Civic gitti, Tucson geldi

Uzun süredir foruma uğramamıştım. 2013 FB7 kasa, premium donanım eco lpg ve otomatik Civic ile aranızda idim.

50 bin km ve 4 yıllık birlikteliğin ardından yollarımız ayrıldı kendisi ile.

Aslında herhangi bir şikayetim yoktu, ne sorun yaşattı bana ne de tüketim olarak üzdü. Bu 4 yılda hiç üzmedi beni. Rutin bakım haricinde sadece bir kere ampül değişti o kadar. Honda, denildiği gibi sorunsuzlukta gerçekten çok iyiymiş. Lpg li kullanmama rağmen lpg konusunda dahi hiç sorun yaşamadım. Yok ilk çalıştırma sorunu, yok fakir karışım, zengin karışım, ayar....vs hiç sorun yaşamadan 50 bin km gittim. Allah'a çok şükür kaza bela da yaşamadık.

Dediğim gibi şikayet ya da sıkılmak gibi bir sorunum yoktu, sadece yıllardır SUV tarzı araçlara heves ederim. Yine bir gaz ile baya bakındım, sonra bir bakmışım Hyundai Tucson için el sıkışıyoruz

Şaka tabii ki, c segment suv olarak qashqai, Kuga, sportage, tiguan, ateca, crv, cx3 ( b segment suv ama çok hoş bence) kadjar, yeti modellerine baktım.

Wag grubunu zaten dsg yüzünden eledim, Kuga nın dizeli bütçemi çok aşıyordu, benzinli dizel farkı da çok azdı, yani benzinli almaya değmez idi, crv bütçemi oldukça aşıyordu, cx3 de Kuga gibi bütçeyi deliyordu. Kadjarı sevmedim. Elimde bütçe sınırımda üç model kaldı sonuç olarak: sportage, qashqai, ve Tucson. Üçü de benzinli ve otomatik versiyondu. Sportage nin tipi,( özellikle de ön görüntüsü) beni hiç çekmedi. Qashqaide ve Tucson da baz donanımlara gücüm yetiyordu, qashqai visia nın donanım listesi ile Tucson un style nin donanım listesi arasında uçurumlar vardı. Qashqai cvt iken, Tucson tam otomatik idi, qashqai de 1,2 turbo varken, Tucson 1,6 atmosferik idi ( ileride lpg takmayı düşünüyorum)

Özetle tucsonda karar kıldım. Lansman rengini seçtim, ekstra olarak navigasyon, geri görüş kamera, park sensörü, kapı eşini ve kapı içi çıta aldım.

Yakıt tüketimi dışında şimdilik memnunum, 5000 km kadar yol yaptım. Yakıt tüketimi derken öyle aşırı diyemem, 125 ilk Civic leri lpg siz kullandığınızı düşünün, yaklaşık o kadar ( şimdilik tabi, kış şartlarını ilerde paylaşırım)

Ha bir de araç çok büyük, özellikle park işi zor biraz. Alışacaz inşaallah

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=84]nonickname[/MENTION] Hocam uzun süredir yoktun aracı sattın forumu unuttun diye düşünüyordum :)
Yeni aracın hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin, Tuscon ne kadara mal oldu?

Teşekkürler, 94 bine bitti herşey dahil

escala

0
Aracınız
Güle güle kullanın.
Liste fiyatı 105400 görünüyor hocam. Sizin aldığınız 2017 model style otomatik değil mi?

Bir de ileride lpg düşündüğünüz için seçtim demişsiniz gdi motorlara normal ucuz olan sıralı sistemler olmuyor diye biliyorum.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

nokiac

0
[MENTION=84]nonickname[/MENTION] hayırlı olsun. Kazasız, belasız kullanmanız dileğiyle. Hayırlı günler...

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Güle güle kullanın.
Liste fiyatı 105400 görünüyor hocam. Sizin aldığınız 2017 model style otomatik değil mi?

Bir de ileride lpg düşündüğünüz için seçtim demişsiniz gdi motorlara normal ucuz olan sıralı sistemler olmuyor diye biliyorum.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Evet style otomatik.

İki tür motor seçeneği vardı önümde, biri turbosuz 132 hp lik gdi ( ki benimki bu) diğeri 177 lik tgdi idi. Gdi motoru tam otomatik vites ile, tgdi yi 7 ileri çift kavramalı dct şanzıman ile sunuyorlardı.

Fiyat olarak yaklaşık 10-12 bin fark vardı, gdi ile tgdi arasında. Ayrıca her ne kadar daha ileri teknoloji olsa da, arabayı zaman zaman acemi bir sürücü olan eşimin de kullanacağını düşünerek dct yi tercih etmedim, dct de sorun daha çok çıkabilir diye düşündüm. Son olarak lpg mevzuu. Her iki motor da bir Honda kadar uyumlu değil, ki zaten garanti de bozulur. Tgdi daha az uyumlu demem yanlış olur çünkü elimde veri yok, ama daha eski bir motor olması ( yani uygulama sayısı fazla- nispeten daha çok biliniyor) sanki lpg de daha az sorun yaşarım diye düşündüm.

Gdi ve tam otomatik tercihim bu üç kritere göre oldu özetle.

Aracınız
hayırlı olsun güzel günlerde kullanın yakıt konusu hariç hondayı aratmayacaktır diye düşünüyorum :)

Geri