Direksiyon açı sensörü yada başka bir problem :(

Aracınız
merhabalar,
2013 Model Elegans Eco Civic Sahibiyim.
Araç'da Ufakbir Kazadan sonra direksiyonsa hafif kayma meydana gelmişti. Direksiyonu tam düz yapınca araç hafif saga doğru çekiyordu. Bende normal bir ön düzenciye gidip sağ rot'dan aracın direksiyonu düzlettim.
Sanayiden eve kadar geldim ve hiç bir sorun yoktu. Sabah şehir dışına gitmek için yola çıktım ve ilk karşılaştıgım Yuvarlaktan yeşil ışıgın yanması ile birlikte sola sert bir dönüş ile yolumaDevam ettim ve direksiyonu düzlememle birlikte ekran'da...
"Direksiyon!, Asr, Abs, Lastik Basınç Sensör" ışıklarının yanması ile şaşırdım kaldım.
Hemen aracı sağa çekip kontagı kapatıp açarak aracı tekrar çalıştırdım ama ışıklar sönmedi. Yoluma devam ederek, otobana çıktım ve düz bir şekilde ilerledikten sonra ışıklar kendiliğinden söndü. Sonra yine hafif bir viraja girip çıktıktan sonra tekrar arıza ışıkları yanmaya başladı. Şuan aralıklarla yanıp sönuyor! Adana'da bir kaç usta ile istişare ettik durumu telefonla Rot'dan ayar yapıldıktan sonra Direksiyon açı sensörunün kalibrasyonunun bozulmuş olduğunu ve tekrar ayar yapılarak düzeltilmesi gerektigini söylediler. Bu tür bir olayla karşılaşan, yada duyum alan oldumu? Fikir, gorüş ve önerilerinizi merakla bekliyorum.
Teşekkürler şimdiden!...

Yanan arıza ışıkları Aşagıki Resimdekiler.

Son düzenleme:

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Geçmiş olsun, ustaların yaptığı yorumlar mantıklı gözüküyor, sıkıntıyı çözemezseniz yetkili servise gitmenizi tavsiye ederim.

Moderatörün son düzenlenenleri:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Yetkili servis bakımında rot ayarını sorduğumda rot ayarı ile direksiyonda ek ayarlamalar ve VSA'yı resetleme yaptıklarını soylemişlerdi. Benimde tavsiyem aracınızı yetkili servise götürün, bilgisayardaki hata koduna göre sorun belli olur gibi...

Aracınız
Yetkili servis bu işlemin yarım gün sürebileceğini söyledi fiyat vs. Hic birsey soylemedi aracınızı getirin görelim diyip kestirip atti. Servislerin arabalara yaklaşimini hepimiz biliyoruz. "Arızalı-bozuk-kırık" vb. Bahenelerle onarim yerine parça degisimini seçiyorlar. İnşallah pazartesi günü halledebiliriz :(

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Sonucta sizin onayiniz olmadan servis hicbir islem yapamaz, araci servise verirken bu sekilde belirtin, bence aracinizin basinda durarak sorunu ogrenip duruma gore hareket edin. Bu isin parca degisimlik bir yani var gibi durmuyor cunku anladigim kadari ile aracin gidisinde bir sikinti yok gibi.

Aracınız
Evet yürürde hic bir sorun yok. Direksiyonda sertleşme yada başka birsey yok. 120km ve üzeri hizlarada ciktim 3gündür'de sürekli şehir icinde kullaniyorum hiç bir sorun yok. Sadece abs ve vsa devre dışı başkada problem yok.

odoker

0
Aracınız
Sanırım Adana'da ikamet ediyorsunuz. Bende Adana'da ikamet ediyorum ve arabamı geçtiğimiz aralık ayında Adana Tekbaş'dan aldım. Açık konuşmam gerekirse Adana Tekbaş'ın servisinden hiç memnun kalmadım. Ustalardan birinin verdiği bilgiyi diğer usta yanlış söylemiş diyebiliyor. Ondan dolayı benim önerim Mersin Albayrak'a götürmenizi öneririm

BlackBerry Passport SE cihazından Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
Servis çarsamba gunu randevu verdi, bende özel servise ve başka bir on duzenciy gittim. Ön duzende yeniden ayar yaptilar turlari ölçtuler, terazi ile tum tekerleri vs. Bi sorun yok dediler. Özel serviste ariza isiklarini sondurdu tamam dediler... İlk tatlı virajda hemen yandı hepsi yeniden. Servise durumu izah ettim maliyet ne cikar dedim biz arizayi tespit eder bulur sizi bilgilendirriz ha siz yok pahali derseniz 100/150₺ ariza tespit bedeli öder cikar gidersiniz dedi. :)

Ozyy45

0
Kardeşim bence abs sensörüne baktır. Ben de de aynı problem oldu ön düzenci de meydana çıktı. Abs sensör kablosu kopmuş nasıl olduysa artık.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aracınız
Cevaplarınız icin teşekkurler,
3 Sorun varmış arabada...
1- Abs Beyin İletişim
2- Direksiyon Açı Sensörü
3- Eksik Adaptasyon.

Dün gece saat 24:00'a kadar bu sorunlarla ugraşıp çok şükür sabah muayneye girerek plaka işlemlerini hallettikten sonra aracı yeniden trafige çıkarttık. Herkese Teşekkurler.

Geri