CIVIC FB7 100.000 BAKIMLARIMIZI BURADA PAYLAŞALIM

Merhaba,

2012 fb7 honda civic 100 bin bakımını 2 gün once kocarslan bostancida yaptirdim, gerekli kontrolleri yapip

Buji değişimi
Subap ayarı
Sanzuman yagi değişimi
Rutin yag ve filitre bakimi yapıldı
Lpg bakımı yapmamis(söylememişim sebebi bu)
Toplam ödenen 1500 tl

Iyi gunler.

SM-A505F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2013
Merhaba arkadaşlar. Civic 2013 otomatik araç sahibiyim. Aracımı 99 bin km de satın aldım şuan 100 bine yaklaştı ilk defa otomatik ve civic kullandığım için 100 bin bakımında neler değişir yetkili servise mi yoksa özel servise mi götürmek gerekir? aracın yağ bakımı ben almadan bir kaç hafta önce yapılmış. Yardımcı olursanız sevinirim.

LooSii

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2015
Ben 100bin km bakımında aşağıdakileri yaptırdım.

Motor yağı 0w-20
Yağ filtresi
Hava filtresi
Polen filtresi
Buji takımı (iridyum)
Şanzıman yağı
Sibop ayarı
V kayışı
Sibop kapak contası
Far ayarı
LPG bakımı

Aracınız
Civic FB7 2013
Aracınız hayırlı olsun.
Foruma hoşgeldiniz, tanışma bölümüne birkaç kelime yazabilirseniz çok hoş olur.

Birkaç hafta önce kaç numara yağ konulmuş, yağ filtresi orjinalmi bilmiyoruz, şanzıman yağı ve bujiler değişmiş mi bilmiyoruz ben olsam;maddi durumunuz müsaitse yetkili serviste,

Yağ
Yağ filtresi
Hava filtresi
Buji
V kayışı
Şanzıman yağı
Gerekiyorsa balata

değişimi yaptırırım. Eskiyen ekstra parça varsa serviste söylerler ona göre hareket edersiniz.
100 bin bakım mis gibi olur ondan sonra sadece 10 binde bir yağ ve filtre bakımı yaptırırsınız.

2. Seçenek güvendiğiniz bir ustaya genel kontrol yaptırıp yola devam etmek ustaya özellikle söyleyecekleriniz:
Şanzıman yağının durumu siyah mı kırmızı mı
V kayışında çatlak var mı,
Motor yağının rengi sarı mı siyah mı
Bujiler ne durumda,
Balatalar ne durumda
Antifiriz var mı
Alt tarafta kaçak vs var mı
Fren hidroliği eksik mi tam mı ?

Subap ayarı gerekiyor mu

Ad Soyad
Oğuzhan Demirtaş
Aracınız
Civic FC5 2021
Merhaba arkadaşlar
90 bin bakımından sonra sıra daha ağır görünen 100 bin bakımlarına geldim.
Ustam epey bir parça çıkardı. Sizler aracılığıyla bir bilgi de almak isterim.
Özellikle @m2hamid sizlerinde yorumunu bekliyorum.
Listeye gelirsem 100 bin bakımı için;
Buji (Nkg söyleniyor)
Hava-polen-yağ ve filtre (standart değişim)
ATF yağ ve filtresi
Ön fren balatası (bir önceki bakımda arkaları değişmiştim)
V kayışı
Benzin filtresi
Üst kapak Contası

şimdilik liste bu kadar.
Sayın @m2hamid in önceki yazılarını okuduğum kadarıyla benzin filtresine 100 bin km olmadıysa gerek yok demişti.
Ben sürekli LPG de biniyorum o yüzden onu bırakayım istedim.
Diğer parçalar, parça fiyatları ve markalar hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
@Thief subap ayarı ve buji değişimini ben yetkili serviste yaptırmanızı öneririm. Bujileri 120binde değişimi yapıyor normalde servis. V kayışı da benzer. Bunlarda sıkıntı yoksa devam edilir.

Filtre olarak mann marka almanızı öneririm Filtremarketim gibi güvenilir yerlerden. Yakıt filtresini değişmeyin. Yağı da yetkili distribütör veya yagcarsisi gibi güvenilir satıcılardan alırsanız kafanız rahat bir şekilde aracı kullanırsınız.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Merhaba arkadaşlar
90 bin bakımından sonra sıra daha ağır görünen 100 bin bakımlarına geldim.
Ustam epey bir parça çıkardı. Sizler aracılığıyla bir bilgi de almak isterim.
Özellikle @m2hamid sizlerinde yorumunu bekliyorum.
Listeye gelirsem 100 bin bakımı için;
Buji (Nkg söyleniyor)
Hava-polen-yağ ve filtre (standart değişim)
ATF yağ ve filtresi
Ön fren balatası (bir önceki bakımda arkaları değişmiştim)
V kayışı
Benzin filtresi
Üst kapak Contası

şimdilik liste bu kadar.
Sayın @m2hamid in önceki yazılarını okuduğum kadarıyla benzin filtresine 100 bin km olmadıysa gerek yok demişti.
Ben sürekli LPG de biniyorum o yüzden onu bırakayım istedim.
Diğer parçalar, parça fiyatları ve markalar hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
100bin bakım daha ağır gibi görünüyor demişsiniz ama FB7de 250binden önce gerçek bir ağır bakım yok :)
100bin bakımı da rutin bir bakımdan fazlasını pek istemez, sadece buji ve şanzıman yağı değişim vakti gelmişse filtresi ile birlikte değişimi faydalı olacaktır.
Listenize göre hareket edersem,
- Bujileri servisten orjinal alın, markası NGK, kodu araç fabrikasyon LPGli ise SILZKR7C-11DS olmalı. DENSO'lar FB7ye uyumlu ama onun asıl bujisi değil.
- Periyodik bakım filtrelerini kalite marka kullanmaya çalışın, Mann Filter orjinale yakın diyebilirim.
- Şanzıman yağı daha önce hangi km.de değişmiş o önemli, eğer önceki değişimden beri 40bin km geçtiyse filtresiyle birlikte değiştirmek faydalı olacaktır. Bu konuda kesinlikle orjinal parça kullanın.
- Balatalarınızı kontrol ettirin aklınıza yatan bir marka ile değiştirin. Fren balata tavsiye konusunda oldukça zengin bilgi var, oraya bakmanızı öneririm.
- V kayışını ışık altında güzelce kontrol ettirin, çatlaklar oluşmuşsa ölçü 6PK2093 ama bu ebat piyasada bulunan bir ebat değil. Eğer garanti iş yapayım diyorsanız servisten orjinal kayış temin edin. Ayrıca V kayış gergisininde yağ kaçırmış olma ihtimali oldukça yüksek, onu da kontrol ettirip yağ kaçırmışsa INA 534053410 kodlu orjinal parça ile değişimini kayışla birlikte yaptırın. Ben geçen yıl sonunda bu linkten 400 liraya satın almıştım, sizde kontrol edin. https://www.aloparca.com/yedek-parc...-rulmani-honda-civic-viii/534053410/998233421
- Benzin filtresi eğer araç rutinde LPGde kullanılıyorsa bence gerek yok, 200bin km.lere doğru değişim olabilir.
- Üst kapak contası diye bahsettiği kısım muhtemelen üstte külbütör kapağının contasıdır, eğer subap ayarı yapılırsa bu kapak açılıyor, contanın sertliği kontrol edilerek gerekirse değişim yapılır.
Fiyat hususu da maalesef şu anda fiyatlar geçen yıla göre nerdeyse 2 katına çıkmış durumda, benim tavsiyem serviste yapılacak işlemleri kampanya döneminde yaptırmanız, geçen yılın Kasım ayında kampanya sayesinde düşündüğümden uyguna işlemleri tamamladım diyebilirim, bunun için kampanya dönemlerini takip etmenizde fayda var.

Ad Soyad
Oğuzhan Demirtaş
Aracınız
Civic FC5 2021
Belki rakamın farklılığından ağır bakım deniyor olabilir :)
- Her 10 binde zaten hava,polen,yağ filtresi ve yağı değiştiriyorum.
- Bujiler için bir kaç yere sordum 1250 TL civarı. Hiç değiştirmedim aldım alalı. Henüz beni ortada bırakmadı.
- Filtrelerde genelde filtron almaya çalışıyorum.
- Şanzıman yağı 60 binde değişti o yüzden ustam 100 binde değişelim dedi. Ona uyacağım.
- Balatalardan arkada olanları 90 binde değiştim gerekirse önü de değiştirebilirim.
- V kayışı için değişim istedi servisten mi olur ona bakacağım.
- Benzin filtresini değiştirmeyip bu şekilde kullanmaya devam edeceğim nasılsa sürekli LPG deyim.

Genel anlamda epey tutsa da değişeceğiz. O yüzden eksik parçalarımı şimdiden almaya başladım.
Kayseri'de yaşıyorum. Güvendiğim ve sadece Honda araçlara bakan bir ustam var. Sanırım servis yerine ona değişim yaptıracağım.
Eğer kampanya dönemine denk gelirsem servise de gidebilirim. Henüz kmye zaman olduğundan bu önerinizde aklımda olacak.
Fren kısmını detaylıca okuyacağım. Her türlü detay ve bilgi için teşekkür ederim.

Aracınız
Civic FC5 2020
Belki rakamın farklılığından ağır bakım deniyor olabilir :)
- Her 10 binde zaten hava,polen,yağ filtresi ve yağı değiştiriyorum.
- Bujiler için bir kaç yere sordum 1250 TL civarı. Hiç değiştirmedim aldım alalı. Henüz beni ortada bırakmadı.
- Filtrelerde genelde filtron almaya çalışıyorum.
- Şanzıman yağı 60 binde değişti o yüzden ustam 100 binde değişelim dedi. Ona uyacağım.
- Balatalardan arkada olanları 90 binde değiştim gerekirse önü de değiştirebilirim.
- V kayışı için değişim istedi servisten mi olur ona bakacağım.
- Benzin filtresini değiştirmeyip bu şekilde kullanmaya devam edeceğim nasılsa sürekli LPG deyim.

Genel anlamda epey tutsa da değişeceğiz. O yüzden eksik parçalarımı şimdiden almaya başladım.
Kayseri'de yaşıyorum. Güvendiğim ve sadece Honda araçlara bakan bir ustam var. Sanırım servis yerine ona değişim yaptıracağım.
Eğer kampanya dönemine denk gelirsem servise de gidebilirim. Henüz kmye zaman olduğundan bu önerinizde aklımda olacak.
Fren kısmını detaylıca okuyacağım. Her türlü detay ve bilgi için teşekkür ederim.
Kayseri deki ustanızın ismi nedir

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
okan özdemir
Aracınız
Civic FB7 2013
manuel aracıma bakım için 1200 tl mazeme aldım 250 tl de işçilik verdim 5w30 motul yag v kayış hava filitresi yağ filitresi 4 buji hava filitresi yeni aldım aracı kafam rahat olsundiye yaptım

Geri