Civic FC5 Klima kronik sorunu (klima radyatör problemi)

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Merhaba arkadaşlar,

Başına gelen var mıdır bilmiyorum, bu gün klimayı çalıştırmak istedim ancak klima sıcak üflüyor kaputu açıp baktığımda klimanın hiç devreye girmediğini gördüm. Sigortasına bakayım dedim kitapçıkta direksiyon altındaki kutuyu gösteriyor, diğer civic modellerindeki gibi bakması kolaydır diye düşünüyordum ama hiçte öyle değil bu güne kadar gördüğüm en kötü konumlandırılmış sigorta kutusu. Direksiyonun altına yatmak gerekiyor sigortalar iç içe hangisi hangisi belli değil. Sonuç olarak sanırım pazartesi servise gideceğim, yine de şuna bak diyeceğiniz bir durum var ise kontrol edeyim.

——————————-
@m2hamid tarafından bilgilendirmeye daha kolay ulaşılması için eklenmiştir,
Bu konu ile ilgili Amerika'da yayınlanan bülteni buldum (Ağustos 2019) tarihli,
1594149925257.png
Bütün 2016-2018 arası FC5 & FK7 sahiplerinin olası klima sorunu için mutlaka bu bülteni incelemelerini tavsiye ediyorum (İngilizce ama resim destekli).
Bültende sorunun nedeni, değişecek parçalar ve tamir prosedürü detaylı olarak anlatılmış.

Bültenden kısaca anladığım kadarı ile ,
  • Amerika Honda FC kasa araçların sorunlu klimaları için kilometre farketmeksizin 10 yıl garanti vermiş.
  • Anladığım kadarı ile spesifikasyona uygun üretim yapılmadığı için zaman içinde radyatörün dış borularında deformasyonlar oluşuyor ve sonucunda klima gazı sızıyor.
  • Radyatörüne yabancı cisim teması nedeniyle delik oluşanlar bu garanti kapsamında değilmiş (Daha önceki düşüncem bu bilgi ile çöp olmuş oldu :) )
  • Bültene örnek görüntü olarak alttaki resimde solda kendiliğinden üretim hatası nedeniyle deforme olmuş radyatör gaz kanalı görüntüsü, sağda ise yabancı cisim temasına bağlı deformasyonun görüntüsü eklenmiş.
  • 1594149987780.png

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm
Yanlış yönlendirme olmaması açısından bu konudaki son mesajım ve bununla ilgili mesajları silmek durumunda kaldım, @seckins33 ve @Honda_Civic_ 'ten bu hususta özür dilerim.

Bu konu ile ilgili Amerika'da yayınlanan bülteni buldum (Ağustos 2019) tarihli,
1594149925257.png
Bütün 2016-2018 arası FC5 & FK7 sahiplerinin olası klima sorunu için mutlaka bu bülteni incelemelerini tavsiye ediyorum (İngilizce ama resim destekli).
Bültende sorunun nedeni, değişecek parçalar ve tamir prosedürü detaylı olarak anlatılmış.

Bültenden kısaca anladığım kadarı ile ,
  • Amerika Honda FC kasa araçların sorunlu klimaları için kilometre farketmeksizin 10 yıl garanti vermiş...
Aracınız
Civic FC5 2018
2018 Civic dizel exe kullanıyorum. 2. yılımda klima kompresörü açıkken 'tisss' sesi yapmaya başladı. Bunun üzerine serviste gaz boşaltım ve dolumu yapıldı. Bu sene nisan ayında ayni hatayı yine verdi ama bu sefer klima hiç soğutmuyor. Farklı bir yetkili servise gittim ve ilk yapılan işlemde hata olduğu fc5'lerin gazlarının özel renkli olduğu söylendi. Fc5'lerde radyatörde kaçak olabiliyormuş ve klima gazını buradan kaçırabiliyormuş... Şu anda aracım serviste, umarım kaçağı bulup sorunu temelli çözerler... Ankara Efe ilk sorun ile karşılaştığımda yanlış gaz basmış... O zaman bu sorun biliniyorken radyatör değiştirilebilirdi ama başlarından savdılar... Ankara Efe'yi tavsiye etmem...

Güncelleme yapayım dedim...

Servis radyatörde bir sorun görememiş. Bu bana ilginç geldi... Ben de dedimki, o zaman gaz niye kendiliğinden uçuyor üstelik bunu ikinci defa yapıyor... Servis görevlisi 1000km sonra tekrar kontrole geleceksiniz o zaman gazda azalma var mı tekrar kontrol edeceğiz dedi... Ben de cevaben Honda'nın yayınladığı bültenden bahsettim ve buna göre radyatörü değiştirmeniz doğru olmaz mı diye ısrar ettim ama nafile... 1000km sonra getirin kontrol edelim, ona göre radyatörü değiştirelim dedi...

Bu arada start stop çalışmıyordu onun için aküyü değiştirdiler... En azından o çözülmüş oldu...

klima soğutmuyordu servise gittim. klima radyatörü ve kompresör değişecek dendi. şuan parça bekliyorum. maalesef kronik bir sorun bizim araçlarda. bu arada bugün motordan gelen bir ses farkettim acaba klima ile bağlantılı bişey mi.?

6055P cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
klima soğutmuyordu servise gittim. klima radyatörü ve kompresör değişecek dendi. şuan parça bekliyorum. maalesef kronik bir sorun bizim araçlarda. bu arada bugün motordan gelen bir ses farkettim acaba klima ile bağlantılı bişey mi.?

6055P cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Nasıl bir ses? Kompresörü açınca zaten onun kendi bir sesi vardır... Belki algıda seçicilik olabilir mi?

Aracınız
Civic FC5 2018
2018 Civic Eco.İki gündür benim de soğutmuyor. İnat ettim son hız açtım uzun süre bekledim ha soğuttu ha soğutacak diye ama oralı olmadı .Sinir oldum.Çok kısa süre önce serviste bakım yapıldı !Tekrar arayıp durumu anlattım haftaya randevu verdiler.Bakalım ne olacak?
Radyatörü garantiden değişti.Öğleden sonra servise bırakmıştım ertesi gün alabildim.Çok yoğun servisler.
Çıkar çıkmaz da telefonla arıyorlar sevisimizden memnun musunuz,10 üzerinden kaç verirsiniz? Şaka gibi her şey.
Servisten memnun olsam ne olmasam ne! Servise bu kadar sık gelmek zorunda olmaktan memnun değilim deyince tamam efendim bu söylediğinizi dikkate alacağız demez mi:)

Aracınız
Civic FC5 2018
Benim araba da dizel ve geçen yaz değişti kondenser. Ama şu an bir problem yok. Honda’da çalışan arkadaş kondenserde üretim hatası var demişti. Belki de sorunlu seriden takmışlardır bana da ve tekrar aynı hatayı alabiliriz. Fakat bir zaman sonra sorunu çözülmüş parçalar takmaya başlamışlardır. Herkeste tekrar etmeyebilir

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
Geçen hafta bu sorun için servise götürdüm aracı. Kronik bir sorun olduğunu belirttiler. İyileştirilmiş radyatör ile değiştirileceğini bildirdiler. Malzemenin gelmesi 10 günü bulurmuş. Şu an beklemedeyim.

WolfRaM

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Yazılanlarla aynı klima sorunu yaşıyorum, bu sıcaklarda patladık resmen.
Yolumun üzeri denk geldi Kocaeli Haldız’a uğradım, 5dk da yatıp radyatöre baktılar, çatlak var değişmesi gerekir dediler ama garantiden talep edicez uzun sürebilir dediler.
İstanbul’da oturduğum İçin mutluhandan en erken hafta sonuna randevu alabildim, çok yoğunuz dediler, parça değişmesi gerekirse talep edeceğiz ama ne zamana gelir bilmiyoruz dediler. Bayrama yetişir mi diyorum o da meçhul, ne edeceğiz bu sıcaklarda hiç bilmiyorum :(

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
Kliması soğutmayan direk servisi arasın önce radyatör varmı diye sorsun.yazık 2 yaşında arabaya ön tampon söküldü,klima radyatörü değişti.

Geri