Civic FC5 Klima kronik sorunu (klima radyatör problemi)

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Merhaba arkadaşlar,

Başına gelen var mıdır bilmiyorum, bu gün klimayı çalıştırmak istedim ancak klima sıcak üflüyor kaputu açıp baktığımda klimanın hiç devreye girmediğini gördüm. Sigortasına bakayım dedim kitapçıkta direksiyon altındaki kutuyu gösteriyor, diğer civic modellerindeki gibi bakması kolaydır diye düşünüyordum ama hiçte öyle değil bu güne kadar gördüğüm en kötü konumlandırılmış sigorta kutusu. Direksiyonun altına yatmak gerekiyor sigortalar iç içe hangisi hangisi belli değil. Sonuç olarak sanırım pazartesi servise gideceğim, yine de şuna bak diyeceğiniz bir durum var ise kontrol edeyim.

——————————-
@m2hamid tarafından bilgilendirmeye daha kolay ulaşılması için eklenmiştir,
Bu konu ile ilgili Amerika'da yayınlanan bülteni buldum (Ağustos 2019) tarihli,
1594149925257.png
Bütün 2016-2018 arası FC5 & FK7 sahiplerinin olası klima sorunu için mutlaka bu bülteni incelemelerini tavsiye ediyorum (İngilizce ama resim destekli).
Bültende sorunun nedeni, değişecek parçalar ve tamir prosedürü detaylı olarak anlatılmış.

Bültenden kısaca anladığım kadarı ile ,
  • Amerika Honda FC kasa araçların sorunlu klimaları için kilometre farketmeksizin 10 yıl garanti vermiş.
  • Anladığım kadarı ile spesifikasyona uygun üretim yapılmadığı için zaman içinde radyatörün dış borularında deformasyonlar oluşuyor ve sonucunda klima gazı sızıyor.
  • Radyatörüne yabancı cisim teması nedeniyle delik oluşanlar bu garanti kapsamında değilmiş (Daha önceki düşüncem bu bilgi ile çöp olmuş oldu :) )
  • Bültene örnek görüntü olarak alttaki resimde solda kendiliğinden üretim hatası nedeniyle deforme olmuş radyatör gaz kanalı görüntüsü, sağda ise yabancı cisim temasına bağlı deformasyonun görüntüsü eklenmiş.
  • 1594149987780.png

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm
Yanlış yönlendirme olmaması açısından bu konudaki son mesajım ve bununla ilgili mesajları silmek durumunda kaldım, @seckins33 ve @Honda_Civic_ 'ten bu hususta özür dilerim.

Bu konu ile ilgili Amerika'da yayınlanan bülteni buldum (Ağustos 2019) tarihli,
1594149925257.png
Bütün 2016-2018 arası FC5 & FK7 sahiplerinin olası klima sorunu için mutlaka bu bülteni incelemelerini tavsiye ediyorum (İngilizce ama resim destekli).
Bültende sorunun nedeni, değişecek parçalar ve tamir prosedürü detaylı olarak anlatılmış.

Bültenden kısaca anladığım kadarı ile ,
  • Amerika Honda FC kasa araçların sorunlu klimaları için kilometre farketmeksizin 10 yıl garanti vermiş...
Aracınız
Civic FC5 2018
Hocam klimayı açtığınızda tıslama sesi gibi bir ses geliyormuydu benim 2017 civic de şuan tıslama sesi ile birlikte soğutma yapmadan sadece fan çalışıyorda onu merak ettim

S

Silinen üye 20336

Guest
1 yıl sonra aynı problem tekrarladı klima yine soğutmuyordu. Bu sefer başka bir Honda servisine götürdüm, farklı bir yöntem ile kaçağı incelediler ve klima radyatörün de kaçak olduğu tespit edildi. Bir hafta kadar yeni radyatörün gelmesini bekledim dün montaj yapılarak gaz basıldı şu an sorun gözükmüyor umarım bir daha tekrarlamaz.

@OnurHas
Öncelikle geçmiş olsun NoFear Hocam.

Yetkili servis çalışanı ile sohbet ederken klimayla ilgili edindiğim bir bilgiyi paylaşmak istiyorum;
FC5’lerin klima tesisatındaki bazı boruların çatladığını ve bu sorunu yaşayanların sayılarının çok olduğunu öğrendim. Kronik bir durummuş. Hatta ben oradayken bir FC5 daha klimasının soğutmadığı şikayetiyle servise geldi.

Garantiden değişim yapılıyor ve sorun tekrarlamıyormuş bana söylenene göre...??

Ayrıca yine yetkili servis çalışanından edindiğim bilgiye göre;
-Honda Japonya; Biz sorunsuzluğumuzla tanınan bir markayız. Daha önce bu kadar şikayet aldığımız bir otomobil üretmedik. Burada artık yeni araç üretimini durduruyoruz düşüncesiyle ülkemizdeki FC5 üretimini durdurma kararı almış...??

Umarım bu son paragraftaki bilgi uydurmadır...!?

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@drmzlm Benim de fan içeride çalışıyordu, sistem içerisinde gaz olmadığı için klima fanı dışarıda devreye girmiyordu.

@RS23 Teşekkürler hocam, benim sadece radyatör değişti bildiğim kadarıyla tesisat borusu vs. değişmedi.
Son paragraftaki yazı şehir efsanesi gibi geldi, eğer denildiği gibi olsaydı sadece Türkiye fabrikası kapanırdı, Civic Hb üreten İngiltere fabrikası kalırdı ;)

Aracınız
Civic FC5 2018
Dün klimanın çalışmaması şikayeti ile aracımı servise bıraktım inceleme sonucunda klima radyatöründen kaynaklı olduğunu şöylediler.Garanti kapsamında değişim yapılacağını söylediler ama süre veremiyorlar bu yaz gününde hızlandırın dedim ama elimizde parça yoksa 1ay sürer dediler yandık anlayacağınız.:cautious:?

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
@drmzlm Benim radyatör 3 günde İstanbul'dan geldi 1 ay ciddi bir süre 2-3 gün içerisinde net tarih vermezler ise Honda Türkiye iletişime geçin derim.

cvc07

0
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
1 yıl sonra aynı problem tekrarladı klima yine soğutmuyordu. Bu sefer başka bir Honda servisine götürdüm, farklı bir yöntem ile kaçağı incelediler ve klima radyatörün de kaçak olduğu tespit edildi. Bir hafta kadar yeni radyatörün gelmesini bekledim dün montaj yapılarak gaz basıldı şu an sorun gözükmüyor umarım bir daha tekrarlamaz.

@OnurHas
geçmiş olsun hocam, soğutma ne durumda. İşin aslı fk7 aracım epey güneş altında kalınca soğutması bir dert.

Başka formda okuduğuma göre klima tesisat borularına dış etmenlerden gelen darbe sonucu (taş yada yoldaki sert malzemeler) borularda kırılma çatlama gibi sorunlar oluşmaktaymış. Bilgi vermek istedim...

OnurHas

Super Moderator
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
geçmiş olsun hocam, soğutma ne durumda. İşin aslı fk7 aracım epey güneş altında kalınca soğutması bir dert.

Ben de arabanın klima performansından pek memnun değilim, sonuna kadar açsam bile çok geç soğutuyor.
Ayrıca auto konumunda otomatik olarak iç sirkülasyona alması ve iç sirkülasyonu kapatınca autonun devreden çıkması da çok saçma ne yazık ki.

cvc07

0
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Yurt dışı forumları okuyorum; araçlarımızın kondansörleri tasarım hatalı ve delinmeye çok müsait. Yani hatalı üretim; soğutma problemi olan birçok aracın kondansör, kompresör ve O ringleri komple değiştiriliyor yurt dışında bültenler var. Kondansörde en az 1 yıl sonra bile delinme ve buna bağlı olarak gaz kaçağı yaşanıyor. Kafayı tırlattı bana civicx forumunu okuyorum 3 saattir.

Geri