Civic FB7 2014 - Orta Oksijen Sensörü-P0138 Kod

Aracınız
Civic FB7 2014
Herkese Merhaba ,

Öncelikle sağlıklı günler dilerim.

Oksijen sensör hatasından kaynaklı motor arıza lambam yanıyor. Baktırdım katalizör sonrası sensör değişmeli dednildi.

Bu arızayı yaşayan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırsa çok sevinirim.

Selamlar/Saygılar. WhatsApp Image 2020-08-28 at 14.36.30.jpeg

Aracınız
Geçmiş olsun, basit bir parça değişimi. Parçanın kendisi biraz tuzludur ama işlem basittir. Bu sorun kaynaklı aracın yakıt değerlerinin de artmış olması gerekir. Parça değişimiyle birlikte yakıtta bir miktar azalma olabilir. Aslında O2 sensörü FB7 'de iki tane var. Biri manifold çıkışında, diğeri de katalizör çıkışında. Değiştirebiliyorsanız ikisini de birden değiştirin.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
> Ben 2. Sensörü değiştirmiştim. Hemen değiştirmeden önce başka Honda'dan hazır çalışan aynı sensör ile değişim yapılıp ecu resetleyip test sürüşü yapılırsa nokta atışı yapmış olursunuz.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Aracınız
Civic FB7 2014
> Ben 2. Sensörü değiştirmiştim. Hemen değiştirmeden önce başka Honda'dan hazır çalışan aynı sensör ile değişim yapılıp ecu resetleyip test sürüşü yapılırsa nokta atışı yapmış olursunuz.

Merhaba,

Cevap için teşekkür ederim. Dün başka bir çalışan sensörü taktırdık, (orjinal) hatayı sildi(yan sanayide taktık hata gitti geri geldi), 20-25 km kullandım hata almadım. Ama sabah kullanınca hata yine çıktı. Sorun sizce kablo vs. olabilir mi ? Orjinal Honda servise gitmek gerekir mi? Katalizör hatası vermiyor ? Çok can sıkıcı bir durum oldu. çözüm önerilerini tecribelerinizi bekliyorum.

Saygılarımla.

Aracınız
Civic FB7 2014

Merhaba,

usta dediğini yaptım ben ama ertesi gün geri yandı ? sende hata gittimi ?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Merhaba,

usta dediğini yaptım ben ama ertesi gün geri yandı ? sende hata gittimi ?
> Bende tekrar yanmadı. Fakat tek 138 hatası veriyordu. Sizde 139'da var. 139 zayıf dalga dediği için tesisatta bir problem olabilir. Daha çok ısı kablosundan şüphelenilir. Kendi sensörünüzün ayrı bir sistemde çakmakla voltaj ölçümü yapılsa multimetreden gözükür. Bu konuda tecrübeli kişilere ihtiyaç var. Servis kurtarma operasyonu ile pek uğraşmaz direk değişim yapar.
> Katalizör için 2. sensörün çalışması lazım. Test sürüşünde katalizör ile ilgili yeni bir arıza vermemiş.
> Şu linklere bir bakın.

Aracınız
Civic FB7 2014
> Bende tekrar yanmadı. Fakat tek 138 hatası veriyordu. Sizde 139'da var. 139 zayıf dalga dediği için tesisatta bir problem olabilir. Daha çok ısı kablosundan şüphelenilir. Kendi sensörünüzün ayrı bir sistemde çakmakla voltaj ölçümü yapılsa multimetreden gözükür. Bu konuda tecrübeli kişilere ihtiyaç var. Servis kurtarma operasyonu ile pek uğraşmaz direk değişim yapar.
> Katalizör için 2. sensörün çalışması lazım. Test sürüşünde katalizör ile ilgili yeni bir arıza vermemiş.
> Şu linklere bir bakın.

Teşekkür ederim. Bu bilgi için, kablo tesisatında sanki banada öyle geliyor. ustaya söyleceğim.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Teşekkür ederim. Bu bilgi için, kablo tesisatında sanki banada öyle geliyor. ustaya söyleceğim.
Buda dışarıdan test etmek için bir video Fb7 olması sizin için daha faydalı olur. Sadece 2. Sensör testi için araç lifte olmalı.

Geri