Değer kaybı hakkında

Değer kaybını nasıl alırız

Ekli dosyalar

• IMG_2622.jpg
    IMG_2622.jpg
    100.6 KB · Görüntüleme: 9
şöyle söyleyeyim. benim araca arka çamurluğa teker kısmından çarptılar. mekanik hasarı+ arka tampon ve ekipmaları ile arka çamurluk değişecekti. 22.000 hasar kaydı çıktı. Ben sigorta şirketimden pert talep ettim, 5.000 piyasa rayiç fiyatından ekik tutarı kabul edince aracım perte çıktı. perte çıkmadan önce değer kaybı hesaplattım. 1500 tl dediler.

Aracınız
Civic FB7 2015
22000 liralık hasar kayıtlı araçta 1500 değer kaybı nasıl oluyormuş, keşke bir sorsaydınız. 22000 bin hasarın hepsi plastik parça değildir herhalde. Aracıma sol çamurluktan sürtmüşlerdi, boyandı 900 TL lik hasar kaydı var, 2000 TL değer kaybı aldım. Belki yarısı bilirkişi ve avukat masrafina gitti ama sigorta şirketinden alınan değer kaybı 2000 TL. Böyle durumlarda çalıştığınız expere hangi sigorta şirketleri ile iş tuttuklarını da sormakta fayda var!

LG-D855 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2015
22000 liralık hasar kayıtlı araçta 1500 değer kaybı nasıl oluyormuş, keşke bir sorsaydınız. 22000 bin hasarın hepsi plastik parça değildir herhalde. Aracıma sol çamurluktan sürtmüşlerdi, boyandı 900 TL lik hasar kaydı var, 2000 TL değer kaybı aldım. Belki yarısı bilirkişi ve avukat masrafina gitti ama sigorta şirketinden alınan değer kaybı 2000 TL. Böyle durumlarda çalıştığınız expere hangi sigorta şirketleri ile iş tuttuklarını da sormakta fayda var!

Çok afedersiniz ama memleketin iyice b.ku çıkmış durumda, hakkınızı savunmak için anlaştığınız kişiler bir de kendileri kazıklama peşinde. Adı Exper olan bu vatandaşların da çoğu üç kağıtçı. Misal siz gittiniz bir expere değer kaybı hesaplatacaksınız, adam alıyor dosyayı bakıyor karşı tarafın sigortasına. Eğer kendi çalıştığı bir şirketse değer kaybını olması gerekenden çok düşük hesaplayıp sonra bi de bu kadar için uğraşmanıza değmez diye de aklınca vazgeçirmeye çalışıyor. Sizden 200 lira alacak rapor için ama gerçek değer kaybını hesaplasa anlaşmalı sigorta şirketinden alacağı işlerden olacak, kim bilir ne kadar para kaybedecek ( başımdan geçtiği için çok rahat ve emin bir şekilde yazıyorum). Bulabiliyorsanız sigorta şirketleri ile çalışmayan bağımsız bir experden rapor alın. Ama işinizi de ilk aşamada kesinlikle kendiniz takip edin, yoksa experden anlaşmalı çalıştığı avukat falan da güzel öper. Çünkü bazen böyle bağımsız çalışan experler itiraz hakkı olsun diye daha düşük olsa bile en az 5000 TL değer kaybı dosyası hazırlıyor, sonra da karşı sigortanın experi diyelim 2500 lira değer kaybı belirledi bu kadar ödeyeceğim dedi. Şimdi anlaşmalı avukat daş mı yesin hemen itiraz edip komisyonun masraflarını katlıyor. Halbuki belki siz experden aldığınız rapor ile kendiniz başvuru yapsanız avukata masraf ödemeden 2500 TL yi kabul edecektiniz. Tahkim itirazını reddetse bile avukat nasılsa parasını alıyor. Ama avukat da bu sefer alıyor masraflarla beraber yaklaşık 1000 kağıt. Değer kaybı işinde kazık yememek için yapılacak iş, önce bağımsız çalışan bir experden rapor almak ama ona da güvenmeyerek ilk aşamada onun anlaşmalı avukatı ile anlaşmadan ilk olarak karşı sigortaya kendi başvurunuzu yapmaktır. Karşı sigorta olması gerekenden çok düşük bir değer vermeyi teklif ederse bu durumda itirazını yapabilir, bu aşamada gerekirse avukat ile anlaşabilirsiniz Aksi taktirde sigorta şirketi, exper, avukat üçlüsünden kazık yemek kaçınılmaz.

benim hasarın büyük bir bölümü mekanik idi. lastik kısmı, tampon, far, park sensörü vs ekipmanları. 22.000 hasar kayıtlı aracı satmakta zorlanacağım için pert talebini kabul ettim. 60.000 piyasa rayici olan aracımı 55.000 ₺ karşılığı perte çıkarttım.

Aracınız
Civic FB7 2015
benim hasarın büyük bir bölümü mekanik idi. lastik kısmı, tampon, far, park sensörü vs ekipmanları. 22.000 hasar kayıtlı aracı satmakta zorlanacağım için pert talebini kabul ettim. 60.000 piyasa rayici olan aracımı 55.000 ₺ karşılığı perte çıkarttım.
Tabiki siz kendi açınızdan mantıklı bir seçim yapmışsınız. Yalnız [MENTION=6159]enesasutay[/MENTION] arkadaşın hasarı yüksek değer kaybı çıkacak bölgelerde, sanırım sol kapıların her ikisi de darbe almış. Plastik, mekanik ya da elektronik malzemeler değer kaybına girmiyor ama kapılar ve kaporta darbe aldığı için değer kaybı yüksek çıkacaktır.

Bana çarpan araba fiat 500l sürücüsüz yokuş aşağı el freni çekili vaziyette boşalıyor ve bana çarpıyor bunun için her hangi dava açabilir miyim sonuçta sürücüsüz olduğu için fiat tın suçu daha önce başına gelen var mı bu durum

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2015
Siz hakkınızı zaten karşı tarafın sigortasından alıyorsunuz. Sizin açınızdan aracın sürücülü ya da sürücüsüz olması birşey değiştirmiyor. Bahsettiğiniz şekilde bir hak arayışını aracın kendi sahibi yapabilir diye düşünüyorum. Çünkü aracın arızası nedeniyle zarar gören aracın sahibi.

Geri