Düz Yolda Aracın Sağ Sol Yapması

Aracınız
merhaba arkadaşlar, aracım 2015 oto. vites fabrikasyon lpg li , 16bin km de. aracım en son 2016 temmuz ayında adana tekbaş da 10bin servis bakımına girdi. yani 2 yıl önce.daha sonrasında aracı çok fazla kullanmama gerek kalmadı,kapalı garajda bekledi. garantiyi bozdum ve 2017 de servise götürmedim, sadece 3bin km yol yapmıştım 1 yılda ,aynı şekilde bu yılda yaklaşık 3bin km yaptım ki tüm bunların çoğu hep memlekete giderken uzun yol km leri.

biraz uzun oldu ama aracı tanımanız ve belki fikir belirtmenize yardımcı olur, ayrıntıda kalan bişeyler olabilir belki diye yazdım.

bu bayram yine memlekete gitmeden önce yağa baktım seviyesi orta değerden düşüktü. bende petrol ofisinden 1 lt yağ aldım lpg li araçlar için özel motor yağı yazıyordu üstünde . neyse onu ekledim ve yola çıktım.

şehir içinde genelde lpg otobanda ise yüksek hızda 1 depo bitirecek kadar pompa,filtre borular filan çalışsın, kuruyup çürümesin diye benzinle kullanırım . genelde gazı,benzini shell den alırım bu sefer fiyatlarda ki artış yüzünden bp den aldım benzini daha hesaplıydı.

neyse yola çıktım gişeleri geçince benzine aldım arabayı bi süre sonra araç sağ sol yapmaya başladı hafif tabi, öle savurcak gibi değil. sürekli direksiyonla aracı düz şekilde tutmaya çalıştım gibi oldu. baktım geçecek gibi değil tekrar gaza aldım aracı ve sorun kalktı ortadan.

buna ne sebep olmuş olabilir sizce ? içinde ki yağdan farklı bir yağ markası ve modeli eklediğim için mi yoksa aldığım benzin mi sıkıntılı olabilir yoksa başka birşey mi ?

2 hafta sonra tekrar bir uzun yola çıkacağım çıkmadan özel bir servise götüreceğim, klasik olan yağ değişimi, hava polen ve yağ filtresi dışında [MENTION=539]seckins33[/MENTION] hocam lpg filtresini de değişmemi söyledi. araç henüz 16binde ama 3 yaşını doldurdu, başka yapılmasını tavsiye ettiğiniz şeyler var mıdır ?

merhaba arkadaşlar, aracım 2015 oto. vites fabrikasyon lpg li , 16bin km de. aracım en son 2016 temmuz ayında adana tekbaş da 10bin servis bakımına girdi. yani 2 yıl önce.daha sonrasında aracı çok fazla kullanmama gerek kalmadı,kapalı garajda bekledi. garantiyi bozdum ve 2017 de servise götürmedim, sadece 3bin km yol yapmıştım 1 yılda ,aynı şekilde bu yılda yaklaşık 3bin km yaptım ki tüm bunların çoğu hep memlekete giderken uzun yol km leri.

biraz uzun oldu ama aracı tanımanız ve belki fikir belirtmenize yardımcı olur, ayrıntıda kalan bişeyler olabilir belki diye yazdım.

bu bayram yine memlekete gitmeden önce yağa baktım seviyesi orta değerden düşüktü. bende petrol ofisinden 1 lt yağ aldım lpg li araçlar için özel motor yağı yazıyordu üstünde . neyse onu ekledim ve yola çıktım.

şehir içinde genelde lpg otobanda ise yüksek hızda 1 depo bitirecek kadar pompa,filtre borular filan çalışsın, kuruyup çürümesin diye benzinle kullanırım . genelde gazı,benzini shell den alırım bu sefer fiyatlarda ki artış yüzünden bp den aldım benzini daha hesaplıydı.

neyse yola çıktım gişeleri geçince benzine aldım arabayı bi süre sonra araç sağ sol yapmaya başladı hafif tabi, öle savurcak gibi değil. sürekli direksiyonla aracı düz şekilde tutmaya çalıştım gibi oldu. baktım geçecek gibi değil tekrar gaza aldım aracı ve sorun kalktı ortadan.

buna ne sebep olmuş olabilir sizce ? içinde ki yağdan farklı bir yağ markası ve modeli eklediğim için mi yoksa aldığım benzin mi sıkıntılı olabilir yoksa başka birşey mi ?

2 hafta sonra tekrar bir uzun yola çıkacağım çıkmadan özel bir servise götüreceğim, klasik olan yağ değişimi, hava polen ve yağ filtresi dışında seckins33 hocam lpg filtresini de değişmemi söyledi. araç henüz 16binde ama 3 yaşını doldurdu, başka yapılmasını tavsiye ettiğiniz şeyler var mıdır ?

Rutin bakım yaptır . Bahsettiğin konunun benzine geçince olması ilginç ama benzin ile sağa sola çekmenin bir alakası olamaz gibime geliyor servise anlat test sürüşü yaparlar

"Yüksek devir bandında yaşamaktır HONDA"

Aracınız
Civic FB7 2015
Bu bahsettiğiniz sağa sola çekme, özellikle gaz verip hızlanma anında ya da frenleme anında oluyorsa rot kolu- rot başı gibi mekanik parçalarda olabilecek sorunlar yüzünden görülme ihtimali yüksek. Benzine aldığınız zamanda da gaza basınca ivmelenme daha ani olacağından belki LPG ile hissetmediğiniz küçük değişimleri benzinde hissediyor olabilirsiniz. Ön düzen ayarlarına ve mekanik parçalara baktırmanızda fayda var.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=2335]Serpico[/MENTION] Benzinde iken sağa sola çekmesine mantıklı bir yorumum yok, ancak motor içerisinde bulunan yağa farklı bir özellikte yağ ile ekleme yapmanız doğru değil, yerinizde olsam öncelikle yağ ve yağ filtresini değiştirmek ile işe başlarım yağ olarak eneos veya motul 0w20 kullanabilirsiniz.

Aracınız
Ben de benzinle bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum.Yalnız Bu arabayla ilgili uzun yolda fark ettiğim bir şey var yan rüzgardan çok etkileniyor.Hafif bir yan rüzgarda sağ sol yapıyor.Yolda tutmak zor oluyor.Bence sizin başınıza gelen de bu durum.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Aracınızın sağa sola çekmesi rot ayarlarınızın bozuk olmasından yapar. Test edebilirsiniz. Düz yolda 100 km. Hızda direksiyonu düz tutup bırakın araç sağa sola gider ise rotlardan kaynaklıdır. Bence sizin problem anlık rüzgar akımına dek gelmeniz. Direksiyonu zorlaması ondan. Hatta ben uzun yolda iken sol taraftan aşırı rüzgar geliyordu. Aracı yolda tutmak için direksiyonu hafif sola kırmak zorunda kalıyordum. Ancak öylelikle düz gidiyordum. Rotlarım sağlam olmasına rağmen.
+ Yağ meselesi dikkatimi çekti. Km. Fazla yapmıyorsunuz. Değişimi senelik süreye göre takip edersiniz. Yağ için 1 senede değişmeli diye söylenir. Aracınıza hangi yağı kullanıyor iseniz eklemek için aynı yağı kullanın. Yağın verimliliğini bozmamak için. 4 lt. Alacağınıza 5 lt. Alıp artanı elinizde tutarsınız. İhtiyaç olursa eklerseniz. Daha sağlıklı olur.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Geri