Civic HB 2007 - Sürtme Sesi (Video Eklendi)

Aracınız
Civic HB 8. Jen.
Merhaba Herkese,

Birkaç gün önce 2007 model 1.8 Otomatik HB Civic aldım. Aracın halletmem gereken birkaç sorunu var ama sorunu doğru yerde aramak istiyorum. Aracın şu anki en büyük sorunu ciddi bir sürtünme sesi gelmesi. Metalin beton bir zemine sürtünmesi gibi oldukça rahatsız edici bir ses geliyor.

Benim tahminim araç ben almadan önce uzun süre yattığı için fren disklerine ya da balatalara iyice yer etmiş paslardan kaynaklanıyor olabilir ama siz ne dersiniz bu mümkün mü? Ben aldığımda kaliperlerin etrafı dahil disklerin etrafına kadar her yerde ciddi paslanma vardı. Bir miktar WD40 sıktım yüzeysel paslar gitti ancak diskin arka kısmında yuvayla yakın kaldığı yerlerde çok sert paslanmalar kalmış olabilir.

Yarı otomatik şanzımanın kavramasıyla da ilgili olabilir mi? Ses sıyırma sesine benzemiyor pek malum. Araç dururken bu ses gelmiyor, yalnızca hareket halindeyken.

Videoda da bu sürtme sesini duyabilirsiniz.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
> Tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız memnun oluruz.

> Geçmiş olsun. Araç sabit iken ses gelmiyor. Sürüş esnasında ivmelenmesi çok güzel. Kavramada sıkıntı olsa belli ederdi. Yürüyen aksamda bir problem var gibi duruyor. Pas olan yerlerde yoğunlaşmak daha faydalı olabilir. Balatalar uzun süre sonra sertleşir ve işlevini kaybeder. Fren ustası ile diskler kontol edilmeli. Disk yüzeyine tırnak geçen çok kanal var ise tornalanır. Torna kurtarmaz ise yenisi alınır. Balatalar ise mutlaka değişmesi gerekiyor. Fren hidrolik yağının nem miktarını ölçtürün.
> Rot balans ustası ilede alt takım komple bakılmalı. Teker rulmanları dahil.
> Araç uzun süre kullanılmadığı için lastiklerde yalpalanma yapmış olabilir. Yalpalayan teker rulman bozar ve balans tutmaz. Onuda kontrol ettirin.
> Her şey bittikten sonra 4 teker rot balans yaptırın.

Aracınız
Civic FB7 2015
merhaba

lastik aks ve porya rulmanları bakmak gerek ilk önce. arkadaşın dediği gibi lastikçiye götürüp krikoda kaldırıp şu otomatik lastiği döndüren zımbırtı ile tek tek lastikleri döndürerek bulunabilir sorun...

Aracınız
Civic HB 8. Jen.
> Tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız memnun oluruz.

> Geçmiş olsun. Araç sabit iken ses gelmiyor. Sürüş esnasında ivmelenmesi çok güzel. Kavramada sıkıntı olsa belli ederdi. Yürüyen aksamda bir problem var gibi duruyor. Pas olan yerlerde yoğunlaşmak daha faydalı olabilir. Balatalar uzun süre sonra sertleşir ve işlevini kaybeder. Fren ustası ile diskler kontol edilmeli. Disk yüzeyine tırnak geçen çok kanal var ise tornalanır. Torna kurtarmaz ise yenisi alınır. Balatalar ise mutlaka değişmesi gerekiyor. Fren hidrolik yağının nem miktarını ölçtürün.
> Rot balans ustası ilede alt takım komple bakılmalı. Teker rulmanları dahil.
> Araç uzun süre kullanılmadığı için lastiklerde yalpalanma yapmış olabilir. Yalpalayan teker rulman bozar ve balans tutmaz. Onuda kontrol ettirin.
> Her şey bittikten sonra 4 teker rot balans yaptırın.
Cevaplarınız için çok teşekkürler.

Evet balataları kesin değiştirmem gerekecek umarım disk idare eder durumdadır. Bugün bir ustaya gideceğim.
merhaba

lastik aks ve porya rulmanları bakmak gerek ilk önce. arkadaşın dediği gibi lastikçiye götürüp krikoda kaldırıp şu otomatik lastiği döndüren zımbırtı ile tek tek lastikleri döndürerek bulunabilir sorun...
Merhabalar, az önce bir ustaya gösterdim ve sorunun şanzımandan kaynaklandığını ve komple değişmesi gerektiğini söyledi:/ Aracı Londra'da almıştım bir süre daha iş için burada olacağım, masraf neredeyse arabayı aldığım tutar kadar çıkacağı için sonuna kadar bu şekilde kullanacağım galiba, bakalım Honda bana ne kadar dayanacak:)

Aracınız
Civic FB7 2015
Cevaplarınız için çok teşekkürler.

Evet balataları kesin değiştirmem gerekecek umarım disk idare eder durumdadır. Bugün bir ustaya gideceğim.

Merhabalar, az önce bir ustaya gösterdim ve sorunun şanzımandan kaynaklandığını ve komple değişmesi gerektiğini söyledi:/ Aracı Londra'da almıştım bir süre daha iş için burada olacağım, masraf neredeyse arabayı aldığım tutar kadar çıkacağı için sonuna kadar bu şekilde kullanacağım galiba, bakalım Honda bana ne kadar dayanacak:)

geçmiş olsun, tr de olsa durum farklıda olmazdı sanırım şanzuman sıkıntı.. km yapmasak bile 2 yılda bir şanzuman yağı yeniliyoruz, böyle kullanmakyerine genede 1 kere yağ değişimi yaptırın daha uzun gitsin yatan araba dediniz yağda baya kötü durumdadır kesin

Geri