Çözülemeyen “kıt” sesi

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
Otomatik vites aracım var. D ye alıp ilk harekette kıt diye bir ses geliyor. Ses metal, sürtme, tiz bir çıt sesi değil veya subap vutması gibi bir ses değil….kıt diye bir ses. Bazen ilk çalışmadada yapıyor. Özellikle sola dönüşte dönel kavşakta ses her zaman oluyor. Ben salıncaktan şüphelenmiştim ayrıca rot başından ama değil dediler. Kontrol ettirdim.Direksiyon kutusundan rotlara giden milde bir sıkıntı yok. Aks, z rot,rot başı, rotil, travers somunu, alt salıncak bir şey göremediler. Kendimde baktım 3 ayrı ustaya da gösterdim. Ayrıca gaz pedalında da hafif bir titreşim hissediyorym.Tek aklıma takılan ön amortisor bilyaları.
Böyle bir şey başına gelen var mı?????

Ahmett

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
Erkan.alper bende sorunu çözünce forumdaki arkadaşlara faydalı olması açısından paylaşacağım. Sizin aracınız resimde görünen araç sanırım çok yeni daha kaç km de?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Erkan.alper bende sorunu çözünce forumdaki arkadaşlara faydalı olması açısından paylaşacağım. Sizin aracınız resimde görünen araç sanırım çok yeni daha kaç km de?

Paylaşmanız çok güzel olur. Siz söyleyince fark ettim resim bayağı eskide kalmış:) 2013 model 140bin kilometre oldu.

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
Arkadaşlar sonunda ileri geri kalkışta ve viraj dönüşünde kıt sesini çözdük. Sorun yağlı kulak çıktı. 6-7 usta bu konu hakkında net bişey söylemeZken bir usta direksiyon kutusu demişti. Kendinden emin net söyleyen de iyi bir rot balansçı. Gelelim benim soruna.aracın sağ kulak değişimi 87500 de yapılıyor. Araç 112 binde. Kulak daha yırtılmamış çökme de fazla yok ama bir sorun var dedi yetkili servisin baş ustası. Sonuç olarak orjinal kulak taktırdım. O ses gitti. Hafif karosere aralıklı titreşim veriyor. Gergi kütüğünde gözle görünür hafif bir sallantı var ondan kaynaklabikit diye düşünüyorum. Subap ayarı da yaptıramadım çünkü bir gün öncesinden istiyor servis. Belki o aralıklı titreşim subap ayarından sonra düzelir.Geri dönüş olarak yazmak istedim. Araçta direksiyon kutunda da sıkıntı yaşanlar olabilir tabiki ama direkt kutu diyen oluyor.Benim gibi sıkıntı yaşayan kişiler veya rotil, aks, z-rot, salıncak burcu, rot başı vs… ben direksiyon kutusunu söktürmedim,çok iyi araştırmadan en son yapılacak iş direksiyon kutusunu bir iki ustanın demesiyle direkt söktürmesinler diye yazmak istedim.

Xedos

Özel Üye
Arkadaşlar sonunda ileri geri kalkışta ve viraj dönüşünde kıt sesini çözdük. Sorun yağlı kulak çıktı. 6-7 usta bu konu hakkında net bişey söylemeZken bir usta direksiyon kutusu demişti. Kendinden emin net söyleyen de iyi bir rot balansçı. Gelelim benim soruna.aracın sağ kulak değişimi 87500 de yapılıyor. Araç 112 binde. Kulak daha yırtılmamış çökme de fazla yok ama bir sorun var dedi yetkili servisin baş ustası. Sonuç olarak orjinal kulak taktırdım. O ses gitti. Hafif karosere aralıklı titreşim veriyor. Gergi kütüğünde gözle görünür hafif bir sallantı var ondan kaynaklabikit diye düşünüyorum. Subap ayarı da yaptıramadım çünkü bir gün öncesinden istiyor servis. Belki o aralıklı titreşim subap ayarından sonra düzelir.Geri dönüş olarak yazmak istedim. Araçta direksiyon kutunda da sıkıntı yaşanlar olabilir tabiki ama direkt kutu diyen oluyor.Benim gibi sıkıntı yaşayan kişiler veya rotil, aks, z-rot, salıncak burcu, rot başı vs… ben direksiyon kutusunu söktürmedim,çok iyi araştırmadan en son yapılacak iş direksiyon kutusunu bir iki ustanın demesiyle direkt söktürmesinler diye yazmak istedim.

Ustad tam anlayamadim, degisen motor kulagi mi? Rotcu halletti diye okuyunca karistirdim.

<> 2020 Honda Civic Sport+ Man.

Ad Soyad
Ahmet Aydınlı
Aracınız
Civic FD6 2009
@Xedos doğrudur yağlı motor kulağı değişti. Bu sorunu da tespit ederken net olarak iyi bir rotçu söyledi kendinden emin. Arızalı çıkan kulakta da net bir şey yok şekilsel olarak ama durum bu.( deneme yanılma yoluna gitmeden ya da bir parça değiştirildiğinde sorun ortadan kalkmayınca diğer parçada değiştirme yoluna gidiliyor, en son ikiside arızalı deniliyor) böyle şeylerle karşılaşmamak adına herkese faydası olsun diye yazdım. Ayrıca şuna kanaat getirdim. Yağlı kulak değişiminde ucuz olsun diye yan sanayi parça alınmamalı diye düşünüyorum. Forumda çok daha tecrübeli arkadaşlar var ben başka parçaları bilmem çok iyi tecrübe edemedim ama yağlı kulak orjinal olunca randıman çok çok daha iyi

Geri