Civic FB7 Civic FB7 için Fren Balata ve Disk Tecrübeleri

Aracınız
Civic FB7 2014
Elinize sağlık ? kendiniz yaptığınız için fazlasıyla içinize sinmiştir :)
Ek olarak paslanmış ve zor çıkan vidalar için darbeli tornavidaları denemenizi öneririm.
Tesekkurler dediginiz gibi kendiniz yapinca akliniz kalmiyor biliyorsunuzki hersey eksiksiz yapilmistir :)
Bahsettiginiz tornavida setide vardi fakat o bile ise yaramadi :)
1.png

Aracınız
Civic FB7 2013
Herkese merhaba. Fb7 aracımın arka başaranları bitmişti. 1 hafta önce trw balata taktırdım fakat durmaya yakın sağ arka balata traktör frenleri gibi yüksek derecede uğultu yapıyor. Usta, sert balata olduğunu, değişmesi gerektiğini belirtti. Benzer sorun yaşayanınız var mı acaba?

Aracınız
Civic FB7 2015
Trw hiç de sert bir balata değil. Yaklaşık 30k km'dir trw balata kullanıyorum. Yeni takıldığında bahsettiğiniz şekilde ses olmuştu, bir süre sonra geçti, muhtemelen sizde de öyle olacaktır.
Herkese merhaba. Fb7 aracımın arka başaranları bitmişti. 1 hafta önce trw balata taktırdım fakat durmaya yakın sağ arka balata traktör frenleri gibi yüksek derecede uğultu yapıyor. Usta, sert balata olduğunu, değişmesi gerektiğini belirtti. Benzer sorun yaşayanınız var mı acaba?

Aracınız
Civic FB7 2013
Bende dün gittim valeo aldım. 150 TL ye parçacıdan aldım. İnternetten almadım. Çünkü öncesinde Valeo Türkiye ile telefon görüşmesi yapmıştım, telefona çıkan arkadaş parçacılardan alın. İnternette olumsuz şeyler olabiliyor dedi.
40 lirada ustaya verdim ama kaliper bakımı yapmadı. Çalışıyor hocam gerek yok dedi. Ayrıca valeo için ses yapabilir dedi.
Açıkçası biraz idareten aldım balatayı. Seneye sömestr veya yaz tatilinde indirimli bir bayiide serviste yaptırma niyetim var. Dün taktırdım, arada ses yapıyor. Birkaç güne geçer diye ümit ediyorum diyeceğim ama sokağa da çıkamayacağız.

Bu arada balata üzerinde nissin felan yazmıyordu arkadaşlar. Sadece HONDA yazıyor. O yüzden Honda kutulu nissin logolu balatalar satılıyor internette, dikkat edin derim.
1 ayı geçti balatalar takılalı . 1000 km' den fazla yaptım. Ses yapıyor arkadaşlar. Tavsiye etmiyorum. Panik frenlik bir durum yaşamadım. O yüzden fren performansında bir farklılık hissetmedim. Galiba diskler yamuk. Araç fren esnasında titriyor. Diskleri, kurtarırsa tornaya vereceğim. Bir de ondan sonraki durumu yazarım. Yamukluk ile ses arasında bir ilişki var mı acaba ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
1 ayı geçti balatalar takılalı . 1000 km' den fazla yaptım. Ses yapıyor arkadaşlar. Tavsiye etmiyorum. Panik frenlik bir durum yaşamadım. O yüzden fren performansında bir farklılık hissetmedim. Galiba diskler yamuk. Araç fren esnasında titriyor. Diskleri, kurtarırsa tornaya vereceğim. Bir de ondan sonraki durumu yazarım. Yamukluk ile ses arasında bir ilişki var mı acaba ?
Öncelikle lastik balanslarını kontrol ettirin. Sonrasında disklerin kalınlığı yeterliyse diskleri tornalatın, tornalama sonrası ilk anda titremeler geçiyor ve bir süre sonra tekrardan aynı titremeler başlıyorsa balatalardan şüphelenilir, diskleri tekrar tornalatıp farklı bir balata denemenizi öneririm.

Son düzenleme:

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Öncelikle lastik balanslarını kontrol ettirin. Sonrasında disklerin kalınlığı yeterliyse diskleri tornalatın, tornalama sonrası ilk anda titremelerin geçiyor ve bir süre sonra tekrardan aynı titremeler başlıyorsa balatalardan şüphelenilir.
Hocam ilaveten şunu da belirtmekte fayda var. Disk tornalandıktan sonra balatalar yenisiyle değişirse yada imkanlar el vermiyorsa zimparalanirsa disk daha uzun ömürlü olur. Aksi takdirde balatalar onceki şekliyle surtuneceginden dolayı diskte zamanla girinti çıkıntı yapabilir. Ve belli bir süre frende zayıflık oluşabilir.

Geri