Civic FC5 Civic fc5 2019 16inç kış lastiği önerileri

Aracınız
Civic FC5 2019
Nokian' dan (destek@kormetal.com) D4 ile Snowproof için sorduğum soruya gelen yanıt.

" Öncelikle Nokian’a olan ilginiz için teşekkür ederiz.
D4 yıllardan beri tüketici güvenini kazanmış, yapılan testlerde ıslak zemin yol tutuşu, karlı zemin performansı gibi kriterlerde başarı sağlamış bir ürünümüzdür. AB etiket standartlarında ıslak zemin performansı ‘’A’’ olan ilk lastiktir.
Snowproof ise yeni geliştirilen bir ürün olup, aracınızda bulunan ABS,ASR gibi fonksiyonların daha geç devreye girmesini sağlayarak desteklemektedir. Ayrıca lastik dişlerinin arasına ek çentikler eklenerek yok tutuşu güçlendirilmiştir.

Sonuç olarak; her iki ürünümüzü de güvenle tercih edebilirsiniz.
Bilgilerinize,"

Aracınız
Civic FC5 2019
Forumda böyle bir başlık açılmış.. ben de inceliyorum. Oraya da yazdım :)

https://www.civictr.com/threads/215-55-r16-yerine-205-55-r16-lastik-sorun-yapar-mi.249672/

https://www.polatlastik.com/sayfa/lastik-hesaplama

Neden Lastik Ebadı Değiştirilir?
Aracın daha spor durması, performansının arttırılması ve fren mesafesini kısaltmak için lastik tabanı genişletilip, jant çapı ve lastiğin ebadı üreticinin verdiği ölçülerde büyütebilir.
Taban genişliğinin artması ve jant çapının büyümesi aracın performansını ve yol tutuşunu artırırken lastiğin yolla temas eden yüzeyi genişlediği için sürtünme artacağından dolayı yakıt tüketimini arttırır.
Yakıt tüketimini azaltmak ve aracın konforunu arttırmak için lastik taban genişliği küçültülebilir.
Lastik ebadı üreticinin onayladığı şekilde küçülür ise lastiğin yanak yüksekliği artar, bu sayede lastik daha yumuşak bir sürüş sağlar.
Araç üreticisinin verdiği ebatlar dışında lastik ebadınızı değiştirmenizi tavsiye etmiyoruz.
Üreticinin verdiği ebatlar dışına çıkılacaksa, toplam lastik çevresi farkının %3 oranını geçilmemesi tavsiye edilmektedir.
Bu sayfadaki lastik hesaplama modülümüzü kullanarak iki lastik arasındaki yüzdesel farkı hesaplayabilirsiniz.

Hesaplama ve Lastik ebatlarının nasıl okunacağını anlatan resimde de görüleceği üzere,
Jant ve Lastik Yükseklik değerleri değişmeyecek,
Sadece Lastiğin yere bastığı alan daralacak. Bu daralmanın Kışın zemine tutunma anlamında faydası bile olacağı söyleniyor.
Araştırırsak, Bana göre de olabilir gibi geliyor.

215 yerine 205.jpg lastik_ölçüleri.jpg

Geri