Bugün başıma gelen enteresan bir olay (Araç çalışır vaziyette anahtar ile araçtan uzaklaşma)

j c K

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba
Bugün ortaköyden sarıyer sahile doğru gittim. Arabada arkadaşlar da vardı. Sarıyer sahilde ispark'lar var. Onlardan Bebek'e gelmeden aracı park ettim. Tabi yoldan geçenlerin sesleri, araçtaki kalabalık, park yerini bulmuş olmanın telaşı derken ben arabayı stop etmeyi unutmuşum. Neyse arabadan çıktım anahtarı yanıma aldım nasıl olsa kendisi kilitleniyor diye alışkanlıktan dolayı arkadaşlar ile bir cafeye geçtik maç izlemeye. İspark görevlisi beni aradı ve dediki araç çalışıyor kapılar da kilitli değil. Ben tabi hızlıca aracın başına gittim. Baktım gerçekten çalışıyor ve kapılar kilitli değil.

Şimdi araç park halinde P konumunda fakat çalışır vaziyette iken, uzaktan kumandalı araç anahtarı ile araçtan uzaklaştığımızda aracı neden stop edip kilitlemiyor diye düşündüm. Yani aklıma üç beş farklı varyasyon geldi. Mesela araç ile seyir halinde iken anahtar bir şekilde elimizden kaydı diyelim camdan düştü. Anahtar araçtan uzaklaştı yolda kaldı. Araç uyarı verir sanırım. Bilmiyorum şimdi denemedim ama en azından uyarı verir. Seyir halinde olduğundan ötürü de kendini stop etmez, bunu anlarım. Ama zaten hali hazırda duran araç anahtar ile uzaklaşmıssın bence kendini stop edip kilitlemeliydi. İçinde zaten birisi olsa kapıyı içerden açabilir, en fazla korna ile alarm verir. (Eski modelde araç kilitli iken içerden kapı kolundan açılır ise korna vasıtasıyla alarm ötüyordu.)

İspark görevlisi beni arayıp haber vermese, demek ki içine binip basıp gidebilecek. Anahtarsız üstelik :) Şaka gibi ama gerçek. Bence bu konu ciddi bir güvenlik açığı. Bilmiyorum sizin düşünceleriniz nelerdir.

S

Silinen üye 20336

Guest
İphone'larda bazı uygulamalar ekrana geliyor. Direk ios gibi çalışıyor. Whatsap, Google Map gibi uygulamalar geliyor mesela. Youtube yok ama... Whatsap sesli okuma ve sesli yanıt ile çalışıyor. Google Map aynı telefondaki gibi. Ben sürekli telefonu bağlayıp google map kullanıyorum.
Evet bu bahsettiğiniz uygulamaları kullandım ara sıra.
Aslında benim sorduğum şey app storede “Honda Connect” isminde bir uygulama var onun işlevleri. Bir kez üye olmaya çalıştım ancak yazdığım mobil phone numarasını kabul etmediğinden Türkiye’de desteklenmiyor galiba sonucuna ulaştım. Emin olmadığım için de bir bilen varsa hepimizi bilgilendirir umuduyla konudan bahsetmek istedim. Mesela;
BMW 320ied de var bu tür bir telefon uygulaması. Onunla aracının yerini harita üzerinden takip edebiliyorsun. Hatta farları yakıp söndürmek v.b. işlevler de mümkün.

j c K

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Evet bu bahsettiğiniz uygulamaları kullandım ara sıra.
Aslında benim sorduğum şey app storede “Honda Connect” isminde bir uygulama var onun işlevleri. Bir kez üye olmaya çalıştım ancak yazdığım mobil phone numarasını kabul etmediğinden Türkiye’de desteklenmiyor galiba sonucuna ulaştım. Emin olmadığım için de bir bilen varsa hepimizi bilgilendirir umuduyla konudan bahsetmek istedim. Mesela;
BMW 320ied de var bu tür bir telefon uygulaması. Onunla aracının yerini harita üzerinden takip edebiliyorsun. Hatta farları yakıp söndürmek v.b. işlevler de mümkün.
Onu bilmiyorum hocam ben de bi indirim bakarım. Yarın deneyeyim merak ettim.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Sizin gözlemlediğiniz Corolla’ydı sanırım.
Toyota RAV4’te anahtar aracın içinde yokken yakıt bitene kadar denemedim ama işlerimizi halledip gelene kadar çalışmaya devam ediyordu. Hareket halinde olmasak da çalışıyordu.
Anahtardan araç çalıştırma, konforu çok yüksekten bir özellik keşke olsa bizim Civic’lerimizde. Yıllar önce Mercedes E uzaktan çalıştırılabiliyordu...

Uzaktan kumanda konusu olunca aklıma geldi; Honda Connect isimli akıllı telefon uygulaması ile neler yapılıyor biliyor musunuz m2hamid hocam?
Evet hocam Corollaydı (y)
Honda Connect bildiğim kadarı ile Türkiye'de aktif değil, aracınızla ilgili bilgileri alamıyoruz, sistem kabul etmiyor diye hatırlıyorum ama applikasyonunu yükleyip hiç denemedim açıkçası :unsure:

Evet hocam Corollaydı (y)
Honda Connect bildiğim kadarı ile Türkiye'de aktif değil, aracınızla ilgili bilgileri alamıyoruz, sistem kabul etmiyor diye hatırlıyorum ama applikasyonunu yükleyip hiç denemedim açıkçası :unsure:

Hindistan yapimi bir yazilim sadece hindistanda gecerli diye biliyorum..

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri