Bayram tatili uzun yol tecrübeleri

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Fc5 e kirmizi ve koyu renkler yakisiyor. Beyaz en son yakisacak renk bana gore

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Eski orjinal Type R’lar (euro hariç) hep beyaz renkli olduğu için beyaz bana güzel geliyor diyebilirim :)

Mustafakemalpasa’dan İzmir Karaburun’a gidip geldim. Ceren Tur’a kadar kendim kullandim. Normalde suratli kullanmayi severim ama ne zaman surati artirsam arac yag uyarisi vermeye basladi o yuzden bakima kadar basmamaya calisiyorum. Ceren Tur’a kadar bazen 118 bazen 130 sabitleyici kullanarak 5,9 tuketimle ulastim. Ordan sonra esime verdim, İzmir Konak’a vardigimizda 4,8 ortalama vardi.

Donus yolunda Karaburun İzmir merkez arasini agresif kullandim, cok fazla sollama yapmak gerekti yollar virajli oldugu icin yavas gidiyor millet. O yuzden 7,6’yi buldu ortalama. İzmir cikisindan Ceren Tur’a kadar yine 118-130 sabitleyici ile 6 ortalama ile gittim. Oradaki shellde depoyu fulledim. Birazcik gaza basayim dedim radari atlattiktan sonra benim araba yine yag basinci dusuk uyarisini veriverdi. Yine tadimi kacirdi. Durmak zorunda kaldim yol kenarinda.

Honda Turkiye’ye sikayetimi yapmistim. Ciftkurtlar Maslak Servis muduru beni aradi ve bakim icin geldigimde sahsen ilgilenecegini, sorunu cozmek icin ne gerekiyorsa yapilacagini soyledi. 800km sonra girecegiz bakalim ne olacak.

Edit: Aracim 2018 Model Civic HB Sport Plus, 25 bin km.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Turbo civic performansli kullanildiginda diger turbolarda oldugu gibi yag eksiltiyor demisti servis elemani arkadas. Yani yag takviyesi gerekiyor.

Turbo civic performansli kullanildiginda diger turbolarda oldugu gibi yag eksiltiyor demisti servis elemani arkadas. Yani yag takviyesi gerekiyor.

Type 2.0 honda yağı koyulması gerekiyor, servisler çakallık yapıp bu yağı kullanmadıkları için böyle bir sorun oluşuyor

Milliyetçilik, milleti olmayanlar için faşizmdir. - Hüseyin Nihal Atsız

rider

0

Yok böyle birşey , yağ zamanını aksatmazsan ve 0-20 onaylı yağ kullanırsan sorun yaşanmıyor

rider

0
Mustafakemalpasa’dan İzmir Karaburun’a gidip geldim. Ceren Tur’a kadar kendim kullandim. Normalde suratli kullanmayi severim ama ne zaman surati artirsam arac yag uyarisi vermeye basladi o yuzden bakima kadar basmamaya calisiyorum. Ceren Tur’a kadar bazen 118 bazen 130 sabitleyici kullanarak 5,9 tuketimle ulastim. Ordan sonra esime verdim, İzmir Konak’a vardigimizda 4,8 ortalama vardi.

Donus yolunda Karaburun İzmir merkez arasini agresif kullandim, cok fazla sollama yapmak gerekti yollar virajli oldugu icin yavas gidiyor millet. O yuzden 7,6’yi buldu ortalama. İzmir cikisindan Ceren Tur’a kadar yine 118-130 sabitleyici ile 6 ortalama ile gittim. Oradaki shellde depoyu fulledim. Birazcik gaza basayim dedim radari atlattiktan sonra benim araba yine yag basinci dusuk uyarisini veriverdi. Yine tadimi kacirdi. Durmak zorunda kaldim yol kenarinda.

Honda Turkiye’ye sikayetimi yapmistim. Ciftkurtlar Maslak Servis muduru beni aradi ve bakim icin geldigimde sahsen ilgilenecegini, sorunu cozmek icin ne gerekiyorsa yapilacagini soyledi. 800km sonra girecegiz bakalim ne olacak.

Edit: Aracim 2018 Model Civic HB Sport Plus, 25 bin km.

Sizin durumunuzda öncelikle karterdeki yağ seviyesi ne yağ çubuğu ile bakmak gerekir. Çubukta seviye normal gözüküyorsa servisin , yağ sensörü , yağ pompası gibi kontrolları yapması kalıyor geriye . Yalnız bir konuya dikkatinizi çekeyim . Yağ ile ilgili iki farklı uyarı var . Bir tanesi dediğiniz yağ basınç uyarısı . Diğerinin ise ekranda gözüken ikonu daha farklı ve bu yağ seviyesindeki çalkalanmayı tespit ediyor . Bende bir kere oldu , yüksek hızda ani sert fren yapmak zorunda kaldığımda bu uyarı yanmıştı . Kitapçıkta bununla ilgili açıklama var, okuyun derim . Birde anlamadığım aracınız 25 bin km deymiş ama 800 km sonra bakıma gireceğim diyorsunuz . İngiltere yapımı araçların bakım periyotları bizim RS lerden farklı mı , biz her on binde bir giriyoruz

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar
Sizin durumunuzda öncelikle karterdeki yağ seviyesi ne yağ çubuğu ile bakmak gerekir. Çubukta seviye normal gözüküyorsa servisin , yağ sensörü , yağ pompası gibi kontrolları yapması kalıyor geriye . Yalnız bir konuya dikkatinizi çekeyim . Yağ ile ilgili iki farklı uyarı var . Bir tanesi dediğiniz yağ basınç uyarısı . Diğerinin ise ekranda gözüken ikonu daha farklı ve bu yağ seviyesindeki çalkalanmayı tespit ediyor . Bende bir kere oldu , yüksek hızda ani sert fren yapmak zorunda kaldığımda bu uyarı yanmıştı . Kitapçıkta bununla ilgili açıklama var, okuyun derim . Birde anlamadığım aracınız 25 bin km deymiş ama 800 km sonra bakıma gireceğim diyorsunuz . İngiltere yapımı araçların bakım periyotları bizim RS lerden farklı mı , biz her on binde bir giriyoruz

Yag seviyesini olcuyorum hocam. Yag seviyesinde dusus yok. İki farkli uyari isareti var yazmissiniz. Bunlari buraya atma sansiniz var mi?

Bakim periyotlarimiz ayni. Servisteki lavuklar castrol koyduklari icin ben de bunu biraz gec farkettigim icin gidip yagini degistirtmistim. O yuzden 25800 civari girecegim bakima. Tabi filtreleri vs. Periyodik bakimda degisen ufak parcalari 10 bin degil de 15 bin kullanmis olacagim.

rider

0
Yag seviyesini olcuyorum hocam. Yag seviyesinde dusus yok. İki farkli uyari isareti var yazmissiniz. Bunlari buraya atma sansiniz var mi?

Bakim periyotlarimiz ayni. Servisteki lavuklar castrol koyduklari icin ben de bunu biraz gec farkettigim icin gidip yagini degistirtmistim. O yuzden 25800 civari girecegim bakima. Tabi filtreleri vs. Periyodik bakimda degisen ufak parcalari 10 bin degil de 15 bin kullanmis olacagim.

Kitapçığın 129. sayfasında var , yanında ! işareti varsa seviye sensörü ile ilgili bir problemi gösteriyor . Dün Bodrum’dan dönüş yaptım, yeni yoldan ve yine bir saat kadar 190 km civarı hızda kullandım , daha sonra hızımı 150-160 civarına düşürmüştüm , o arada bende de aynı ikaz yandı . Yağ seviyem normal , motoru kapatıp açınca bir daha yakmadı . İki senede ikinci defa oluyor bu bende , servisler de dikkate bile almıyorlar yağ seviyesi normal ise .
Ben yola çıkmadan önce yeni yolu kullanacağım için , yağ değişimine 3500 km kalmış olmasına rağmen yağı değiştirmek istemiştim , servis hiç gerek yok demişti . Sonuçta sıcak havada , dolu bir araba ile uzun süreli yüksek devir çeviriyorsunuz , belki de en doğrusu Servisi dinlemeyip kendi düşündüğünü yapmaktır .

Aracınız
Civic FC5 2019
Bayram boyunca Ankara'dan Didime oradan tekrar Ankara'ya kadar tam 1,521 km yapmışım. Uzun yol yaptığım kadar şehir içinde ve çevresinde ki gezilecek yerleri epey gezdik. LPG işareti çıktıktan sonra genellikle tek diş kaldığında PO veya shell'den depoyu fulledim. Tamamen Eco modu açık bir şekilde çoğunlukla 120'ye hızımı sabitledim ( 120 km hızı bir defa geçtim onda da Seat Leon gaza getirdi, biraz kapıştık ) ve yolun yarısı inişli çıkışlı yarısı da düz yol olarak ilerledim.

Tam olarak 1,521 km yol yapıp 346,74 TL para ödedim. Her 100 km de sıfırlayıp kaç kuruş yaktığını hesapladığımda en fazla 24,76 kuruş gördüm, en az da 20,05 kuruşu yakaladım. Ortalama olarak da 346,74\1,521 = 22,79 kuruş ile sonuçlanmıştır.

Ekli dosyayı görüntüle 253858Ekli dosyayı görüntüle 253859

Aracınız
Civic FC5 2019
Araç rs 2019 antep maraş malatya mersin arası git gel ile ortalama 7 -6.5 rekor ise mersin tarafı 6 litre yaktira bildim ortalama hız 120 150 arası genel sakin kullanim

POCOPHONE F1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
fabrika çıkışlı lpg ile 150 KM yol yaptım. 90 km ye hız sabitledim. 5.9/100 ortalama ile arabayı stop ettim.
Bir tane de 120 km deyken resim çekmiştim onu atayım.

Xbl4qo.jpg

Geri