Bugün başıma gelen enteresan bir olay (Araç çalışır vaziyette anahtar ile araçtan uzaklaşma)

j c K

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba
Bugün ortaköyden sarıyer sahile doğru gittim. Arabada arkadaşlar da vardı. Sarıyer sahilde ispark'lar var. Onlardan Bebek'e gelmeden aracı park ettim. Tabi yoldan geçenlerin sesleri, araçtaki kalabalık, park yerini bulmuş olmanın telaşı derken ben arabayı stop etmeyi unutmuşum. Neyse arabadan çıktım anahtarı yanıma aldım nasıl olsa kendisi kilitleniyor diye alışkanlıktan dolayı arkadaşlar ile bir cafeye geçtik maç izlemeye. İspark görevlisi beni aradı ve dediki araç çalışıyor kapılar da kilitli değil. Ben tabi hızlıca aracın başına gittim. Baktım gerçekten çalışıyor ve kapılar kilitli değil.

Şimdi araç park halinde P konumunda fakat çalışır vaziyette iken, uzaktan kumandalı araç anahtarı ile araçtan uzaklaştığımızda aracı neden stop edip kilitlemiyor diye düşündüm. Yani aklıma üç beş farklı varyasyon geldi. Mesela araç ile seyir halinde iken anahtar bir şekilde elimizden kaydı diyelim camdan düştü. Anahtar araçtan uzaklaştı yolda kaldı. Araç uyarı verir sanırım. Bilmiyorum şimdi denemedim ama en azından uyarı verir. Seyir halinde olduğundan ötürü de kendini stop etmez, bunu anlarım. Ama zaten hali hazırda duran araç anahtar ile uzaklaşmıssın bence kendini stop edip kilitlemeliydi. İçinde zaten birisi olsa kapıyı içerden açabilir, en fazla korna ile alarm verir. (Eski modelde araç kilitli iken içerden kapı kolundan açılır ise korna vasıtasıyla alarm ötüyordu.)

İspark görevlisi beni arayıp haber vermese, demek ki içine binip basıp gidebilecek. Anahtarsız üstelik :) Şaka gibi ama gerçek. Bence bu konu ciddi bir güvenlik açığı. Bilmiyorum sizin düşünceleriniz nelerdir.

S

Silinen üye 20336

Guest
Geçmiş olsun. Neyse ki kötü bir sonuç oluşmadan konu kapanmış☺️

Bugüne kadar kullanmış olduğum otomobil ve arazi araçlarında araç çalıştıktan sonra anahtar aracın dışında kalsa bile araçla istediğin yere gidebildiğini tecrübe ettim. Aracı kendi isteğinle stop etmedikçe çalışmaya devam ediyordu. Anahtar arabadan dışarı çıkarıldığında ilk önce sesli ikaz verip susuyor ve ekranda bir ikaz ışığı yanıyordu.

Anahtar arabanın içinde değilken aracın kullanılabiliyor olması bence de bir açık. Tabi sizin verdiğiniz örnekteki gibi hareket halindeki araçta anahtarın camdan dışarıya düşmesi durumunda aracın stop etmesi de tehlikeli olurdu ve bu örnek için çalışmaya devam etmesi iyi:)

Örnek, arkadaşımla birlikte araçla iş yerinden eve gidiyoruz. Araç bende kalacak. Arkadaşı evine bırakıyorum ve evime geliyorum bir de bakıyorum anahtar arkadaşımda kalmış! Anahtarın olmadığını aracı stop etmeden farkedersen şanslısın. Yoksa sende çalışmayan bir araç arkadaşında arabası olmayan bir anahtar ikiniz de yayasınız :) Neyse ki biz stop etmeden fark edip anahtarı almak için dönmüştük bir kaç kez :)

Bence hem araçta hem anahtarda sesli ve görsel ikaz olmalı. Araç çalışır vaziyetteyken araçtan uzaklaşınca anahtar sesli ikazıyla durumdan haberdar etmeli. Aynı şekilde araç evvela sesli ve ardından görsel olarak ikaz edip kapıları kilitlemeli ve belli bir dakika sonra motoru durdurmalı. Ancak araçta birisi varsa istediğinde dışarı çıkabilmesi için araç içeriden kolayca açılabilmeli.

Yeni Civic’in anahtardan motoru çalıştırma ve stop etme özelliği de var aslında ama maalesef ülkemizdeki araçlarda bu özellik yok:(
Belki bu özelliği olan Civic’te bu hususla ilgili farklı tepki ve ikazlar da vardır...

Bu arada dün ben de araçtan stop etmeden indiğimi bir süre sonra farkettim:)

Aracınız
Civic FC5 2018
Arac calisir vaziyette iken anahtarla disari cikinca hayalet gosterge de anahtar yok isareti cikiyor aslinda. Bu durumda araci hareket ettirebiliyor muyuz ben denemedim. Cevabini da merak ediyorum.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Uyarı olması şart o konuda eksik kalmış böyle dezavantajı var maalesef. Mis gibi anahtarı takın kontağa zaten çıkarmadan inemiyorsunuz unutma şansınız yok :) teknoloji ilerledi mi sıkıntı artıyor.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşımın anahtarsız çalıştırma özellikli eski Corollasında bir yere gitmek için almıştım, o da arabayı çalıştırıp bana teslim etmişti ama anahtarı vermeyi unutmuştu.
Araba ilk durduğum kavşakta stop etti ve anahtar ikazı yaktı, bir daha da anahtar gelene kadar çalışmamıştı yani anahtar yoksa hareket halindeyken ilerlemeye izin veriyor ancak durduğu anda motoru kapatıyormuş.
Bunun dışında anahtarsız olarak hiçbir araçla yürümemiştim ve normalde anahtarsız girişin sistemini bu şekilde olarak biliyorum.
Civicte anahtar olmamasına rağmen aracın stop etmemesi çok tuhaf olmuş, bence bu ciddi bir güvenlik sorunu :unsure:

Son düzenleme:

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@j c K Çalışmaya devam etmesi de güvenlik nedeniyle yapılmış gibime geliyor :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Aracınız
Civic FD6 2008
Uyarı olması şart o konuda eksik kalmış böyle dezavantajı var maalesef. Mis gibi anahtarı takın kontağa zaten çıkarmadan inemiyorsunuz unutma şansınız yok :) teknoloji ilerledi mi sıkıntı artıyor.
Öyle diyorsunuz ama anahtarsiz giriş ve anahtarsiz çalıştırma büyük nimet. Hele hele eliniz dolu iken ve anahtar ccebizde veya cantanizdaysa süper bir özellik. Allah olmayanlara da nasip etsin

Redmi S2 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

j c K

0
Aracınız
Civic FC5 2018
@j c K Çalışmaya devam etmesi de güvenlik nedeniyle yapılmış gibime geliyor :)
İşte ben de farklı varyasyonlar düşünerek hareket halinde stop etmemesi gerektiğini fakat durağan halde hele ki P modunda kendini stop edip kilitlemesi gerektiğini düşünüyorum.

Mesela şöyle bir durum da var.
Bazen N modunda direk stop düğmesine basıyorum. Kendini söndürüyor. Normal kapatıyor. Bazen de yine N modunda direk stop düğmesine basınca uyarı çıkıyor P moduna alın diyor. Kendini söndürüyor ama göstergeler falan çalışır vaziyette kalıyor. Tam çözemedim bunu.

Geri