktım ikinci faturayı kestim. :)

Arkadaşlar ellerinde imkan varsa aracın ve aksesuarların faturasını aynı gün için kestirsin ek olarak aracı alırken aksesuarlı aldığına dair belge tutanak vs istesin.Gerekirse video çeksin.
Niye bunları yapsın diyorum bende bilmiyorumda suç işlenirken suça ortak olduğumuzu kanıtlamak için olabilir. Veya aksesuarları taktırmasın ertesi gün iade etsin.

Geri