Civic FB7 Civic FB7 - 4 Kapı + Bagaj + Alt Takım Pütür = Hand Made İzolation :)

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
@seckins33 hocam basotecti daha önce duymuştum ama maliyeti yüksek olduğu için direk ona girmedim. Açıkçası ilk anda beklentisiz bir şekilde hobi amaçlı uğraştım ama beklediğimden memnun kaldım, özellikle arka cam açıkmış tarzı gelen ses gidince o anki mutluluğumu anlatamam :)
Mümkün derece yapıştırıcıyla uğraşmamak için self-adeziv ürünleri tercih ettim.
Bitüself ve üstüne şu malzemeyi uyguladım.
https://www.adetasyapi.com/oto-ses-yalitimi-7-yeni
Sizce bu malzeme nasıldır kalite olarak?

Ayrıca sizin basotect olarak bahsettiğiniz malzemenin yerine linkteki malzeme geçermi?
https://www.adetasyapi.com/kaput-alti-ses-yalitimi
Bitüself üzerine uyguladığınız malzemeyi direkt uygulayabilirdiniz. Bitüself fazladan olmuş bence :)
Diğer linkteki malzeme basotect ile aynı. Firma yerli olduğu için "ses yalıtım malzemesi" yazmış :) İkiside kullanılabilir. Maliyet konusunda da haklısın. İmkanlar elverirse basotect, olmazsa sizin bitüself üzerine kullandığınız malzeme yeterli gelecektir.

SNE-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ywzckr

0
Hocam uygulamayı kendiniz mi deneyeceksiniz yoksa yapan bir yerle görüştünüz mü? Fiyat vs bilgisi var mıdır yani kendi aracımda en çok rahatsız olduğum konu ses maalesef.

Hocam ben kendim yapicam cunku bu isi iyi yapan yerler dynamat kullaniyor o da cok pahaliya geliyor, ankarada benim istedigim isi yapanlar vardi videolarda izledigim gecen sene 1500 filan diyorlardi suan fiyatina en az 2000 derler. Benim yapmak istedigim aralikli bituself atarak ustune tamamen kaplayacak sekilde epdm bazli izolasyon sunger ile kaplamak. Davlumbaz, kapi ici,bagaj ve alt haliya yaparsam ihtiyacim olan malzeme tahiminen 8 metrekare epdm levha, 5 metrekare de bituself lazim olur 500-600 civarlarinda oluyor sadece malzeme.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Son düzenleme:

ywzckr

0
Bitüself üzerine uyguladığınız malzemeyi direkt uygulayabilirdiniz. Bitüself fazladan olmuş bence :)
Diğer linkteki malzeme basotect ile aynı. Firma yerli olduğu için "ses yalıtım malzemesi" yazmış :) İkiside kullanılabilir. Maliyet konusunda da haklısın. İmkanlar elverirse basotect, olmazsa sizin bitüself üzerine kullandığınız malzeme yeterli gelecektir.

Hocam bituselfi bir tepsinin arkasina bir parca yapistiriyorlar tepsiye vurduklarinda titresimi baya iyi hapsediyor, arkadasin ikinci linkte verdigini bituselfin 3-4 kati buyuklukte uyguluyorlar tepsiye vurduklarinda titresimi kucuk parcaya oranla daha az engelliyor. Bituself az da olsa uygulanmali bence titresim icin. Birde bu arkadasin verdigi linkteki urunu davlumbaz sacina uygulasak malum yagisli havada surekli su aliyor, sudan etkilenir mi bu malzemeler? Birde dayanim suresi nedir bu malzemelerin biliyor musunuz ?

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Hocam bituselfi bir tepsinin arkasina bir parca yapistiriyorlar tepsiye vurduklarinda titresimi baya iyi hapsediyor, arkadasin ikinci linkte verdigini bituselfin 3-4 kati buyuklukte uyguluyorlar tepsiye vurduklarinda titresimi kucuk parcaya oranla daha az engelliyor. Bituself az da olsa uygulanmali bence titresim icin. Birde bu arkadasin verdigi linkteki urunu davlumbaz sacina uygulasak malum yagisli havada surekli su aliyor, sudan etkilenir mi bu malzemeler? Birde dayanim suresi nedir bu malzemelerin biliyor musunuz ?

Maliyet sıkıntınız yoksa tabiiki hem bitüself, hemde basotect uygulanırsa çok daha iyi olur. Linkteki ürün dış yüzeylere uygulanmaz. Suya dayanımı yoktur.

ywzckr

0
Maliyet sıkıntınız yoksa tabiiki hem bitüself, hemde basotect uygulanırsa çok daha iyi olur. Linkteki ürün dış yüzeylere uygulanmaz. Suya dayanımı yoktur.

Su dayanimi olanlari nasil ayirt edebiliriz davlumbaz icine yalitim yapmamiz pek mumkun degil gibime geldi suan dediginizden sonra. Arkadasin gonderdigine benzer urunler hep. Davlumbaz icine ne kullanmamiz gerek bilginiz var midir?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Hocam ilk olarak sol arka kapıda direk onu denedim zaten :) ama sesteki azalma düşük seviyedeydi.
Daha sonrasında boş bir günümde @smakbuloglu bitüself kullanmış ayrıca elimde bir top bitüself var, boşa çıkmasın kullanayım bari başka nerde kullancam ki mantığı ile :D yapıştırdığım izolasyonu çok çok zorlanarak söktüm (gerçekten metale çok iyi tutunuyor) ve bitüself uygulayıp üstüne yeniden izolasyon materyalini yapıştırınca düşük hızda sesin daha bariz kesildiğini hissettim.
Başka boş günlerimde diğer kapılara aynı uygulamayı yapınca yol sesi azalması daha da bariz hale geldi (y)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
FB7 için 2 fotoğraf dikkatimi çekti, Birincisi FB7lerin arka kapı içi görüntüsü.
Bende naylonu bu şekilde kenara çalışarak çalışmıştım, kapının içinin ne kadar boş olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

arka kapı içi.JPG

İkinci görüntüde ön çamurluk için görüntüsü, davlumbazın bu kadar küçük hacimde olduğunu düşünmemiştim (yoksa bu davlumbazın sökülmüş halimidir) :unsure:
Eğer böyle ise FB7de pütürün mutlaka faydası olacağını düşünüyorum.

çamurluk içi.JPG

ywzckr

0
FB7 için 2 fotoğraf dikkatimi çekti, Birincisi FB7lerin arka kapı içi görüntüsü.
Bende naylonu bu şekilde kenara çalışarak çalışmıştım, kapının içinin ne kadar boş olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 250081

İkinci görüntüde ön çamurluk için görüntüsü, davlumbazın bu kadar küçük hacimde olduğunu düşünmemiştim (yoksa bu davlumbazın sökülmüş halimidir) :unsure:
Eğer böyle ise FB7de pütürün mutlaka faydası olacağını düşünüyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 250082

Hocam putur icin ne kadar arastirdiysam ses icin kayda deger bir fark yapmayacagi bilgisini edindim sesi ya yansitarak yada absorbe ederek kesmek mumkun putur ikisini de yapamiyor sadece korozyon acisindan boya icin ise yarar deniliyor. O yuzden bende camurlugun icinden izolasyon yapmayi dusunuyordum ama arkadas epdm bazli olan senin yukarida onerdigin urun suya dayanmaz dedi. Dalgiclarin elbisesindeki materyal diye biliyorum su geciriyorsa kafam karisti davlumbaz icin.
sadece bituself uygulanabilir davlumbaza zaten su izolasyonu icin asil amaci. Ama lastik sesini istedigim seviyede kesmez.

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Su dayanimi olanlari nasil ayirt edebiliriz davlumbaz icine yalitim yapmamiz pek mumkun degil gibime geldi suan dediginizden sonra. Arkadasin gonderdigine benzer urunler hep. Davlumbaz icine ne kullanmamiz gerek bilginiz var midir?

Dış yüzeyler için birkaç kat pütür attırmalısınız. Bizim araçlarda da alt kısımlarda pütür var. Diğerleri suyu emer, zamanla dökülür. Sadece pütür yetmez diyorsanız ve maliyet probleminiz yoksa, bitüself üzerine pütür atabilirsiniz.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Aslında davlumbazlar VW ve ford grubu gibi geniş şekilde bütün çamurluk içini kaplasaydı, davlumbazın altında kalan metale bitüself+kapalı hücreli köpük ile güzel yalıtım sağlanabilirdi, ancak civiclerde davlumbaz liner olarak geçiyor yani ön-üst ve arka kısmını koruma amaçlı, İç bölgeye sesin gitmesini engelleyecek genişlikte bir izolasyon yok.
Hatta Amörtisörlerin sesli çalışması da bununla alakalı olabilir, sonuçta amörtisör sesini azaltacak bir katman yok gibi.

Geri