Civic FC5 Klima kronik sorunu (klima radyatör problemi)

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Merhaba arkadaşlar,

Başına gelen var mıdır bilmiyorum, bu gün klimayı çalıştırmak istedim ancak klima sıcak üflüyor kaputu açıp baktığımda klimanın hiç devreye girmediğini gördüm. Sigortasına bakayım dedim kitapçıkta direksiyon altındaki kutuyu gösteriyor, diğer civic modellerindeki gibi bakması kolaydır diye düşünüyordum ama hiçte öyle değil bu güne kadar gördüğüm en kötü konumlandırılmış sigorta kutusu. Direksiyonun altına yatmak gerekiyor sigortalar iç içe hangisi hangisi belli değil. Sonuç olarak sanırım pazartesi servise gideceğim, yine de şuna bak diyeceğiniz bir durum var ise kontrol edeyim.

——————————-
@m2hamid tarafından bilgilendirmeye daha kolay ulaşılması için eklenmiştir,
Bu konu ile ilgili Amerika'da yayınlanan bülteni buldum (Ağustos 2019) tarihli,
1594149925257.png
Bütün 2016-2018 arası FC5 & FK7 sahiplerinin olası klima sorunu için mutlaka bu bülteni incelemelerini tavsiye ediyorum (İngilizce ama resim destekli).
Bültende sorunun nedeni, değişecek parçalar ve tamir prosedürü detaylı olarak anlatılmış.

Bültenden kısaca anladığım kadarı ile ,
  • Amerika Honda FC kasa araçların sorunlu klimaları için kilometre farketmeksizin 10 yıl garanti vermiş.
  • Anladığım kadarı ile spesifikasyona uygun üretim yapılmadığı için zaman içinde radyatörün dış borularında deformasyonlar oluşuyor ve sonucunda klima gazı sızıyor.
  • Radyatörüne yabancı cisim teması nedeniyle delik oluşanlar bu garanti kapsamında değilmiş (Daha önceki düşüncem bu bilgi ile çöp olmuş oldu :) )
  • Bültene örnek görüntü olarak alttaki resimde solda kendiliğinden üretim hatası nedeniyle deforme olmuş radyatör gaz kanalı görüntüsü, sağda ise yabancı cisim temasına bağlı deformasyonun görüntüsü eklenmiş.
  • 1594149987780.png

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm
Yanlış yönlendirme olmaması açısından bu konudaki son mesajım ve bununla ilgili mesajları silmek durumunda kaldım, @seckins33 ve @Honda_Civic_ 'ten bu hususta özür dilerim.

Bu konu ile ilgili Amerika'da yayınlanan bülteni buldum (Ağustos 2019) tarihli,
1594149925257.png
Bütün 2016-2018 arası FC5 & FK7 sahiplerinin olası klima sorunu için mutlaka bu bülteni incelemelerini tavsiye ediyorum (İngilizce ama resim destekli).
Bültende sorunun nedeni, değişecek parçalar ve tamir prosedürü detaylı olarak anlatılmış.

Bültenden kısaca anladığım kadarı ile ,
  • Amerika Honda FC kasa araçların sorunlu klimaları için kilometre farketmeksizin 10 yıl garanti vermiş...

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Arkadaşlar merhaba,yorumları okuyunca aracımın klima performansını takip etmeye başladım dış ortam 30 derece ,araç içi 32 derece idi bugün ölçüm yaptım özel cihaz ile üfleme agizimdan içeriye ölçüm probunu 4 cm kadar içine ilerlettim 5 dk klimayı çalıştırdım 5.5 derece üfleme sıcaklığı değeri verdi.haftya babamın aracında kontrol edicem megane 3 var sanki daha soğuk ufluyormus gibi geldi bana .5.5 derece problemsiz klimanin verdiği değermidir merak ettim.Ekli dosyayı görüntüle 260930

XT1650 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Önceki aracım 2017 Opel Corsa idi ve klima performansından memnun olmadığımdan servise gittim. Sizin cihaza benzeyen bir cihaz ile aynı yöntemle ölçüldü 8° gördük, bekledikçe daha da düşmeye devam ediyordu. Bu değerin ve daha da altının kabul edilebilir sınırlar içerisinde olduğunu ifade ettiler. Honda'da durum nasıl bilemem ama Opel'de bu şekilde bir cevap aldım.

Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar merhaba,yorumları okuyunca aracımın klima performansını takip etmeye başladım dış ortam 30 derece ,araç içi 32 derece idi bugün ölçüm yaptım özel cihaz ile üfleme agizimdan içeriye ölçüm probunu 4 cm kadar içine ilerlettim 5 dk klimayı çalıştırdım 5.5 derece üfleme sıcaklığı değeri verdi.haftya babamın aracında kontrol edicem megane 3 var sanki daha soğuk ufluyormus gibi geldi bana .5.5 derece problemsiz klimanin verdiği değermidir merak ettim.Ekli dosyayı görüntüle 260930

Sorun varsa sol ile orta sağ menfez arasında çok fazla sıcaklık farkı oluyor. Orta-sağ menfez baya daha soğuk üflüyorsa gazınız azalmış demektir.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
hakan arer
Aracınız
Civic FC5 2018
Buda benim aracın 2018 dizel orta menfezle sol menfez resimleri .arkadaşın aracının klima performansı daha iyi.sol menfezle sağ menfez arasında fark varmı bilmiyorum.orta menfezde benim sıcaklığı sabit üflüyor 6 ise 6 derece 5.5 ise 5.5 derece bende dalgalanma yapmadı.IMG_20200814_154029313.jpegIMG_20200814_154208140.jpeg

Sorun varsa sol ile orta sağ menfez arasında çok fazla sıcaklık farkı oluyor. Orta-sağ menfez baya daha soğuk üflüyorsa gazınız azalmış demektir.

benim araçta klima hortumu yarılmıştı kendiliğinden, garantiden değişim yapıldı. klimayı açtığımda orta sol menfez, orta sağ menfezden daha kuvvetli ve soğuk üflüyor gibi hissediyorum elimi tuttuğumda. dediğin sorun bende de olabilir mi? bu ölçüm cihazlarını nerden bulabilirim.

6055P cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
benim araçta klima hortumu yarılmıştı kendiliğinden, garantiden değişim yapıldı. klimayı açtığımda orta sol menfez, orta sağ menfezden daha kuvvetli ve soğuk üflüyor gibi hissediyorum elimi tuttuğumda. dediğin sorun bende de olabilir mi? bu ölçüm cihazlarını nerden bulabilirim.

6055P cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam 100-150₺ kızılötesi termometreler var. Onlarla ölçebilirsiniz.

AVM girişlerinde temassız ateş ölçen cihazlarla aynı mantık. Ateş ölçenler ten sıcaklığına göre kalibre ediliyor.

Arda_7

0
Arkadaşlar selam benim araç 2018 model Honda civic fk7 1.6 dtec executive . Benim aracın klimasından içeri kışırtı sesi geliyor. Bu eski model araçların sabahları marş alırken çıkan sesi gibi. 2 ay önce Honda servise götürdüm. Radyatör değişcek dediler. Üzeirnden 2 ay geçti yine sesi çıkarmaya başladı. Yine götürcem bununla alakalı sorun yaşayan oldu mu ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Arkadaşlar selam benim araç 2018 model Honda civic fk7 1.6 dtec executive . Benim aracın klimasından içeri kışırtı sesi geliyor. Bu eski model araçların sabahları marş alırken çıkan sesi gibi. 2 ay önce Honda servise götürdüm. Radyatör değişcek dediler. Üzeirnden 2 ay geçti yine sesi çıkarmaya başladı. Yine götürcem bununla alakalı sorun yaşayan oldu mu ?
Şu konuyu incelemenizi öneririm,

Arda_7

0
evet ama bende ses fan sesi değil kışırtı gibi bir ses . Radyatör değişti kesilmedi 1 ay sonra tekrar başladı . Attığınız konuda bülten var mı yok mu anlamadım servisle görüşcem bu konu hakkında.

Geri